Με Γιουβέντους, Μπαρτσελόνα και Σπόρτινγκ ο Ολυμπιακός

share on:

Ο Ολυμπιακός κληρώθηκε στο Group D μαζί με τις Γιουβέντους, Μπαρτσελόνα και Σπόρτινγκ.

Δείτε αναλυτικά τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ 2017-18, με το ΑΠΟΕΛ στο group του θανάτου!

Η επιστροφή του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τον έφερε στο ίδιο group με τις Γιουβέντους, Μπαρτσελόνα και Σπόρτινγκ.

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας είναι και φιναλίστ της διοργάνωσης, ενώ πριν 3 χρόνια είχε παίξει και πάλι στον τελικό με την “Μπάρτσα”, η οποία έχει πλέον προπονητή τον Ερνέστο Βαλβέρδε που… επιστρέφει στο “Καραϊσκάκης”.

Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός θα παίξει με την Μπαρτσελόνα στο CL, όπως και με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας που είναι αρκετά ενισχυμένη φέτος.

Με τους Πορτογάλους μάλιστα θα παίξει στην πρεμιέρα (12/9) στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Στη συνέχεια θα παίξει σε Τορίνο και Βαρκελώνη.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα

1η αγωνιστική (Τρίτη 12 Σεπτέμβρη)

Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους

Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ

 

2η αγωνιστική (Τετάρτη 27 Σεπτέμβρη)

Σπόρτινγκ – Μπαρτσελόνα

Γιουβέντους – Ολυμπιακός

 

3η αγωνιστική (Τετάρτη 18 Οκτώβρη)

Γιουβέντους – Σπόρτινγκ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός

 

4η αγωνιστική (Τρίτη 31 Οκτώβρη)

Σπόρτινγκ – Γιουβέντους

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα

 

5η αγωνιστική (Τετάρτη 22 Νοέμβρη)

Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα

Σπόρτινγκ – Ολυμπιακός

 

6η αγωνιστική (Τρίτη 5 Δεκέμβρη)

Μπαρτσελόνα – Σπόρτινγκ

Ολυμπιακός – Γιουβέντους

Οι όμιλοι

Όσον αφορά στους υπόλοιπους ομίλους, ξεχωρίζει ο 8ος, είναι το group του… θανάτου, με το ΑΠΟΕΛ να αντιμετωπίζει τις Ρεάλ, Ντόρτμουντ και Τότεναμ!

Αναλυτικά οι όμιλοι του Τσάμπιονς Λιγκ 2017-18:

 

Group A

1. Μπενφίκα (Πορτογαλία)

2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)

3. Βασιλεία (Ελβετία)

4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)

 

Group B

1. Μπάγερν (Γερμανία)

2. Παρί Σεν-Ζερμέν (Γαλλία)

3. Άντερλεχτ (Βέλγιο)

4. Σέλτικ (Σκωτία)

 

Group C

1. Τσέλσι (Αγγλία)

2. Ατλέτικο (Ισπανία)

3. Ρόμα (Ιταλία)

4. Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

 

Group D

1. Γιουβέντους (Ιταλία)

2. Μπαρτσελόνα (Ισπανία)

3. Ολυμπιακός (Ελλάδα)

4. Σπόρτινγκ (Πορτογαλία)

 

Group E

1. Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)

2. Σεβίλλη (Ισπανία)

3. Λίβερπουλ (Αγγλία)

4. Μάριμπορ (Σλοβενία)

 

Group F

1. Σαχτάρ (Ουκρανία)

2. Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)

3. Νάπολι (Ιταλία)

4. Φέγενοορντ (Ολλανδία)

 

Group G

1. Μονακό (Γαλλία)

2. Πόρτο (Πορτογαλία)

3. Μπεσίκτας (Τουρκία)

4. Λειψία (Γερμανία)

 

Group H

1. Ρεάλ (Ισπανία)

2. Ντόρτμουντ (Γερμανία)

3. Τότεναμ (Αγγλία)

4. ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)

 

Οι ημερομηνίες των αγώνων

 

1η αγωνιστική: 12-13 Σεπτεμβρίου

2η αγωνιστική: 26-27 Σεπτεμβρίου

3η αγωνιστική: 17-18 Οκτωβρίου

4η αγωνιστική: 31 Οκτωβρίου-1 Νοεμβρίου

5η αγωνιστική: 21-22 Νοεμβρίου

6η αγωνιστική: 5-6 Δεκεμβρίου

Αφήστε μια απάντηση