Κράτησε γερά ο ΠΑΣ Λαμία στη Νέα Σμύρνη, 1-0 τον Πανιώνιο!

Ηρωϊκή εμφάνιση του ΠΑΣ Λαμία απόψε στη Νέα Σμύρνη, όπου αν και έπαιζε από το 26’ με 10 παίκτες (αψυχολόγητη αποβολή Μπεχαράνο που χτύπησε τον Τσιλούλη), κατάφερε να κερδίσει τον Πανιώνιο με 1-0 και να ανέβει ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου σ΄ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι πέτυχε το χρυσό γκολ στο 11’ με τον Καραμάνο το οποίο παρά τις αντιξοότητες που αντιμετώπισε, το κράτησε μέχρι το τέλος και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο, μπαίνοντας στο 2020 με τον καλύτερο τρόπο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν μετά την αποβολή, αλλά πότε ο Θεοδωρόπουλος και πότε η φλυαρία τους δεν τους έδωσε το δικαίωμα να πάρουν κάτι από αυτό το ματς μένοντας σταθερά στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα. Μάλιστα έχασαν με το ίδιο σκορ, που είχαν κερδίσει τη Λαμία τα δύο προηγούμενα χρόνια!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8′ Ο Τιρόνε επιχείρησε με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ να νικήσει τον Μαλέρμπ αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό.

10′ Ο Καραμάνος έκανε το σουτ με τον Μαλέρμπ να μπλοκάρει τη μπάλα.

11′ Ο Τιρόνε έκανε ωραία ενέργεια και παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά με τον Καραμάνο από το ύψος της μικρής περιοχής να πλασάρει εύστοχα και να ανοίγει το σκορ…0-1

21′ Ο Καραμάνος έκανε την ενέργεια από τα αριστερά και την προσπάθεια να γεμίσει με την άμυνα του Πανιωνίου να διώχνει σε κόρνερ.

22′ Η άμυνα του Πανιωνίου έκοψε και έφυγε στην αντεπίθεση με τον Εμμανουηλίδη από δεξιά να κάνει τη σέντρα και την άμυνα της Λαμίας να διώχνει σε κόρνερ.

26′ Κόκκινη κάρτα στον Μπεχαράνο μετά τη χρήση του VAR επειδή χτύπησε εκτός φάσης τον Τσιλούλη. Αρχικά ο διαιτητής δεν είδε τη φάση και πήγε στο VAR και πήρε την απόφαση η οποία είναι σωστή.

29′ Ωραίο ένα-δύο ανάμεσα σε τρεις παίκτες με τελικό αποδέκτη τον Παπανικολάου που μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά ο Θεοδωρόπουλος σωτήρια έσωσε την ομάδα του από βέβαια παραβίαση.

36′ Ο Σαραμαντάς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Τσιλούλη να πιάνει την κεφαλιά η οποία έφυγε ψηλά άουτ.

48′  Κερδίζει κόρνερ ο Πανιώνιος από τα δεξιά. Ο Μιλόγεβιτς το εκτέλεσε με την άμυνα της Λαμίας να διώχνει.

49’  Κεφαλιά του Σκόνδρα μπρος τα πίσω, αιφνιδιάζεται ο Θεοδωρόπουλος αλλά διώχνει σε κόρνερ

57′ Σέντρα από τα αριστερά και κεφαλιά του Αραμπούλι με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

59′ Κερδίζει νέο κόρνερ ο Πανιώνιος από τα αριστερά αλλά και πάλι η άμυνα της Λάμιας έδιωξε.

72′  Σέντρα από τα δεξιά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε με δυσκολία τη μπάλα.

74′ Νέα σέντρα από τα δεξιά με τον Σαραμαντά να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

86′ Φάουλ καρδίζει ο Μιλόγεβιτς. Ο Μασούρας ανέλαβε την εκτέλεση με τη μπάλα να περνάει και τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

94′ Η μπάλα έφτασε στον Γρίβα αυτός έπιασε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κόκκινη: Μπεχαράνο 26’

Κίτρινες: Αραμπούλι 45’+, Δούμτσιος 84’ – Ρόμανιτς 45’, Τιρόνε 50’, Ασίγκμπα 86’, Σάλιακας 95’

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μάλερμπ, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κιάκος (77’ Γρίβας), Παπανικολάου, Μασούρας, Τσιλούλης (63’ Δούμτσιος), Εμμανουηλίδης (46’ Μιλόγεβιτς), Αραμπούλι

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βάντερσον, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (33’ Ασίγκμπα), Μπεχαράνο, Καραμάνος, Τιρόνε (54’ Σάλιακας), Ρόμανιτς (82’ Βύντρα)

***  Στο πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κάχριμαν, Βύντρα, Μπλουλούλης, Σάλιακας, Ανάκογλου, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ. Εκτός 18άδας έμειναν οι Τζανετόπουλος, Τουράμ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Διαβάστε στη συνέχεια τι δήλωσαν οι Νικόδημος Παπαβασιλείου και Άκης Μάντζιος μετά το παιχνίδι:

Νικόδημος Παπαβασιλείου: «Δυστυχώς δεν άρχισε καλά για εμάς η χρονιά. Είναι μια δύσκολη μέρα. Είχαμε πολλά προβλήματα πριν το παιχνίδι, γνωρίζετε πολύ καλά ότι είχαμε πολλές απουσίες με αρχική αυτή με τον Κόρμπο χθες. Αλλάξαμε κάποια πράγματα, προσπαθήσαμε να βάλουμε κάποια παιδιά σε καινούριες θέσεις, όμως είχαμε την ατυχία να δεχτούμε ένα γρήγορο γκολ. Αλλάξαμε κάποια πράγματα, προσπαθήσαμε να έχουμε την ηρεμία για να εκμεταλλευτούμε την υπεραριθμία που είχαμε, αλλά δυστυχώς δεν είχαμε καθαρό μυαλό ούτε στην τελική προσπάθεια, ούτε στο να βρούμε χώρους και την σωστή σέντρα.

Είχαμε προύποθέσεις από κόρνερ και φάουλ, την μεγάλη ευκαιρία με τον Παπανικολάου στην οποία θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Στα τελευταία 20 λεπτά βγάλαμε πολύ φόβο, το έβλεπα στα παιδιά. Πρέπει να συνεχίσουμε, ξέρω ότι η ομάδα προσπαθεί πάρα πολύ έτσι ώστε να πάρουμε την αδειοδότηση και να κάνουμε 2-3 κινήσεις για να βοηθήσουμε το ρόστερ. Και ο Μαξίμοβιτς και ο Άρτσε είναι πολύ σημαντικοί παίκτες. Με την αδειοδότηση θα μπορέσουμε να πάρουμε κάποιους παίκτες για να συνεχίσουμε την προσπάθεια μας.

Το πρόβλημα με τις εκτελέσεις στις στημένες φάσεις είναι κάτι που έχουμε από την αρχή της σεζόν. Ο Μιλόγεβιτς είναι ένας παίκτης που συνήθως μπορεί, αλλά σήμερα δεν του βγήκαν».

Άκης Μάντζιος: «Καλή χρονιά σε όλους. Ξεκίνησε δυναμικά για εμάς το ματς, είχαμε τον έλεγχο και στην δεύτερη μας τελική κάναμε το γκολ. Μετά την αποβολή άλλαξαν τα πράγματα. Συγχαρητήρια και στον Θεοδωρόπουλο που κράτησε ανέπαφη την εστία στην φάση του Παπανικολάου. Ήταν δύσκολο το παιχνίδι, αλλά ανταπεξήλθαμε σωστά. Κάναμε μία σημαντική νίκη και συνεχίζουμε» τόνισε.

Η συμφωνία που έχω κάνει με τον πρόεδρο είναι να σωθεί η ομάδα, αυτός είναι ο στόχος. Όσο παίρνουμε βαθμούς και ανεβαίνουμε κοιτάμε και κάτι καλύτερο. Στόχος είναι η σωτηρία όμως.

Δεν φάνηκε να έχουμε κάποιο πρόβλημα. Ήμασταν καλύτεροι μέχρι την αποβολή. Για τον Τουράμ, υπάρχει επαφή του παίκτη με άλλη ομάδα. Ο παίκτης δεν ακολούθησε την αποστολή και αυτό είναι παράπτωμα. Έχει ρήτρα ο παίκτης και αν καταβληθεί η ρήτρα θα φύγει».