Μοιρασιά για ΠΑΣ Λαμία και Παναθηναϊκό στο ΔΑΚΛ

Φουριόζα ξεκίνησε το αποψινό ματς η ομάδα της Λαμίας, στάθηκε πολύ καλά στο α’ ημίχρονο, προηγήθηκε στο σκορ, αλλά στο β’ μέρος και ειδικά στα τελευταία λεπτά γλύτωσε από την ήττα όταν στις καθυστερήσεις οι «πράσινοι», που είχαν ισοφαρίσει, είχαν δοκάρι χάνοντας μοναδική ευκαιρία να κάνουν την ολική ανατροπή…

Ο αγώνας στο κατάμεστο ΔΑΚΛ δεν ικανοποίησε ποιοτικά στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Λαμία μπήκε στο παιχνίδι καλύτερα από τον Παναθηναϊκό, αλλά χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερες συγκινήσεις, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ των «πρασίνων» στο 37’. Από την άλλη πλευρά δεν πιέστηκε σοβαρά από έναν νωθρό Παναθηναϊκό που είχε φανερά προβλήματα σε όλες του τις γραμμές.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» που είχαν περισσότερο γήπεδο στη διάθεσή τους, προσπάθησαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα, χωρίς όμως να τους δοθεί το δικαίωμα να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Παπαδόπουλου. Στα τελευταία λεπτά όταν η Λαμία, η οποία υστερούσε επιθετικά και φάνηκε να προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρατήσει το υπέρ της σκορ, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν (για το γκολ υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους αφού βρίσκονταν στο χόρτο ο Βάντερσον και δεν έγινε διακοπή στο ματς, με τη φάση να συνεχίζεται και να ολοκληρώνεται με την ισοφάριση από τον Μολίνς)  και να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους ακόμη και για τη νίκη, πιέζοντας αισθητά την Λαμιώτικη εστία. Μάλιστα στο 92’ λίγο έλειψαν να… σκορπίσουν εγκεφαλικά στους γηπεδούχους όταν είχαν δοκάρι.

Συμπερασματικά το 1-1 θεωρείται δίκαιο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, με τη Λαμία να έχει δεύτερο σερί εντός έδρας ματς την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στον Πλατανιά.

Για τους Λαμιώτες να σημειώσουμε ότι σήμερα ολοκληρώθηκε ο αγωνιστικός γολγοθάς, που ξεκίνησε με την έναρξη του πρωταθλήματος. Έτσι στο πρόγραμμα που ακολουθεί θα αντιμετωπίσει πιο… βατές ομάδες με στόχο να πάρει τρίποντα και να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη.

7′ Ωραίο σουτ του Παντελιάδη ο Βλαχοδήμος θα εκτιναχθεί και θα διώξει με το δεξί χέρι σε κόρνερ.

20′ Κόρνερ με Χίλιεμαρκ από αριστερά ο Μολίνς πήρε από κοντά την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του γκολκίπερ της Λαμίας.

25′ Ο Κουρμπέλης έκλεψε τη μπάλα λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό με τον Παπαδόπουλο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει τη μπάλα.

29′ Ο Χίλιεμαρκ βγήκε όμορφα στα δεξιά και έκανε τη σέντρα προς τον Λουντ ο οποίος σούταρε υπό την πίεση του Ασίγκμπα με το σουτ του Φινλανδού να φεύγει έξω από την εστία του Παπαδόπουλου.

37′ Ο Βασιλαντωνόπουλος θα σουτάρει ο Χουλτ θα διώξει την μπάλα ο Κουλιμπαλί από το ύψος της μικρής περιοχής θα γυρίσει την μπάλα προς τα πίσω και ο Χουλτ και πάλι θα προσπαθήσει να διώξει χωρίς αποτέλεσμα με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

45′ Ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ ο Όμο πήρε την κεφαλιά η μπάλα βρήκε και το κεφάλι του Ρέις και έφυγε πάνω από την εστία του Βλαχοδήμου.

47′  Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Κολοβέτσιος ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή ήταν κακή και έφυγε έξω.

54′ Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο Χίλιεμαρκ έκανε τη σέντρα ο Μουνιέ κατέβασε ωραία και γύρισε προς τον Μολίνς που πήρε την αδύναμη κεφαλιά και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

61′ Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά του Χίλιεμαρκ ο Κολοβέτσιος θα πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν θα πάει προς την εστία του Παπαδόπουλου.

73′ Εκτέλεση φάουλ από τον Βάντερσον η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Βλαχοδήμου.

85′ Ισοφαρίζει ο Παναθηναϊκός με κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες προς τον Μολίνς και ο Σουηδός φορ έκανε όμορφο πλασέ και νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-1. Οι παίκτες της Λαμίας ζητούσαν την ίδια ώρα να βγει η μπάλα έξω επειδή ο Βάντερσον ήταν στο χόρτο.

88′ Η μπάλα στον Καμπέσας που θα κάνει τη συρτή σέντρα αλλά ο Πίσπας δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας.

91′ Ο Μολίνς έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

92′ Ο Μολίνς έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, γύρισε πανέμορφα και βρήκε το χώρο να σουτάρει με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Θεσσαλονίκης), Γρεβένης (Χαλκιδικής) και Νικολαΐδης (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Όμο 27’, Πίτι 45’+, Κουκόλης 58’, Αναστασιάδης 73’, Καραγιάννης 79’ – Βιγιαφάνες 51’, Μουνιέ 55’, Μολίνς 60’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα (61’ Κουτρομάνος), Παντελιάδης, Κουκόλης, Αναστασιάδης, Όμο, Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα, Βάντερσον (85’ Ντακόλ), Μπλάζιτς, Πίτι (66’ Καραγιάννης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος (71’ Πίσπας), Χουλτ, Ρέις (46’ Μουνιέ), Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Χίλιεμαρκ, Λουντ (63’ Καμπέσας), Μολίνς.