Εθνικά Ποδόσφαιρο

Λευκό-χρυσο βαθμό πήρε η Λαμία στη Λεωφόρο!

Ψυχωμένη η ομάδα της Λαμίας στάθηκε όρθια απόψε στη Λεωφόρο και πήρε χρυσό πόντο από τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου θα μπορούσαν μάλιστα στο τέλος να κλέψουν το τρίποντο, όταν ζήτησαν πέναλτι από τον διαιτητή που το θεώρησε ακούσιο.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι παρότι πίεσε στο β’ ημίχρονο δεν κατάφερε να λυγίσει τον… κακό της δαίμονα, Λαμία, μένοντας στο 0-0!

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς ο 28χρονος Γάλλος τερματοφύλακας Επασί που… έβγαλε κάθε τελική που πήγε στην εστία, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται δίκαια για πέναλτι στο 92’ όταν ο Καραμάνος έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σένκεφελεντ αλλά Τζήλος και VAR έδειξαν «παίζετε»!!!

Ανέβασε τον Παναθηναϊκό ο Καρλίτος, αλλά ούτε αυτός, ούτε ο Μακέντα ούτε και ο Αϊτόρ κατάφεραν να νικήσουν τον εξαιρετικό Επασί.

Μεγάλο ματς και από τον Αντέτζο για τους Λαμιώτες, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τζανδάρης.

Έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά στους 2 βαθμούς από τον δεύτερο Άρη ο Παναθηναϊκός, πλέον είναι στο -4 αλλά και μόλις στο +2 από τον 6ο Αστέρα Τρίπολης!

Τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι που δεν χάνει η Λαμία, έφτασε τους 11 βαθμούς και δείχνει πως έχει πολλές πλέον ελπίδες με τον Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο ώστε να σώσει την παρτίδα.

Το παιχνίδι

Με τελική για τον Παναθηναϊκό στο 4′ ξεκίνησε το ματς, όταν ο Αϊτόρ έκλεισε προς τα μέσα και έπιασε το σουτ αλλά ο Επασί είχε καλή θέση.

Δευτερόλεπτα μετά ο Αραμπούλι αποχώρησε από το ματς λόγω προβλήματος στον δεξιό προσαγωγό δίνοντας τη θέση του στον Καραμάνο, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στη διάταξη των φιλοξενούμενων.

Το ματς δεν είχε και τον καλύτερο δυνατό ρυθμό, ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πολύ να διασπάσει την καλοστημένη ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, η οποία από την πλευρά της προσπαθούσε να «χτυπήσει» στην κόντρα.

Ο Βιγιαφάνες είχε… βραχυκυκλώσει στον άξονα από τα χαφ της Λαμίας και δεν έβρισκε χώρους, οι Ιωαννίδης και Καμπετσής δεν ήταν το ίδιο καλοί με άλλα ματς και ο μόνος ποδοσφαιριστής που ήταν επικίνδυνος και δραστήριος ήταν ο Αϊτόρ που είχε και την δεύτερη τελική του Παναθηναϊκού στο ματς με τον Επασί να μπλοκάρει και πάλι.

Η Λαμία ήταν άριστα στημένη στο γήπεδο, έπαιζε αρκετά αμυντικά μεν αλλά έπαιρνε αυτό που ήθελε. Και κατάφερε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στο μηδέν μέχρι την ανάπαυλα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα… εύκολο 0-0.

4′   Ο Καμπετσής κατέβασε όμορφα, έδωσε στον Βιγιαφάνες, αυτός βρήκε τον Αϊτόρ που έκανε την ενέργεια και το σουτ με τον Επασί να μπλοκάρει.

12′   Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε την κούρσα από τα αριστερά και τη σέντρα οι αμυντικοί της Λαμίας έδιωξε σε κόρνερ.

22′   Ο Ντέλετιτς έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Μολό και στη συνέχεια ο Μπιάρνασον έπιασε το συρτό σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να βρίσκει στον Καραμάνο και να καταλήγει άουτ.

26′   Mακρινό σουτ του Ντέλετιτς, δεν έχει καμία τύχη

41′   Όμορφη ενέργεια του Μολό από δεξιά και σέντρα ο Καμπετσής στην προσπάθεια του να κατεβάσει τη μπάλα έκανε κακό κοντρόλ.

42′  Έξυπνο ένα-δύο του Βιγιαφάνες με τον Αλεξανδρόπουλο, κάνει και διπλή ντρίμπλα σε αντιπάλους του αλλά ο Επασί βγαίνει, προλαβαίνει και μπλοκάρει.

46′  Ωραία ο Ιωαννίδης έδωσε με το κεφάλι στον Βιγιαφάνες, ο Αργεντινός τη γύρισε ξανά στο πέναλτι ο Ιωαννίδης έκανε το πλασέ αλλά τελευταία στιγμή ο Βλάχος έβαλε το πόδι του και έκοψε τη μπάλα.

51′  Ο Ρόμανιτς έκανε όμορφη ενέργεια γύρισε προς τον Ντέλετιτς που επιχείρησε το πλασέ με τον Χατζηθεοδωρίδη να βάζει το πόδι του και να αλλάζει ελάχιστα την πορεία της μπάλας που έφυγε έξω.

56′  Ο Καραμάνος έδωσε στον Ρόμανιτς που έκανε λάθος κοντρόλ μέσα στην περιοχή και έχασε την ευκαιρία να πλασάρει.

65′  Ο Καρλίτος πήρε τη μπάλα στα δεξιά της περιοχής, έτρεξε παράλληλα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έκανε και το σουτ με το αριστερό με τον Επασί να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

66′  Ένα ακόμη σουτ από τον Χατζηγιοβάνη αυτή τη φορά με τον Επασί να μπλοκάρει σταθερά.

71′  Ο Καρλίτος θα δώσει στον Χατζηγιοβάνη στα δεξία ο οποίος θα γυρίσει τη μπάλα και πάλι για τον Ισπανό που θα κάνει το σουτ στην κίνηση και θα στείλει τη μπάλα έξω.

76′  Σε σέντρα του Μολό ο Μακέντα πήρε την κεφαλιά προς τον Αϊτόρ που έκανε το σουτ και ο Επασί έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Μακέντα που έκανε ένα δυνατό σουτ και ο Επασί και πάλι με σωτήρια επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

91′  Ο Καραμάνος βρέθηκε μέσα στην περιοχή, γύρισε έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Σένκεφελντ αλλά ο Τζήλος που ήταν στο ένα μέτρο από τη φάση έδωσε συνέχεια στο ματς.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: Καρλίτος 72’, Μολό 80’ – Ρόμανιτς 94’

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Αλεξανδρόπουλος (83’ Εμμανουηλίδης) , Βιγιαφάνες (58’ Καρλίτος), Μαουρίσιο, Αϊτορ (83’ Αγιουμπ), Καμπετσής (67’ Μακέντα), Ιωαννίδης (58’ Χατζηγιοβάνης).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (60’ Προβυδάκης), Βασιλακάκης (60’ Ταϊρόν – 68’ λ.τρ. Παλαβαντισβίλι)), Μπιάρνασον, Αραμπούλι (7’ λ.τρ. Καραμάνος), Ρόμανιτς

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Πίτι, Βλαχομήτρος, Βύντρα, Μπουλούλης.