Εθνικά Ποδόσφαιρο

Μεγάλη ομάδα ο ΠΑΣ Λαμία στους Ζωσιμάδες μπορούσε και το τρίποντο!

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε απόψε στους Ζωσιμάδες, το οποίο κράτησε 108 λεπτά και δεν ανέδειξε νικητή… ΠΑΣ Λαμία και ΠΑΣ Λαμία αφού έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, τελικά έμειναν στο 1-1 που τους «χάρισε» τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο και οι δύο ομάδες έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη προσφέροντας θέαμα και συγκινήσεις σε όσους είδαν το παιχνίδι.

Η Λαμία στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να πάρει το πρώτο τρίποντο για φέτος, ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακή κι όλα δείχνουν ότι η ομάδα όταν παίξει πλήρης θα κάνει αίσθηση στο πρωτάθλημα…

Ο αγώνας

Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, που μόλις στα 24 δευτερόλεπτα κέρδισαν πέναλτι για… μαρκάρισμα του Κορνέζου στον Παμλίδη! Μια απόφαση που ωστόσο ανετράπη, αφού ο Τσακαλίδης συμβουλεύτηκε το VAR και είδε ότι ο Παμλίδης έπεσε μόνος του!
Οι Λαμιώτες είχαν στη συνέχεια τον έλεγχο, ωστόσο στην πρώτη καλή στιγμή του, ο ΠΑΣ προηγήθηκε. Ήταν στο 13’, όταν ο Εραμούσπε έπιασε εξαιρετική κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σόρια, ανοίγοντας το σκορ.
Η Λαμία εξακολουθούσε παρ’ όλα αυτά να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Μπεχαράνο να πιάνει φοβερό βολέ από το ημικύκλιο της περιοχής στο 19’ αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
Στο 30’ ο Πριόρ απέκρουσε δύσκολα το μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι, με τους Ηπειρώτες στη συνέχεια και να βγάζουν τρεις τελικές σε ένα δίλεπτο αλλά να βλέπουν τον Σιμόν να κόβει την προσπάθεια του Ροσέρο στο 37’, τον Σαράνοβ να αποσοβεί τον κίνδυνο σε σουτ του Μπιλμπάο στο 38’ και το σουτ του Κόντε δευτερόλεπτα αργότερα να περνά άουτ.
Η ομάδα του Φέστα δεν πτοήθηκε και ανέκτησε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Κορνέζο να αγγίζει το 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και ανάγκασε τον Κιάκο σε σωτήρια επέμβαση πάνω στη γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία άσχημη εξέλιξη, καθώς ο Πριόρ αποχώρησε με κολάρο μετά από σύγκρουση με τον Σλίβκα και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις, έχοντας υποστεί διάσειση.
Λίγο αργότερα, στο 58’, η Λαμία κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση, όταν ο Κοσταρικανός Νούνιες νίκησε τους πάντες στον αέρα (μετά από γλυκιά σέντρα του Σιμόν από δεξιά) κι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη – που είναι αντικαταστήσει τον Γάλλο.
Στο 64’, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, όταν ο Κιάκος βγήκε τετ α τετ με τον Σαράνοβ ωστόσο απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Λαμίας, που έβγαλε σε κόρνερ.
Ένα δίλεπτο αργότερα σημειώθηκε ο τραυματισμός του Κόντε, με τους Λαμιώτες να παίρνουν μετά τα ηνία και να χάνουν σειρά σπουδαίων  ευκαιριών με Τζανδάρη (72’), Τσιλούλη (77’) και Σλίβκα (84’).
Ο Λώλης απάντησε με ανάποδο ψαλίδι που πέρασε άουτ στο 89’ αλλά τελικά τίποτα δεν άλλαξε στα 13 λεπτά των καθυστερήσεων, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους φετινό βαθμό.

1′ Πέναλτι για τα Γιάννινα. Έλεγχος από VAR για μαρκάρισμα του Κορνέζου στον Παμλίδη. Θα το δει ο Τσακαλίδης. Δεν υπάρχει πέναλτι. Ο Κορνέζος φάνηκε να βρίσκει μπάλα, ο Παμλίδης έπεσε μόνος του και ο διαιτητής αποφάσισε πως δεν υπάρχει κάτι.

6′ Κόρνερ για τη Λαμία, ζητά χέρι ο Τσιλούλης

13′ Ο Εραμούσπε με έξυπνη γυριστή κεφαλιά σχεδόν από το χορτάρι προλαβαίνει τον Κορνέζο και σκοράρει μετά το κόρνερ του Σόρια από δεξιά…1-0

19′ Τρομερό βολέ Μπεχαράνο από το ημικύκλιο της περιοχής, λίγο άουτ η μπάλα

30′ Εξαιρετικό μακρινό σουτ Ντε Βινσέντι, έβγαλε ο Πριόρ και στη συνέχεια υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ ο Μανούσος.

37′ Ωραίο σουτ Μπιλμπάο, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Σαράνοβ

38′ Μακρινό σουτ Κόντε, η μπάλα άουτ.

39′ Μπήκε στην περιοχή ο Μανούσος, πρόλαβε και μάζεψε ο Πριό

43′ Κίτρινη κάρτα στον Τσιλούλη για θέατρο! Σε φάση όπου βρέθηκε στο έδαφος αφότου πήγε να προλάβει τον Πριόρ.  Έντονες οι διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, με το ματς να συνεχίζεται

45′ Κόρνερ για τη Λαμία μετά από σωτήρια επέμβαση Κιάκου σε μπαλιά από τα αριστερά

45’+ Κεφαλιά από τον Κορνέζο μετά το κόρνερ, ο Κιάκος έδιωξε προτού περάσει η μπάλα τη γραμμή

48’ Η μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 αλλά υπάρχει υπόδειξη για φάουλ στον Πριόρ Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, διακοπή γιατί βρίσκεται στο έδαφος ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ. Ο Πριόρ χτύπησε στο κεφάλι από το γόνατο του Σλίβκα, που φυσικά δεν το ήθελε

58′  Ο Νούνιες σκοράρει με κεφαλιά μετά από μπαλιά-σέντρα  του Σιμόν από τα δεξιά! Ανήμπορος να αντιδράσει ο Σούλης…1-1

61′ Ο Τσακαλίδης έχασε την κίτρινη κάρτα του και του έδωσε άλλη ο 4ος…

62′ Επικίνδυνη μπαλιά Σόρια για Ροσέρο, καθάρισαν οι Λαμιώτες

64′ Ο Παμλίδης έβγαλε τετ α τετ τον Κιάκο, όμως ο Σαράνοβ έδιωξε σε κόρνερ

72′ Ο Σλίβκα έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα και ο Σούλης την έχασε από τα χέρια του, με τον Τζανδάρη να σουτάρει άουτ

77′ Καταπληκτική προσπάθεια Σλίβκα από τα δεξιά, έβγαλε στον Τσιλούλη όμως εκείνος νικήθηκε από τον Σούλη, που έδιωξε σε κόρνερ

87′ Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, σε κόρνερ ο Σούλης το ωραίο σουτ του Τζανδάρη

89′ Εξαιρετική μπαλιά Σόρια, με κεφαλιά ο Εραμούσπε και στη συνέχεια το ανάποδο ψαλίδι του Λώλη περνά άουτ

95′ Επικίνδυνη μπαλιά για Γιακουμάκη, πρόλαβε ο Σούλης
102′
 Ο Σούλης, σταμάτησε τον Γιακουμάκη μετά από πάσα του Σλίβκα, διώχνοντας σωτήρια σε κόρνερ

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Κίτρινες: Μέντες 81’, Καραχάλιος 82’ – Τσιλούλης 43’, Νούνιες 61’, Μπεχαράνο 74’, Τσούκαλος 98’

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Πριόρ (52’ λ.τρ. Σούλης), Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Μπιλμπάο (79’ Τζίμας), Καραχάλιος, Ριένστρα (70’ Λιάσος), Κόντε (70’ λ.τρ. Λώλης), Ροσέρο, Παμλίδης (79’ Μέντες)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τζ. Φέστα): Σαράνοβ, Σιμόν, Γκοράνοβ, Αντέτζο, Κορνέζος, Μπεχαράνο (87’ λ.τρ. Μπάμπης), Μανούσος (68’ Γιακουμάκης), Σλίβκα, Ντε Βινσέντι (68’ Τζανδάρης), Νούνιες (79’ Τσούκαλος), Τσιλούλης.

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Βασιλακάκης.