Με το μυαλό στη Λάρισα, οι ρεζέρβες της Λαμίας έχασαν 4-0 στην Τούμπα

Φανερά καλύτερος ο ΠΑΟΚ είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα, κόντρα στη Λαμία που κατέβηκε με… ρεζέρβες στην Τούμπα, επικράτησε άνετα με 4-0, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Λαμιώτες αγωνίστηκαν στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, βλέποντας το παιχνίδι σαν τυπική διαδικασία κι έχοντας αποκλειστικά το μυαλό τους στο ματς της Τετάρτης στο Αλκαζάρ. Γι αυτό και ο Μιχάλης Γρηγορίου άφησε όλη τη βασική ομάδα στη Λαμία χρησιμοποιώντας παίκτες με ελάχιστη συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα.

Ήταν η πρώτη ήττα των φιλοξενουμένων μετά από 6 αγωνιστικές με θετικά αποτέλεσματα.
Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Γκαρσία, που είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ζίβκοβιτς και Ράχμαν Μπάμπα, με τον Γκανέζο μπακ να εντυπωσιάζει με την εμφάνισή του στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ κι έφτασε τους 46 β.και «σκαρφάλωσε», έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση και στο -2 από ΑΕΚ και -3 από Άρη.

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με σαφή διάθεση να επιτεθεί και να «καθαρίσει» το παιχνίδι από νωρίς. Οι μαζικές αλλαγές στην ενδεκάδα της Λαμίας και η έλλειψη ομοιογένειας, έκαναν ακόμα πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων οι οποίοι έκλεισαν στο 1/3 του γηπέδου την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Ενδεικτικό της εικόνας του ματς είναι πως ο ΠΑΟΚ δημιούργησε 14 ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, οι εννέα εκ των οποίων πήγαν προς την εστία. Στο 18′, ο «δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε το σκορ, με πλασέ του εξαιρετικού Μπάμπα, μετά από όμορφη κάθετη του Τζόλη.
Στη συνέχεια, είχε και άλλες ευκαιρίες να πετύχει και άλλα τέρματα, μεταξύ των ο οποίων η διπλή προσπάθεια του Ροντρίγκο στο 31′ και το δυνατό σουτ του Ζίβκοβιτς στο 34′.
Με το πόδι πατημένο στο «γκάζι» μπήκε η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκονται πολύ νωρίς δύο γρήγορα γκολ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα, μέσα σε ένα πεντάλεπτο, οι Τζόλης και Ουάρντα με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 48′ και 52′ αντίστοιχα, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Έλληνας εξτρέμ όμως στην προσπάθειά του για γκολ τραυματίστηκε, αποχωρώντας λίγο αργότερα από το ματς.
Στο 56′, ο νεοεισελθών Λάμπρου νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κατσίκα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζίβκοβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Λαμίας, με ωραίο δυνατό σουτ στην κίνηση.
Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Σέρβος εξτρέμ το κατάφερε δύο λεπτά αργότερα (68′), πιάνοντας έναν «κεραυνό» από τα όρια της μεγάλης περιοχής, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στους Θεσσαλονικείς.
Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, λόγω και των πολλών αλλαγών που έκαναν οι δύο προπονητές. Στα τελευταία λεπτά πάντως, λίγο έλειψε να πετύχει και πέμπτο γκολ ο ΠΑΟΚ, με τον Σφιντέρσκι να χάνει δύο τετ-α-τετ στο 85′ και στο 93′.

11′   Ο Πίτι επιχείρησε να μπει στην περιοχή, πέρασε τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ αλλά κόπηκε από τον Ζίβκοβιτς.

18′ Ωραία προσπάθεια του Τζόλη που έκανε το γύρισμα και ο Μπαμπά στο ντεμπούτο του με τον ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ…1-0

27′   Σουτ του Τζόλη μπλόκαρε ο Κατσίκας.

33′   Η μπάλα στρώθηκε στον Ζίβκοβιτς που έκανε το σουτ με τον Κατσίκα να μπλοκάρει τη μπάλα.

38′   Γύρισμα του Μπαμπά στον Κρμέντσικ που έκανε την προβολή η μπάλα βρήκε στο χέρι παίκτη της Λαμίας και ο ΠΑΟΚ ζητά πέναλτι.

41′   Σουτ του Κρμέντσικ μέσα από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσίκας δύσκολα.

48′   Κάθετη του Ζίβκοβιτς για τον Τζόλη, ο οποίος τελειώνει υποδειγματικά τη φάση με πλασέ στα όρια της περιοχής.….2-0

52′   Ο Ροντρίγκο βγαίνει από δεξιά, κάνει την πάσα και ο Ουάρντα από το κέντρο της άμυνας της Λαμίας διεύρυνε το προβάδισμα του Δικεφάλου…3-0

64′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς. Κοντά στο 4-0 οι γηπεδούχοι αλλά ο Ζίβκοβιτς στάθηκε άτυχος.

66′  Ωραία συνεργασία και ασίστ του Σβιντέρσκι στον Ζίβκοβιτς που επιχείρησε ένα τρομερό σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα….4-0

85′  Ο Καγκάβα έκανε την παράλληλη μπαλιά ο Ζίβκοβιτς το τακουνάκι με τον Κατσίκα να κόβει και στην επαναφορά ο Λάμπρου με το σουτ έστειλε τη μπάλα έξω.

93′ Ωραία κάθετη πάσα προς τον Ζίβκοβιτς ο οποίος πέρασε τον Ασίγκμπα, θα μπορούσε να δώσει πάσα παράλληλα στον Καγκάβα, δεν το έκανε, πλασάρε και ο Κατσίκας απέκρουσε.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Κίτρινες: Σβαμπ 73’ – Μπιάρνασον 71’, Παλαβαντισβίλι 77’

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο (73’ Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (73’ Νινούα), Ουάρντα (62’ Σβιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (55’ λ.τρ. Λάμπρου), Κρμέντσικ (62 Καγκάβα)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κατσίκας, Βλάχος, Προβυδάκης, Μάντρεκαρ (53΄Σαραμαντάς), Βύντρα, Ασίγκμπα, Μπιάρνασον, Γκαζαριάν (74’ Χατζηστραβός), Αντάμα Μπα (46’ Βλαχομήτρος), Πίτι (74’ Νικολόπουλος), Μπουλούλης (58’ Παλαβαντισβίλι)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Κωστίκα, Μαργαρίτης, Σταμούλης.