Εθνικά Ποδόσφαιρο

Κερδίζει και τα… αδιάφορα ο ΠΑΣ Λαμία!…

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν η Λαμία, αφού η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πήρε το «διπλό» απόψε στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης και πλέον αρχίζει τον σχεδιασμό για την επόμενη χρονιά.

Οι Λαμιώτες κατάφεραν να φύγουν με το τρίποντο (0-1) από την Αθήνα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον 23χρονο Σέρβο Λαζάρ Ρόμανιτς, ο οποίος στο α΄ ημίχρονο έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην επανάληψη αλλά η Λαμία κράτησε τη νίκη σχετικά εύκολα.

Το παιχνίδι

Μπορεί ο Απόλλων να ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με το σουτ του Κολ (9’), όμως ένα λεπτό αργότερα ο Ρόμανιτς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και ανενόχλητος άνοιξε το σκορ, στην πρώτη φάση της Λαμίας στο ματς. Ο Φερνάντες στο 14’ είδε τον Επασί να μπλοκάρει το πολλά υποσχόμενο σουτ του, ενώ στα επόμενα 15 λεπτά οι Φθιωτοί απείλησαν τρεις φορές, μια με τον Προβυδάκη (18’) και δύο με τον Ρόμανιτς (24’,31’).

Η ομάδα του Μάκη Χάβου πήρε μέτρα στο γήπεδο και έδειξε να έχει σφυγμό με το ψαλιδάκι του Φατιόν και την προσπάθεια του Κολ, όμως ο Ρόμανιτς έφτασε στο 45’ κοντά στο 2-0, με τον Βέρχουλστ να κρατά τον Απόλλωνα στο παιχνίδι.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Απόλλων ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο, με τον Αντέτζο να διώχνει το πλασέ του Ιωαννίδη πάνω στη γραμμή σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία (52’)!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, με το Μπεντινέλι να σουτάρει αλλά τον Επασί να αποκρούει και να διατηρεί την ομάδα του μπροστά στο σκορ (65’).

9′
Πρώτη τελική στο ματς, με το σουτ του Κολ να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Επασί

10′ Ο Ρόμανιτς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, μετά από ελεύθερο του Επασί και κεφαλιά-πάσα του Καραμάνου, οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να τον σταματήσουν και αυτός με άνεση νίκησε τον Βέρχουλστ …0-1

14′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Επασί όμως να μπλοκάρει του σουτ του Φερνάντες

18′ Τρομερή ευκαιρία για τη Λαμία με το σουτ του Προβυδάκη να βρίσκει στα σώματα και να καταλήγει κόρνερ

24′ Έξυπνο φαλτσαριστό σουτ του Ρόμανιτς, κερδίζει το κόρνερ η Λαμία

29′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Λαμία αλλά κερδίζουν επιθετικό φάουλ οι γηπεδούχοι.by Χρήστος Κατριμουστάκης

31΄Απειλεί ξανά ο Ρόμανιτς αλλά ο Βέρχουλστ τον σταματά

34′ Ανάποδο ψαλίδι από τον Φατιόν, διώχνει σε κόρνερ ο Επασί

41′ Οι γηπεδούχοι πάτησαν περιοχή όμως ο Βύντρα εμπόδισε στην προσπάθεια του Κολ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ

45′ Μεγάλη ευκαιρία και πάλι για τον Ρόμανιτς, με τον Βέρχουλστ να σταματά την σωτήρια την μπάλα

45’+ Απειλεί ξανά η Λαμία όμως του σουτ του Τζανδάρη θα κοπεί από την άμυνα των γηπεδούχων τελευταία στιγμή

50′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα, όμως η κεφαλιά του Ιωαννίδη περνάει άουτ

52′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε στην εστία όμως ο Αντέτζο έσωσε την τελευταία στιγμή

65′ Καλή  στιγμή για τον Απόλλωνα, όμως ο Επασί έδιωξε το σουτ του Μπετινέλι

78′ Η κεφαλιά του Φατιόν περνάει πάνω από τα δοκάρια του Επασί

88′ Λάθος του Μπιάρνανσον και αλλαγή στο πλάγιο, απίστευτη φάση

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Κίτρινες: Μπεντινέλι 45’+, Ιωαννίδης 77’

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης (80’ Ρώσση), Τσαμπούρης (63’ Ντάουντα), Ντομίνγκες, Κάλισιρ, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Φερνάντεθ, Κολ (80’ Λαγός), Μπετινέλι, Ιωαννίδης (80’ Βάρκας)
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (86’ Μπιάρνασον), Παλαβαντισβίλι, Ταϊρόν (58’ Βασιλακάκης), Καραμάνος, Ρόμανιτς (86’ Πίτι)
***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Αραμπούλι, Ασίγκμπα, Χατζηστραβός, Γκαζαριάν, Σταμούλης.