Ικανοποίηση από το 0-0 στο ΔΑΚΛ, παρά τις μουρμούρες…

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τέλειωσε πριν από λίγο το παιχνίδι στο ΔΑΚΛ ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, ένα αποτέλεσμα που θεωρείται… βολικό και για τις δύο ομάδες που έπιασαν στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα τη Λάρισα (υποδέχεται αύριο τον Παναιτωλικό) και απομακρύνθηκαν 5β. από την Κέρκυρα, η οποία παίζει τη Δευτέρα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Αγωνιστικά το παιχνίδι που παρακολούθησαν 2.500 περίπου φίλαθλοι ήταν κακό με πολλά λάθη και θα πρέπει ήδη να έχει ξεχαστεί! Οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφρά εδαφική πρωτοβουλία στο α’ μέρος, ενώ στο β’ ημίχρονο ο Απόλλων φάνηκε να ισορροπεί, χωρίς όμως να δείχνουν διάθεση και οι δύο αντίπαλοι να φτάσουν στο γκολ, προσέχοντας περισσότερο να μην το δεχτούν.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο β΄ μέρος ακούστηκαν μουρμούρες από τους φιλάθλους οι οποίοι ανέβηκαν στο γήπεδο, αλλά δεν πρέπει να έμειναν ευχαριστημένοι από το «θέαμα» που έβλεπαν και από τις δύο ομάδες.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες να αποχωρούν ικανοποιημένες από το βαθμό που πήραν. Άλλωστε αυτό είναι που μετράει την παρούσα στιγμή, φτάνει βέβαια να μην δούμε τίποτε περίεργο τη Δευτέρα…

Φάσεις…

6′ Ο Κονέ προσπαθεί να βρει με βαθιά μπαλιά τον Ναδάλες, αλλά ο Ισπανός αποτυγχάνει στο κοντρόλ.

9′ Σέντρα του Παντελιάδη από τα αριστερά, ο Παπάζογλου είναι σε ετοιμότητα και διώχνει τον κίνδυνο.

12′ Σουτ του Πίτι, ο Χουάντερσον δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

16′ Ο Αλμπάνης χάνει το κοντρόλ και την ευκαιρία να αποβεί απειλητικός για την άμυνα της Λαμίας.

17′ Ο Πίτι βγάζει μπροστά για τον Βασιλαντωνόπουλο, αλλά ο τελευταίος δεν καταφέρνει να κάνει τη σέντρα, υπό την πίεση και του Κοντοέ.

39′ Ο Μπούντικ κάνει το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, ο Χουάντερσον απομακρύνει σε κόρνερ.

44′ Σουτ του Ελμπάζ, δεν ανησυχεί τον Παπαδόπουλο.

55′ Σουτ του Παντελιάδη από τα αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της εστίας του Χουάντερσον.

60′ Ο Κούρος μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή, αλλά ο Βασιλαντωνόπουλος τον εξουτερώνει

61′ Σουτάρει έξω από την περιοχή ο Κονέ, ψηλά άουτ η μπάλα, δεν ανησυχεί ο Παπαδόπουλος.

64′ Ο Στάθης γυρίζει από δεξιά στον Ελμπάζ, που σουτάρει άστοχα από τη μικρή περιοχή.

70′ Ο Παντελιάδης σουτάρει από αριστερά στη γωνία της περιοχής, ελάχιστα άουτ η μπάλα

79′ Ο Κονέ σουτάρει από δεξιά, μπλοκάρει εύκολα ο Παπαδόπουλος. Πρώτο σουτ εντός εστίας για τον Απόλλωνα.

Διαιτησία: Ζαχαριάδης (Θεσσαλονίκης), Πάτρας (Θεσ/νίκης) – Χούσκογλου (Θράκης). 4ος ο Τζήλος (Λάρισας).

Κόκκινη: Παπάζογλου 91’ (2η κάρτα)

Κίτρινη: Παπάζογλου 21’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές):  Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Κουκόλης, Αναστασιάδης, Μπουλούλης, Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Μπούντνικ (86’ Κουτρομάνος), Πίτι (30’ λ.τρ. Ακόστα), Τσούκαλος (69’ Φράγκος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Παράσχος):  Χουάντερσον, Στάθης, Ζησόπουλος, Ναδάλες (37’ λ.τρ. Κούρος), Κοντοές, Παπάζογλου, Τσουκαλάς, Χουάρες, Κονέ, Ελμπάζ (85’ Ανιέτε), Αλμπάνης (46’ Σιατραβάνης)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Πίτκας, Μπεν Τζεμιά, Παπαργυρίου, Βάντερσον.