Καλύτερη η ΑΕΚ, 2-0 τον ΠΑΣ Λαμία, με πέναλτι και γκολ-οφσάιντ

Τρεις ημέρες μετά τον αγώνα του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ υποδέχθηκε, αυτή τη φορά, τον ΠΑΣ Λαμία στη Ριζούπολη για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι “κιτρινόμαυροι”, παρότι είχαν αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους, όπως και η ομάδα της Λαμίας (δεν αγωνίστηκαν 7 βασικοί) κατάφεραν να επικρατήσουν 2-0 και να αρχίσουν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στους ομίλους της διοργάνωσης.

Με πρωταγωνιστές, για δεύτερο σερί παιχνίδι, τους Χριστοδουλόπουλο και Λιβάγια, οι παίκτες του Χιμένεθ έδειξαν πως βρίσκονται σε καλή κατάσταση ενόψει και του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την προσεχή Κυριακή (24/9, 20:30) στο ΟΑΚΑ.

Από την άλλη πλευρά η Λαμία αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος με τη συγκεκριμένη 11άδα, ικανοποίησε στο πρώτο ημίωρο, ενώ στην επανάληψη, χρησιμοποιήθηκαν και οι Ντακόλ και Κρισάντους που φάνηκαν ανέτοιμοι.

Η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, εξαιτίας και των αλλαγών στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα του πρωταθλήματος. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε η Λαμία, η οποία έφτασε μία “ανάσα” απ’ το 1-0 στο 8’, αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Φράγκο, καθώς το σουτ που επιχείρησε “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα.

Οι “κιτρινόμαυροι” αδυνατούσαν να βρουν χώρους προς την εστία του Βαγγέλη Πίτκα, με συνέπεια το πρώτο 30λεπτο να περάσει δίχως κάποια αξιόλογη στιγμή, πέρα από μία γυριστή κεφαλιά του Ούρος Τσόσιτς στο 27′, που κατέληξε άουτ.

Στο 30’, η Λαμία έχασε ακόμη μία καλή ευκαιρία, αλλά ο ιδιαίτερα δραστήριος Φράγκος νικήθηκε απ’ τον Τσιντώτα. Οι παίκτες του Χιμένεθ επιχείρησαν με μακρινά σουτ να τεστάρουν την ετοιμότητα του Πίτκα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μετά το 35′, η Ένωση ανέβασε την απόδοσή της και είχε μία καλή στιγμή με τον Τάσο Μπακασέτα. Ο Λιβάγια έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο 24χρονος μεσοεπιθετικός πήρε την κεφαλιά απ’ το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Πίτκας απέκρουσε εντυπωσιακά. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας από εκτελεστής έγινε δημιουργός, έβγαλε τον Τρίστασον απέναντι στον γκολκίπερ της Λαμίας, με τον Ισλανδό να πλασάρει, αλλά τον Κουκόλη να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ μπήκε σε θέση οδηγού χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος για σπρώξιμο μέσα στην μεγάλη περιοχή απ’ τον Κουκόλη. Το γρήγορο γκολ έδωσε τη δυνατότητα στους -τυπικά- γηπεδούχους να διαχειριστούν καλύτερα το παιχνίδι, χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 57’, όταν το πλασέ στην κίνηση του Λιβάγια, ύστερα από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, πέρασε λίγο έξω απ’ την εστία του Πίτκα.

Στο τελευταίο ημίωρο πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο για τη Λαμία τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα, Μακόλεϊ Κρισάντους και Αλεσάντρε Ντακόλ προκειμένου να δώσουν επιθετική ώθηση στην ομάδα, αλλά χωρίς αντίκρισμα.

Οι αρκετές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ, φτάνοντας στο δεύτερο γκολ στο 80’ με κοντινό σουτ του Μάνταλου, ύστερα από σουτ του Λιβάγια και απόκρουση του Πίτκα. Βέβαια, στην αρχή της προσπάθειας, ο Σέρχιο Αραούχο, που συμμετέχει στη φάση, είναι εκτεθειμένος, αλλά ο α’ βοηθός Ποντίκης από την Πρέβεζα ΚΑΚΩΣ δεν το υπέδειξε. Στα τελευταία λεπτά, οι “κιτρινόμαυροι” έψαξαν και τρίτο γκολ, κυρίως με τον Λιβάγια, αλλά δίχως αποτέλεσμα.

Διαιτησία: Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας), Ποντίκης (Πρέβεζας) – Κοντιζάς (Πειραιά)

Κίτρινες: 4′ Βινίσιους, 29′ Τζανετόπουλος, 78′ Λιβάγια – 34′ Αναστασόπουλος, 50′ Παπαργυρίου, 66′ Μπουλούλης, 79′ Φράγκος

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Τσόσιτς (81′ Γιαννούτσος), Βινίσιους, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (69′ Αραούχο), Τσίστασον, Χριστοδουλόπουλος (61′ Μάνταλος), Λιβάγια.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Πίτκας, Κουτρομάνος, Κουκόλης, Παντελιάδης, Παπαργυρίου, Μπουλούλης, Αναστασόπουλος (65′ Βασιλαντωνόπουλος), Φράγκος, Λινάρδος (57′ Κρισάντους), Καραγιάννης, Βουό (63′ Ντακόλ).