Κέρδισε ο ΠΑΣ Λαμία και ξεκόλλησε από την ουρά του πίνακα

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Λαμία πριν από λίγο στο ΔΑΚΛ, κερδίζοντας πανάξια τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής και ξεκόλλησε από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας πίσω του τη Λάρισα, ενώ παράλληλα πλησίασε στους 2β. τον Παναιτωλικό.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Καραμάνος στο 13’. Η Λαμία ήταν φανερά ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, είχε και δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες να «κλειδώσει» το ματς, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να ανατρέψει το σκορ στα τελευταία λεπτά χωρίς επιτυχία.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου έπαιξαν ψυχωμένα, κυνήγησαν από την αρχή την πολυπόθητη νίκη που ήρθε σχετικά γρήγορα, μετά από καλό ματς. Είναι το δεύτερο φετινό τρίποντο των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα που τους δίνει μεγαλύτερη ψυχολογία για τη συνέχεια.

Ο αγώνας

Διαβασμένη και άριστα στημένη ήταν η Λαμία από τον Μιχάλη Γρηγορίου. Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να περιορίσουν μεσοεπιθετικά τους κυανόλευκους και να βγάλουν εκτός αγώνα τους Τσιλούλη, Ντάουντα, ενώ είχαν τις γραμμές τους κοντά και δεν επέτρεπαν στους παίκτες του Γιώργου Παράσχου να παίξουν κάθετα, οδηγώντας το παιχνίδι τους στα πλάγια. Στην πρώτη φάση του αγώνα (13΄) η Λαμία ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, με τον Ντέλετιτς να εκτελεί το φάουλ, τον Χουχούμη να κάνει άθεκά του κεφαλιά προς τα πίσω και να δίνει ουσιαστικά… ασίστ στον Καραμάνο, ο οποίος «εκτέλεσε» εξ επαφής τον Βέρχουλστ για το 1-0.
Ο Απόλλων βρισκόταν για 11ο παιχνίδι φέτος πίσω στο σκορ και καλούνταν να βγάλει αντίδραση, έχοντας στο… μυαλό του την ίδια ώρα πως στα προηγούμενα 10 είχε χάσει τα 9 και είχε κερδίσει μόλις το 1! Οι Μπεντινέλι και Μαρκ Φερνάντεθ ήταν στον πάγκο και φαινόταν πως έλειπαν από την Ελαφρά Ταξιαρχία η οποία έπαιρνε… μηδέν δημιουργικά και τα περίμενε όλα από κάποια ενέργεια του Τσιλούλη. Αντέτζο και Τζανετόπουλος ήταν εξαιρετικοί , δεν έπαιρναν ρίσκα και περιόριζαν τις… κατεβασιές των φιλοξενούμενων, οι οποίοι τελείωσαν το ημίχρονο με μηδέν τελικές έναντι πέντε των γηπεδούχων!

Η Λαμία έδειξε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο που είχε τον έλεγχο και έφτιαξε φάσεις. Στο 47′ οι Ντέλετιτς και Καραμάνος… έκρυψαν την μπάλα, με τον πρώτο να κάνει τραγικό πλασέ από θέση τετ-α-τετ, ενώ ο ίδιος παίκτης άγγιξε το γκολ τρία λεπτά μετά με φοβερό σουτ εκτός περιοχής αλλά είδε το οριζόντιο δοκάρι να τον σταματά! Το ματς είχε χαλάσει, είχε πάει στη δύναμη και οι μονομαχίες έρχονταν η μία μετά την άλλη! Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι στο ματς, έβλεπαν τα πάντα να τους πηγαίνουν… στραβά, ενώ ούτε οι αλλαγές του Γιώργου Παράσχου βγήκαν αφού Ιωαννίδης, Μπεντινέλι δεν βοήθησαν.
Αν κάποια ομάδα, πάντως, ήταν πιο κοντά στο γκολ αυτή ήταν η Λαμία, που έπαιζε στην κόντρα αλλά οι επιλογές των παικτών του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν κακές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Στο 80′ ο Ντάουντα έκανε τραγική κεφαλιά και ενώ ήταν αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, ενώ τρία λεπτά μετά ο Επασί έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Φερνάντεθ στην τελευταία φάση του αγώνα…

2′  Ο Καραμάνος βγάζει αριστερά στον Ρόμανιτς, ο Σέρβος κάνει κοφτή ντρίμπλα, φέρει την μπάλα στο αριστερό, κάνει το σουτ. Ο Βέρχουλστ μπλοκάρει.

4′  Ο Ταϊρόν γυρίζει από δεξιά, είναι πολύ δυνατή η σέντρα για την προλάβει ο Ντέλετιτς.

8′  O Άνχελ βγαίνει από αριστερά, κάνει τη σέντρα, ο Καραμάνος που έχει κάνει κίνηση στο πρώτο δοκάρι δεν μπορεί να πάρει την κεφαλιά.

13′  Ο Κολ σταματά με φάουλ τον Τζανδάρη. Ο Ντέλετις εκτελεί το φάουλ από αριστερά, ο Χουχούμης στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα τη στέλνει προς τα πίσω και ο Καραμάνος με προβολή στην κίνηση νικά τον Βέρχουλστ κι ανοίγει το σκορ…1-0

22′  Ο Μπεχαράνο εκτελεί το φάουλ, η μπάλα στην αγκαλιά του Βέρχουλστ.

26′  Ο Άνχελ κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Μπρούτσιτς απομακρύνει, ο Ταϊρόν το σουτ, ο Βέρχουλστ μπλοκάρει.

34′  Ο Τζανδάρης προσπαθεί να μπει κεντρικά από τον άξονα, ο Λισγάρας τον σταματά με φάουλ.

42′  Ο Ντέλετιτς βγαίνει από δεξιά, μπαίνει στην περιοχή, προλαβαίνει να γυρίσει. Ο Ταϊρόν, ωστόσο, ήταν λίγο πιο μπροστά.

47′  Ο Ταϊρόν βγάζει μόνο του τον Ντέλετιτς, ο Σέρβος κάνει το πλασέ δεξιά εντός περιοχής, η μπάλα περνά έξω.

48′  Ο Χουχούμης κάνει τη σέντρα, ο Σλίβκα πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα έξω.

50′  Ο Ντέλετις βρίσκεται εκτός περιοχής, έχει χώρο, δοκιμάζει το σουτ με το αριστερό, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

52′  Εκτελεί κάθετα και γρήγορα το φάουλ ο Μπεχαράνο, ο Ταϊρόν δεν μπορεί να πιάσει το σουτ. Ο Χουχούμης κόβει τον Ντέλετιτς.

56′  O Ντέλετιτς προσπαθεί να μπει από δεξιά, ο Λισγάρας τον κόβει πριν μπει στην περιοχή.

63′  Ο Καραμάνος βγάζει κάθετα για τον Ντέλετιτς, ο Χουχούμης κόβει.

66′  Ο Καραμάνος συγκλίνει από δεξιά προς το κέντρο, κάνει την προσποίηση, φέρει την μπάλα στο δεξί. Έχει καθυστερήσει τόσο που δεν μπορεί να κάνει το σουτ.

70′ Ωραία μπαλιά του Φατιόν στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας για τον Ντάουντα, ο Επασί θα τον προλάβει και θα διώξει με τα πόδια…

80′ Ο Φερνάντεθ έκανε ωραία κίνηση και σέντρα, ο Ντάουντα ήταν αμαρκάριστος αλλά η κεφαλιά του ήταν πολύ κακή και πέρασε άουτ

83′ Εκτέλεση φάουλ του Φερνάντεθ πάνω στο τείχος, ο Ισπανός παίρνει το ριμπάουντ και σουτάρει ξανά αλλά ο Επασί διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Τζανδάρης 59’, Σκόνδρας 88’  – Φατιόν 30’, Τσιλούλης 71’, Λισγάρας 77’, Ιωαννίδης 88’, Φερνάντεθ 94’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Ορτέγκα (46’ Βλάχος), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς (89’ Προβυδάκης), Τζανδάρης (71’ Μπιάρνασον), Καραμάνος (75’ Αραμπούλι), Ταϊρόν (71’ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς (46’ Φερνάντεθ), Χουχούμης (87’ Μουνιέ), Φατιόν, Σλίβκα, Κολ (68’ Ιωαννίδης), Τσιλούλης (76’ Μπεντινέλι), Ντάουντα.

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Παλαβαντισβίλι, Πίτι, Σαραμαντάς.