Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ιστορική πρόκριση του ΠΑΣ Λαμία στο 118’, 1-0 τους Καραντώνη & Άρη!

Ένας συγκλονιστικός ΠΑΣ Λαμία επικράτησε απόψε στο ΔΑΚΛ με 1-0 του Άρη και του… Καραντώνη και με εκτελεστή τον Άνταμ Τζανετόπουλο με γυριστή κεφαλιά στο 118′ αλλά και απόκρουση πέναλτι του Σαράνοβ στο 124′ πήρε το πρώτο εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ταξιαρχία του Μιχάλη Γρηγορίου παίζοντας έξυπνα, επικράτησε 1-0 του Άρη που έχασε δύο πέναλτι και αναμένεται να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά της διοργάνωσης, μετά το 4-0 επί της Αναγέννηση Καρδίτσας στον πρώτο ημιτελικό.

Μια πρόκριση που πανηγυρίστηκε έντονα από παίκτες, παράγοντες και φιλάθλους, αφού ήρθε με συναρπαστικό τρόπο από μια Λαμία που κατάφερε να ξεπεράσει όλα τα εμπόδια που συνάντησε σήμερα είτε από τον Άρη είτε από τον απαράδεκτο  Ημαθιώτη διαιτητή και την  παρέα του.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετή ένταση και μάχες, ειδικά στη μεσαία γραμμή. Ο Άρης ήταν εκείνος που προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα, με τη Λαμία να πρεσάρει στο κέντρο του γηπέδου. Οι κίτρινοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρώτη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Στο 14′ ο Καραντώνης με εντυπωσιακή ευκολία (ίσως και χαρά) έδωσε πέναλτι για «ανατροπή» του Μπερτόλιο από τον Μπεχαράνο ο οποίος πρώτα έδιωξε τη μπάλα, στα αριστερά της περιοχής, με το VAR να μην αλλάζει την απόφαση!

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο αστόχησε από τη λευκή βούλα. Ο Σαράνοβ έπεσε αριστερά, έστειλε την μπάλα δεξιά ο επιθετικός του Άρη, αλλά άουτ.

Μετά τη φάση αυτή η ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία ανέβασε στην επίσημη ιστοσελίδα της:

«Αίσχη Καραντώνη στη Λαμία! κ. Κλάντεμπεργκ το βλέπεις το παιχνίδι? Βλέπεις τα χάλια?»

Η Λαμία προσπάθησε να ανέβει και είχε πολύ καλή στιγμή στο 21ο λεπτό. Μπεχαράνο πάτησε την μπάλα για τον Τάιρον, εκείνος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Σιαμπάνη να αποκρούσει. Ο Άρης δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός, με τη Λαμία να προσπαθεί να κλέψει και να φύγει στην κόντρα. Στο 36′ ο Νούνιες τροφοδότησε τον Καραμάνο, ο οποίος έφευγε στην κόντρα. Έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Σιαμπάνη.

Οι γηπεδούχοι έτρεχαν αρκετά στο γήπεδο, έκλειναν χώρους και πίεζαν στη μεσαία γραμμή τους κίτρινους. Στο 45’+ ο Εντιαγέ επιχείρησε ένα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Σαράνοβ.

Στο β’ μέρος η πρώτη ευκαιρία ανήκε στον Άρη. Στο 48ο λεπτό ο Εντιαγέ πήρε την κεφαλιά, με τον Σαράνοβ να μπλοκάρει. Η Λαμία προσπαθούσε να τρέξει στην κόντρα και στο 55′ είχε πολύ καλή στιγμή. Ο Σαραμαντάς σούταρε από τα αριστερά της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους κίτρινους να δυσκολεύονται να πατήσουν στην περιοχή και τους γηπεδούχους να αναζητούν κενούς χώρους στην κόντρα.

Στο 65ο λεπτό λίγο έλειψε να γίνει το λάθος από τη Λαμία. Ο Μαντσίνι από τα αριστερά της περιοχής έκανε το γύρισμα, έπειτα από κακή αντίδραση του Τζανδάρη, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, με τον Σαράνοβ να μπλοκάρει δύσκολα την μπάλα πριν να περάσει την γραμμή, σύμφωνα με τον διαιτητή.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε υψηλούς ρυθμούς, αλλά χωρίς πολλές ευκαιρίες. Άκης Μάντζιος και Μιχάλης Γρηγορίου προχωρούσαν σε διορθωτικές κινήσεις, μήπως αλλάξει το ρου του παιχνιδιού. Στο 91′ ο Μαντσίνι έκανε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής, ενώ ο Μπρούνο Γκάμα στο 93′ δοκίμασε το πόδι του, χωρίς τύχη. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν λύση και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση

Στο πρώτο μέρος της παράτασης ο Άρης είχε την υπεροχή. Στο 96′ είχε καλή στιγμή με σουτ του Ιτούρμπε, ενώ στο 99′ ο Φαμπιάνο με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκάμα δεν νίκησε τον Σαράνοβ. Στο 103′ σε μία κόντρα των κίτρινων ο Γκάμα έστειλε την μπάλα άουτ από πλάγια θέσ. Στο 105′ ο τερματοφύλακας της Λαμίας απέκρουσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

Στο β’ μέρος, ο Άρης είχε την μπάλα ψάχνοντας τον τρόπο να γίνει απειλητικός. Ο Μιχάλης Γρηγορίου από την πλευρά του ζητούσε τους παίκτες του να ανέβουν ψηλά. Στο 112′ χάθηκε στιγμή για τον Άρη, όταν ο Ιτούρμπε σε μία αντεπίθεση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Εκεί που οι κίτρινοι βρίσκονταν μπροστά και προσπαθούσαν να σκοράρουν, η Λαμία κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό. Ο Προβυδάκης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Τζανετόπουλος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 118′. Στην πρώτη στιγμή της Λαμίας ουσιαστικά στην παράταση.

Ωστόσο, το παιχνίδι είχε ακόμη συγκινήσεις να προσφέρει. Ο Άρης κέρδισε πέναλτι μετά την εκπνοή των καθυαστερήσεων(!) όταν ο Τζανδάρης έπεσε αψυχολόγητα πάνω στον Μπρούνο Γκάμα. Ο Πορτογάλος παίκτης του Άρη ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σαράνοβ απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ο Γκάνεα έστειλε την μπάλα άουτ. Έτσι, η Λαμία πήρε μία μεγάλη και ιστορική πρόκριση.

Φάσεις…

1′ Σέντρα του Ρόμανιτς από τα αριστερά, μπλοκάρει ο Σιαμπάνης.

10′ Βγήκε ολομόναχος -όντας εκτεθειμένος- ο Μαντσίνι, ο οποίος πλάσαρε πάνω από τον Σαράνοβ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Μετά την ολοκλήρωση της φάση σηκώθηκε και το σημαιάκι!

14′  Τάκλιν του Μπεχαράνο σε προσπάθεια του Μπερτόλιο μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων με το οποίο βρίσκει τη μπάλα. Πολύ αυστηρή απόφαση. Ο μεσοεπιθετικός του Άρη κέρδισε έξυπνα το πέναλτι πέφτοντας προς το μέρος του αντίπαλού του, ο οποίος σχεδόν ταυτόχρονα έδιωξε καθαρά την μπάλα

16′ Στην απέναντι γωνία έπεσε ο Σαράνοβ, αλλά η μπάλα πήγε αρκετά μακριά από τη ρίζα του δεξιού δοκαριού

20′ Αδύναμο γύρισμα του Μπανγκουρά, μπλοκάρει ο Σιαμπάνης

21′ Διαγώνιο σουτ του Τάιρον εντός της περιοχής των «κιτρίνων», με τον Σιαμπάνη να αποκρούει. Εκπληκτικό πάτημα της μπάλας από τον Μπεχαράνο, ο οποίος έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον συμπαίκτη του

36′ Έτρεξε στην αντεπίθεση ο Καραμάνος που έπιασε το μακρινό σουτ, αφού τον έκλεισε η αντίπαλη άμυνα, με τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει

45’+ Μακρινό δυνατό σουτ του Εντιαγέ, μπλοκάρει ο Σαράνοβ
48′
Εκτέλεση φάουλ από τον Μανσίνι από τα δεξιά, βρίσκει τον Εντιαγέ στην «καρδιά» της περιοχής, ο οποίος -εάν και ολομόναχος- έστειλε την μπάλα με κεφαλιά πάνω στον Σαράνοβ

52′ Βγήκε με προϋποθέσεις στην κόντρα ο Σαραμαντάς, με τον Σούντγκρεν να επιστρέφει για να καλύψει

55′ Πίεσε ψηλά η Λαμία, έκλεψε την μπάλα και στην εξέλιξη της φάσης το πλασέ του Σαραμαντά με το δεξί έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

58′ Εκτέλεση φάουλ για τον Άρη από το ίδιο σημείο με τη φάση του 48′. Εκ νέου εκτέλεση από τον Μανσίνι, έπιασε την κεφαλιά ο Μπράμπετς, ωστόσο δεν ήταν τόσο απειλητική. Μπλόκαρε εύκολα ο Σαράνοβ

63′ Αρκετά άστοχο το μονοκόμματο σουτ του Σαραμαντά από το ύψος της μεγάλης περιοχής

64′ Ο τερματοφύλακας της Λαμίας καταφέρνει να πιάσει την μπάλα πάνω στη γραμμή, ύστερα από επιπόλαιο γύρισμα του Τζανδάρη προς την εστία της ομάδας του!

79′ Ο Γκάμα ξαφνιάστηκε που πέρασε η μπάλα από τον Σαραμαντά και εκτέλεσε αρκετά άστοχα (ήταν και σε δύσκολη γωνία).

87′ Πτώση του Καμαρά στην αντίπαλη περιοχή. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια παράβαση.
91′
Σουτ του Μαντσίνι από τα αριστερά της περιοχής, μπλοκάρει ο Σαράνοφ.
96′
Ο Μανσίνι επωφελήθηκε από τις κόντρες, ωστόσο το σουτ που έπιασε από τα όρια της περιοχής πέρασε άουτ.

98′ Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον Άρη. Ύστερα από το γέμισμα του Γκάμα, ο Φαμπιάνο έπιασε την κεφαλιά, χωρίς να ανησυχήσει όμως ο Σαράνοφ που μπλόκαρε

103′ Ο Καμαρά κουβάλησε την μπάλα, έσπασε διαγώνια μέσα στην περιοχή στον Γκάμα, με το σουτ του Πορτογάλου εξτρέμ να περνά άουτ.

105′ Πολύ ωραία η απευθείας εκτέλεση του Ματίγια, με τον Σαράνοφ να αποκρούει
112′
Ο Ιτούρμπε βρήκε χώρο, συνέκλινε και σούταρε, όμως είδε την μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι.

117′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Προβυδάκη, ο στόπερ της Λαμίας σηκώνεται πιο ψηλά από όλους και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά…1-0!

122’  Μετά τη λήξη των καθυστερήσεων της παράτασης, ο Τζανδάρης μάρκαρε δυνατά μέσα στην περιοχή τον Μπρούνο Γκάμα, ο Καραντώνης δίνει αμέσως νέο πέναλτι στον Άρη (αυτή τη φορά η παράβαση ήταν ξεκάθαρη), το εκτελεί ο Γκάμα, πέφτει στη γωνία και αποκρούει ο Σαράνοβ και στη συνέχεια ο Γκάνεα σουτάρει στα ύψη!

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Μπεχαράνο 16’, Τζανδάρης 52’, Νούνιες 57’, Μπανγκουρά 104’, Τζανετόπουλος 108’ – Εντιαγέ 67’, Μπράμπετς 120’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοβ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς (85’ Ορτέγκα), Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά, Τζανδάρης, Καραμάνος (78’ Αραμπούλι), Ταϊρόν (31’ λ.τρ. Νούνιες), Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (92’ Ματίγια), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Ματέο Γκαρσία (75΄ Γκάμα), Μπερτόλιο (66’ Ιτούρμπε), Καμαρά.

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Τρόπουλος, Νικολόπουλος, Μαζουλουξής, Σκόνδρας,  Βύντρα.