Με πέναλτι στο 80’ «λύγισε» ο ΠΑΣ Λαμία στη Νέα Σμύρνη

Καλύτερος ο Πανιώνιος αν και δυσκολεύτηκε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, νίκησε δίκαια τον ΠΑΣ Λαμία με 1-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές, με το εύστοχο πέναλτι του Λάμπρου στο 80’, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Παπαδόπουλο κι έστειλε την ομάδα του στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη πλευρά η Λαμία που αγωνίστηκε χωρίς τους Αναστασόπουλο, Βάντερσον, Ορτέγκα και Πριντέτα, είχε εμφανές επιθετικό πρόβλημα και πάλι. Μάλιστα στο α’ ημίχρονο δεν είχε ούτε μία τελική, ενώ στην επανάληψη φάνηκε κάπως μόνο στο πρώτο 10λεπτο και στη συνέχεια με κάποια στημένα, με τους γηπεδούχους να έχουν και πάλι εμφανή υπεροχή.

Πλέον οι Λαμιώτες βλέπουν το μεγάλο παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου (19.30) κόντρα στον ΠΑΟΚ και θα πρέπει να βρουν λύσεις στην επίθεση, αν θέλουν να πάρουν κάτι από αυτό το ματς, μπροστά στο κοινό τους.

2′ Σέντρα από δεξιά του Μασούρα, η μπάλα περνάει απ’ όλους, φτάνει στον αμαρκάριστο Λάμπρου που σουτάρει, ο Παντελιάδης διώχνει πριν η μπάλα φτάσει στην εστία

6′ Σέντρα του Σαραμαντά που κάνει επέλαση από αριστερά, εύκολα ο Παπαδόπουλος

9′ Ο Μασούρας έχει χώρο έξω από την περιοχή και δεξιά, πιάνει ένα σουτ, η μπάλα έχει δύναμη, αλλά φεύγει άουτ

26′ Ο Κουκόλης πέφτει στο έδαφος με πρόβλημα στους κοιλιακούς

30′ Γέμισμα πίσω από τη σέντρα, η μπάλα με δύναμη φτάνει προς τον Παπαδόπουλο, που γλιστράει, αλλά πεσμένος στο έδαφος μπλοκάρει προ του Μπραχίμι

32′ Εκτέλεση φάουλ με γέμισμα του Πίτι από αριστερά, ο Μασούρας απομακρύνει, ριμπάουντ του Μπλάζιτς που σουτάρει πάνω σε αντίπαλο

33′ Κόρνερ από αριστερά του Μασούρα, ο Γκιοατά πιάνει κεφαλιά έξω από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα λίγο άουτ

38′ Εκτέλεση φάουλ του Μασούρα αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα χαμηλά και πάνω στο τείχος

40′ Γέμισμα του Μπραχίμι στην περιοχή για τον Λάμπρου, ο Όμο προλαβαίνει και διώχνει με κεφαλιά, με την μπάλα να πηγαίνει δίπλα στο δοκάρι του Παπαδόπουλου, κόρνερ

45’+ Φάουλ του Βασιλαντωνόπουλου στον Σαραμαντά σε διεκδίκηση κεφαλιάς, στο έδαφος ο αριστερός μπακ του Πανιωνίου με πρόβλημα στα πλευρά

48′ Σουτ του Βασιλαντωνόπουλου από διαγώνια δεξιά κι εντός περιοχής, ο Κότνικ στη γωνία του μπλοκάρει

54′ Ο Βασιλαντωνόπουλος από δεξιά βγάζει τη σέντρα, ο Ακόστα από το ύψος του πέναλτι πιάνει το πλασέ, λίγο άουτ

56′ Σέντρα από αριστερά, ο Μασούρας την κεφαλιά πέφτοντας στο έδαφος, πέφτει και μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος

60′ Σέντρα του Μπραχίμι από αριστερά, Νίλσεν και Λάμπρου δεν μπορούν να κάνουν τελική προσπάθεια μέσα από τη μικρή περιοχή, άουτ

66′ Ο Σαραμαντάς από αριστερά, σουτάρει χαμηλά, ο Παπαδόπουλος αποκρούει, ο Λάμπρου έρχεται για το ριμπάουντ, αλλά χωρίς ισορροπία σουτάρει πολύ ψηλά

75′ Κόρνερ από αριστερά, αναμπουμπούλα στην περιοχή, νέο κόρνερ, στο έδαφος ο Μπλάζιτς με μικροπρόβλημα

76′ Κόρνερ από αριστερά, απομακρύνεται η μπάλα, ο Γκιοατά με «ψαλίδι» ξαναγεμίζει, ο Μπανανά την κεφαλιά, πολύ άουτ

80′ Ο Νίλσεν βγάζει στον Λάμπρου που μπαίνει στη μικρή περιοχή, αποφεύγει τον Παπαδόπουλο, ο τερματοφύλακας της Λαμίας φαίνεται να τον ανατρέπει και ο διαιτητής δίνει πέναλτι. Ο Λάμπρου εκτελεί στο κέντρο, ο Παπαδόπουλος πέφτει αριστερά και… 1-0

84′ Εκτέλεση φάουλ του Πίτι έξω από την περιοχή και κεντρικά, πάνω από την εστία

94′ Ο Μπραχίμι στην περιοχή από δεξιά, πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ, σωτήρια επέμβαση του Παπαδόπουλου

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)

Κίτρινες: 39′ Γκιοατά, 87′ Λάμπρου, 88′ Μπανανά, 91′ Νίλσεν, 94′ Μακρύλλος – 29′ Κουκόλης, 37′ Αναστασιάδης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Ουάσιγκτον (69′ Μακρύλλος), Κόρμπος, Λάμπρου, Μπραχίμι, Μασούρας (63′ Σπιριντόνοβιτς), Γεσίλ (45′ λ.τρ. Νίλσεν)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Κουκόλης (32′ λ.τρ. Κουτρομάνος – 82′ Άστσεριτς), Αναστασιάδης, Όμο, Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Μπούτνικ (72′ Μπουλούλης), Ακόστα, Πίτι.

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Μελίσσας, Παπαργυρίου, Καραγιάννης, Τσούκαλος.

***  Στις κερκίδες του γηπέδου της Νέας Σμύρνης και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Μίχαελ Σκίμπε με τον άμεσο συνεργάτη του, Κώστα Τσάνα

***  Η αγωνιστική είναι αφιερωμένη στην προσπάθεια καταπολέμησης του καρκίνου παιδικής ηλικίας με τους συλλόγους «Φλόγα» και «Λάμψη» να πρωτοστατούν σε αυτήν την «τιτάνια» προσπάθεια. Εξ ου και τα αναμνηστικά μπλουζάκια που φορούν οι ομάδες και οι διαιτητές