Με τον… ΣΤΑΥΡΟ στο… πόδι, ο ΠΑΣ Λαμία 2-0 τον Πλατανιά!

Στόχος επετεύχθη! Ο ΠΑΣ Λαμία νίκησε πριν από λίγο στο ΔΑΚΛ τον Πλατανιά στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής, και πήρε ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Πρόκειται για μία ιδιαίτερα κρίσιμη νίκη, βαθμολογικά και ψυχολογικά, για το Λαμιώτικο συγκρότημα, όχι μόνο γιατί ανέβηκε στη 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά και γιατί  απομακρύνθηκε κατά 5β. από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, χωρίς να κάνουν ππολλές ευκαιρίες, απέναντι στον Πλατανιά που απείλησε προς το τέλος του α’ μέρους, όπου μάλιστα είχε και δοκάρι.

Στην επανάληψη η Λαμία βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και με πρωταγωνιστή τον 25χρονο Σταύρο Βασιλαντωνόπουλο, που έχει έρθει δανεικός από την ΑΕΚ, έφτασε στην πολύτιμη νίκη απέναντι σ’ έναν αντίπαλο με τον οποίο έχουν κοινές επιδιώξεις.

Πλέον το Λαμιώτικο συγκρότημα θα πάει την ερχόμενη Δευτέρα στη Λιβαδειά με περισσότερη αυτοπεποίθηση κι αισιοδοξία.

14′ Πρώτο σουτ στον αγώνα. Ο Αναστασόπουλος θα σουτάρει αλλά ο γκολκίπερ του Πλατανιά θα πιάσει χωρίς πρόβλημα.

17′ Ωραία εκτέλεση φάουλ ο Όμο πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

29′ Ο Γκρζέλτσακ έκλεψε τη μπάλα μπήκε από τα δεξιά προσπάθησε να γυρίσει και ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

34′ Ο Ντεβέσα μέσα στην περιοχή θα γίνει αποδέκτης της μπάλας θα κάνει και το σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος θα πιάσει εύκολα.

37′ Ωραίο σουτ του Γκρζέλτσακ έπιασε και πάλι ο Παπαδόπουλος.

42′  Τρομερή ενέργεια του Ενσικουλού από τα αριστερά, γύρισε για τον Ντεβέσα που σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Κρος μετά απο πάσα του Στάθη έπιασε το σουτ το οποίο ήταν άστοχο.

50′ Ο Ντικαμονά έκανε φάουλ στον Ακόστα, ο Μπλάνας σωστά άφησε το πλεονέκτημα καθώς ο Βασιλαντωνόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας. Ο νεαρός μέσος μπήκε στην περιοχή έκανε την ντρίμπλα και το σουτ από τα δεξιά και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του…1-0

58′ Σουτ του Μπλάζιτς λίγα μέτρα έξω από τη περιοχή πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κοκκαλά.

66′ Ο Πίτι μέσα στη περιοχή θα προσπαθήσει να αποφύγει τον Πατράλη και να κάνει το σουτ η μπάλα θα κοντράρει και θα φύγει κόρνερ.

75′ Ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Μπλάνας πήγε προς τον πάγκο του Πλατανιά και απέβαλε τον γενικό αρχηγό της ομάδας των Χανίων.

84′ Ο Μπλάνας αποβάλει και τον Παράσχο ο οποίος το τελευταίο διάστημα διαμαρτυρόταν συνέχεια προς τον διαιτητή της αναμέτρησης.

86′ Πρώτο σουτ στο δεύτερο μέρος για τον Πλατανιά με τον Κοροβέση να έχει χώρο και να πιάνει ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει αρκετά έξω.

87′ Κόρνερ για την Λαμία από τα αριστερά ο Αναστασιάδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

92′ Ωραία επίθεση της Λαμίας από τα αριστερά ο Τσούκαλος θα περάσει κάτω από τα πόδια του Κρος για τον Βασιλαντωνόπουλο που θα μπει στην περιοχή και θα νικήσει τον Κοκκαλά…2-0.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)

Κίτρινες: Αναστασόπουλος 33’, Παπαδόπουλος 83’, Τσούκαλος 85’ – Στάθης 16’, Πλιάτσικας 17’, Γκρζέλτσακ 79’, Κρος 85’, Ενσικούλου 88’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος, Παντελιάδης, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Όμο, Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα (86’ Φράγκος), Βάντερσον (80’ λ.τρ. Τσούκαλος), Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος (56’ Πίτι)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Κοκκαλάς, Ζακ, Ντικαμονά, Καρυπίδης (80’ Δημούτσος), Στάθης, Σκαντουρέλι, Πλιάτσικας (65’ Κοροβέσης), Πατράλης, Ενσικούλου, Ντεβέσα (72’ Παπανικολάου), Γκρζέλτσακ.

***  Στον Λαμιώτικο πάγκο ήταν ακόμη οι Πίτκας, Μπουλούλης, Καραγιάννης, Ντακόλ.

***  Εκτός 18άδας για τη Λαμία τέθηκαν οι Μελίσσας, Λινάρδος.