Λύτρωση με Βάντερσον στο 70’ για τον ΠΑΣ Λαμία

Ζωντανός για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας έμεινε ο ΠΑΣ Λαμία, που κέρδισε πριν από λίγο στο σχεδόν άδειο ΔΑΚΛ την Καλλιθέα με 1-0, μετά από ένα δυνατό και μέτριο ποιοτικά ματς.

Όλα πλέον θα κριθούν στη Λάρισα όπου η Λαμιώτικη ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Λάρισας, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής της β΄ φάσης της διοργάνωσης.

Στο α’ ημίχρονο οι Αθηναίοι φάνηκαν πιο δραστήριοι και απείλησαν τους γηπεδούχους οι οποίοι έπαιξαν με πρωτόγνωρο σχήμα, το οποίο δεν έπεισε, με τους Ντακόλ και Κρισάντους (πρώτη εμφάνιση) να είναι εκτός κλίματος.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι των οποίων το πρωτάθλημα δεν έχει ακόμη ξεκινήσει, εκτός από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν είχαν και δοκάρι.

Στην επανάληψη μπήκαν μέσα βασικοί παίκτες, με αποτέλεσμα να αλλάξει η εικόνα του ματς, η Λαμία κυριάρχησε, είχε δοκάρι, ευκαιρίες και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 70’ με τον Βραζιλιάνο Βάντερσον που «ανέστησε» την ομάδα και πλέον όλα θα κριθούν στον επόμενο αγώνα με τον Απόλλωνα στη Λάρισα.

3′ Ο Ταλέντο συγκλίνει από τα δεξιά προς το κέντρο, κάνει και το σουτ με το αριστερό, αλλά δεν ανησυχεί τον Μελίσσα.

4′ Σουτ του Ταλέντο από μακριά, ούτε αυτό ανησυχεί τον γκολκίπερ των Φθιωτών.

5′ Νέο σουτ για την Καλλιθέα από τον Ταλέντο και πάλι, αυτή τη φορά απομακρύνει ο Μελίσσας. Ο Βασίλειου δεν θα μπορέσει να επωφεληθεί

12′  Καλό συρτό σουτ του Μάκο, ο οποίος απέφυγε τον Παπαργυρίου, η μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Μελίσσα.

22′  Σουτ του Τσούκαλου, δεν δημιούργησε πρόβλημα στον Κορωνάκη.

23′ Ο Μελίσσας απομάκρυνε καθαρά προ του Ξόμπλίου. Ζήτησε πέναλτι ο φορ της Καλλιθέας, αλλά δεν υπήρχε παράβαση.

25′ Ο Βασιλείου απέφυγε εξαιρετικά από τα δεξιά τον Ασίγκμπα, γύρισε, αλλά ο Ξόμπλιος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

28′ Κεφαλιά του Τσούκαλου μετά από κόρνερ του Καραγιάννη, στο πρώτο δοκάρι, γυριστή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στης εστίας του Κορωνάκη.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Κρισάντους, Καραγιάννης και Ντ’ Ακόλ δεν μπορούν με διαδοχικές προσπάθειες να νικήσουν τον Κορωνάκη και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξουν το σκορ.

38′ Ο Μάκο εκτελεί απευθείας, η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα, γυρίζει πίσω και ο Ξόμπλιος σε κενή εστία δεν μπορεί να σκοράρει.

41′ Ο Κουκόλης ανοίγει το σκορ με κεφαλιά, αλλά το γκολ δεν μετρά. Ήταν σε θέση οφσάιντ. Σωστά δεν μέτρησε.

47′ Ο Βάντερσον επιχειρεί το σουτ από τα αριστερά, η χτυπά στο δεξί δοκάρι στης εστίας του Κορωνάκη.

56′  Σουτ του Ντακόλ, μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας.

58′  Ο Ντακόλ επιχειρεί κάτι περίτεχνο με τακουνάκι, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά, αλλά περνά πάνω από την εστία του Κορωνάκη.

62′  Σουτ του Μάκο, η μπάλα ψηλά άουτ.

63′ Σουτ του Ταλέντο, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

64′  Εκτελεί απευθείας φάουλ ο Βάντερσον, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Κορωνάκης.

69’  Σουτ του Κουτρομάνου, ο Κορωνάκης αποκρούει.

70′  Ο Καραγιάννης κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βάντερσον με βολέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ…1-0

85′  Σουτ του Μάκο, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

86′  Όμορφη ενέργεια από τον Βάντερσον από τα δεξιά, κακό τελείωμα από τον Τσούκαλο.

90′ Ευκαιρία με τον Καραγιάννη, κακό κοντρόλ, δεν έγινε το 2-0

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)

Κίτρινες: Κουκόλης 50’ – Ντιακιτέ 14’, Καντέ 27’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Μελίσσας, Κουτρομάνος, Παπαργυρίου (46’ Παντελιάδης), Ασίγκμπα, Κουκόλης, Αναστασόπουλος, Καραγιάννης, Κρισάντους (46’ Βάντερσον), Λινάρδος (64’ Φράγκος), Ντακόλ, Τσούκαλος

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κορωνάκης, Βασιλείου, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Μίγγος, Καντέ (40’ Μήλιος), Μάκο, Ταλέντο, Χοτζάλι (51’ Σμυρλής), Ξόμπλιος (80’ Φερέιρα).