Ισόπαλη η πρόβα τζενεράλε στο ΔΑΚΛ ενόψει Μεγ. Πέμπτης

Μετά από ένα ανοιχτό ματς που έγινε απόψε στο… μισογεμάτο ΔΑΚΛ, ο ΠΑΣ Λαμία και ΑΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2, σε έναν αγώνα που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Έτσι έγιναν αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με συνεχείς ανατροπές στο σκορ και πλέον .

Πήρε ρυθμό από την αρχή το ματς με τον Μάνταλο να σκοράρει μόλις στο 4’ από ωραία συνεργασία του με τον Μπακασέτα, με τον αρχηγό του Δικεφάλου να πλασάρει δυνατά και να στέλνει την μπάλα από κοντά στο γάμα της εστίας του Μελίσσα για το 1-1.

Στη συνέχεια ο ΠΑΣ Λαμία άγγιξε την ισοφάριση με το δοκάρι του Μπερτόλιο στο 26’, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε με ανεπανάληπτη ευκαιρία του Πόνσε.

Ο Μάνταλος έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Πόνσε, ο Αργεντίνος επιχείρησε να περάσει τον Μελίσσα, αλλά τελικά ο τερματοφύλακας της Λαμίας τον ανέκοψε. Στο 33’ ο Μπακασέτας με τον Μπεχαράνο εντός περιοχής διεκδίκησαν την μπάλα, με τον Βολιβιανό να πέφτει κάτω.

Ο διαιτητής Σκουλάς έδωσε πέναλτι και ο Μπαράλες ευστόχησε κάνοντας το 1-1 για να πάει ισόπαλο το ματς στο ημίχρονο. Από το 31’ η ΑΕΚ ήδη είχε κάνει την πρώτη της αλλαγή λόγω τραυματισμού του Κλωναρίδη, με τον Αλμπάνη να παίρνει την θέση του στο δεξί άκρο της επίθεσης.

Χάβος και Χιμένεθ δεν άλλαξαν τα πλάνα τους με την έναρξη της επανάληψης. Όμως στο 53’ η Λαμία «τιμώρησε» την διπλή κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ. Ο Ασούμπρε από δεξιά δημιούργησε, ο Μπαράλες πάσαρε στον Καραμάνο, αυτός με ψαλιδάκι ανάγκασε τον Μπάρκα να αποκρούσει με εντυπωσιακό τρόπο, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαράλες πήρε την μπάλα, την κατέβασε, και μ’ ένα ευθύβολο διαγώνιο σουτ από δεξιά δεν άφησε περιθώρια στον Μπάρκα…2-1.

Ο Χιμένεθ αντέδρασε μετά την μία ώρα αγώνα, με τον Μπογέ να παίρνει την θέση του Μπακασέτα. Και στο 66’, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Αργεντίνος ισοφάρισε. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πόνσε πιο ψηλά από όλους έκανε την γυριστή κεφαλιά προς τον Μπογέ για να εκτελέσει τον Μελίσσα για το 2-2.

Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Σκουλά η ΑΕΚ επιχείρησε να ανατρέψει το σκορ, αλλά σε 2-3 περιπτώσεις με Κρίστιτσιτς, Γιαννιώτα και Πόνσε δεν πέτυχε αυτό που ήθελε. Έτσι το νικηφόρο σερί της τερματίστηκε στη Λαμία.

2′ O Βασιλαντωνόπουλος κάνει τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα κοντράρει στον Σβάρνα και φεύγει κόρνερ.

4′ Ο Μάνταλος βγάζει στον Μπακασέτα αριστερά, αυτός επιστρέφει την μπάλα στον αρχηγό της Ένωσης, ο οποίος στο πρώτο δοκάρι – εντός περιοχής κι ελαφρώς αριστερά – με ωραίο σουτ νικά τον Μελίσσα κι ανοίγει το σκορ.

10′ Ο Μπερτόλιο κάνει το γύρισμα από δεξιά, ο Μπαράλες δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας.

16′ Ο Μπαράλες γυρίζει με το κεφάλι πίσω προς τον Καραμάνο, αλλά ο Τσόσιτς έκοψε αποτελεσματικά.

19′ Φάουλ σε καλή θέση για τη Λαμία. Εκτελεί ο Μπερτόλιο, η μπάλα ελάχιστα έξω.

22′ Φάουλ για την ΑΕΚ. Εκτελείται από τον Μάνταλο, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

25′ Λάθος από τον Χουλτ, ο Μπεχαράνο εκτός περιοχής, βγάζει στον Μπαράλες εντός, εκείνος με τη μία στον Μπερτόγλιο. Ο Αργεντινός κάνει το σουτ με το δεξί υπό δύσκολη γωνία εντός περιοχής και δεξιά, η μπάλα σταματά στ’ οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπάρκα.

29′ Ο Μάνταλος βγάζει καταπληκτική κάθετη πάσα, ο Πόνσε βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μελίσσα, πάει να τον περάσει. Ο γκολκίπερ της Λαμίας μαζεύει, απλώνοντας τα χέρια του.

31′ Ο Βασιλαντωνόπουλος ξεφεύγει του Χουλτ, κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Μπαράλες πιάνει τη γυριστή κεφαλιά, η μπάλα πάνω από την εστία του Μπάρκα.

32′ Πέναλτι για τη Λαμία! Ο Μπακασέτας διεκδικεί την μπάλα με τον Μπεχαράνο, ο Βολιβιανός πέφτει.

35′ Ο Αργεντινός αναλαμβάνει την εκτέλεση, ευστοχεί και ισοφαρίζει…1-1.  Υπήρξε μια μικρή ένταση μεταξύ των δύο πάγκων…

54′ Ο Ασούμπρε βγάζει την μπάλα από αριστερά, ο Μπαράλες στη δεξιά πλευρά, ο Καραμάνος προσπαθεί με ανάποδο ψαλίδι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Μπάρκας αποκρούει. Ο Αργεντινός κάνει νέο διαγώνιο σουτ, αυτή τη φορά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα…2-1

67′ O Mπογέ έπειτα από κεφαλιά του Πόνσε έγραψε το 2-2

Διαιτητής: Σκουλάς (Μαγνησίας)

Κίτρινες: Βασιλαντωνόπουλος 70’ – Μάνταλος 34’, Τσόσιτς 44’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπεχαράνο (73’ Μπλάζιτς), Ασούμπρε, Δημούτσος, Μπαράλες (78’ Ρόμανιτς), Μπερτόλιο (81’ Τομάς), Καραμάνος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Σβάρνας, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (86’ Γιαννιώτας), Σιμόες, Μάνταλος, Μπακασέτας (66’ Μπογέ), Κλωναρίδης (31’ λ.τρ. Αλμπάνης), Πόνσε.

***  Στον πάγκο της Λαμίας βρίσκονται οι: Κατσίκας, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Επστάιν. Εκτός 18άδας ο Τσούκαλος.