Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο Χαλκιοπούλειο, 3-0 τον ΑΟ Λαμίας

Αλώβητος πέρασε ο Παναθηναϊκός από το «Χαλκιοπούλειο» και με το 3-0 επί του ΑΟ Λαμίας, έφθασε τις 10 σερί νίκες στο πρωτάθλημα της προΑ1 Γυναικών βόλεϊ.

Με το τρίποντο της νίκης, οι «πράσινες» έφθασαν τους 30 β. και περιμένουν στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ, αύριο στην έδρα της ΧΑΝΘ, για να παραμείνουν μόνες πρώτες στη βαθμολογία.

Μάλιστα, στην πρεμιέρα του β’ γύρου την επόμενη εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για το ντέρμπι κορυφής με τον Δικέφαλο του Βορρά.

Με 16 πόντους, Κοσμά και Οικονομίδου οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, με την Λαμπρινίδου να προσθέτει 11 με 4 μπλοκ.

Ο ΑΟΛ του Ηλία Αγγέλη, που μπήκε μουδιασμένα στο ματς, χάνοντας εύκολα το πρώτο σετ, θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 1-1 όταν προηγήθηκε με 23-21 στο δεύτερο, όμως οι «πράσινες»  έκαναν σερί 4-0 και το κατέκτησαν.

 Οι Λαμιώτισσες πάλεψαν δυνατά και το τρίτο σετ το οποίο επίσης χάθηκε οριακά.

Με 14 πόντους η Μπούκουρα ήταν η πρώτη σκόρερ για τις γηπεδούχες που έμειναν εντός τετράδας.

Τα σετ: 13-25, 23-25, 23-25

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Αγγέλης): Σαββίδου 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Κιουτσιούκη 4 (2/12 επ., 2 μπλοκ), Φαλέγκα 5 (3/11 επ., 2 άσσοι, 35% υπ. – 13% άριστες), Μπούκουρα 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Πανοπούλου 7 (5/12 επ., 2 άσσοι), Κίσσα 1 (1 άσσος) / Μάρκου (λ, 65% υπ. – 53% άριστες), Τσιλαλή 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Καϊμάκη 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Τσιούμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καμπερίδης): Κουντουρά 1 (1/2 επ.), Νούσια 4 (4/14 επ. 33% υπ. – 8% άριστες), Κοσμά 16 (9/22 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Οικονομίδου 16 (10/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Λαμπρινίδου 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. – 41% άριστες), Βογιατζόγλου Ι., Λεωνίδου, Τσιάκουλα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).

Το φιλμ της 11ης αγωνιστικής

ΑΟ Λαμίας-Παναθηναϊκός…0-3

(13-25, 23-25, 23-25)

Μεσσαρά-Βριλήσσια…1-3

(25-17, 22-25, 20-25, 20-25)

ΑΕΚ-Πανιώνιος…3-0

(26-24, 25-15, 25-18)

Κυριακή 13/1/2019

Στ. Βενέτης  17.00

Αιγάλεω-Ηρακλής Κηφισιάς

ΜΑΡΙΔΑΚΗΣ-ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΚΛΗΜΑΤΣΙΔΑ (ΜΑΥΡΙΚΙΔΗΣ)

Ζηρίνειο  17.30

ΖΑΟΝ-Άρτεμις Κορυδαλλού

ΛΙΔΩΡΙΚΙΩΤΗ-ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ, ΝΥΔΡΙΩΤΗ (ΤΣΙΜΠΙΝΟΣ)

Μ. Τσικίνας  19.00

ΧΑΝΘ-ΠΑΟΚ

ΓΙΩΓΙΟΥ ΑΛΚ.-ΙΣΚΑΣ, ΣΙΔΗΡΑ (ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ)

Αφήστε μια απάντηση