Εθνικά Ποδόσφαιρο

Μοιρασιά στο Περιστέρι για Ατρόμητο και ΠΑΣ Λαμία

Ανοιχτό παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν έγινε σήμερα στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής, με τον Ατρόμητο και τον ΠΑΣ Λαμία να μένουν τελικά στη λευκή ισοπαλία, που δεν πρέπει να άφησε παραπονούμενη καμμιά ομάδα.

δημιούργησαν μπροστά στις δύο εστίες, Ατρόμητος και Λαμία δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο Περιστέρι, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 για την 5η αγωνιστική της Α’  Εθνικής

Η Λαμία συνέχισε τις καλές εμφανίσεις της κι αν έβρισκε τις λύσεις μπροστά θα έφευγε σήμερα με το τρίποντο από το Περιστέρι. Ειδικά στην επανάληψη η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά τα χάλαγε στην τελική προσπάθεια. Είναι η 3η ισοπαλία για τους Λαμιώτες φέτος (έχει χάσει μόνο από την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ) σε 5 αγώνες.

Από ένα δοκάρι οι δύο αντίπαλοι, αλλά αυτό των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις προήλθε από φάουλ-εφεύρεση του Βεργέτη.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο αγώνας

Έτσι, μετά το τελικό 0-0 ο Ατρόμητος συνεχίζει με μόλις μία ήττα (αυτή στην έδρα του ΠΑΟΚ) στις πέντε πρώτες αγωνιστικές του φετινού πρωταθλήματος, ενώ η Λαμία ψάχνει ακόμα το πρώτο της τρίποντο (3 ισοπαλίες και 2 ήττες).
Ο Ατρόμητος κινήθηκε απειλητικά για την εστία των φιλοξενούμενων στο πρώτο κιόλας λεπτό, αλλά ο Κορνέζος έκοψε με ωραίο τάκλιν την κάθετη πάσα του Κούεν προς την ωραία κίνηση του Κλωναρίδη, ο οποίος έκανε διαγώνιο σουτ που κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ, στο 12’.
Στο 19’ οι Ρομπάιγ και Φριντζόνσον συνεργάστηκαν με όμορφο ένα-δύο μέσα στην περιοχή της Λαμίας, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ, ενώ ένα λεπτό αργότερα (20’) ο Κλωναρίδης μπήκε στην περιοχή και ευνοήθηκε από τις κόντρες, πριν σουτάρει ελάχιστα άουτ.
Η Λαμία έχασε την πρώτη της ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 32’, όταν ο Σλίβκα βρήκε με κάθετη τον Τσιλούλη και εκείνος βρήκε με συρτή σέντρα ολομόναχο τον Ντε Βιντσέντι, ο οποίος όμως τελείωσε άσχημα τη φάση, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.

Στο 34΄ο Ατρόμητος απάντησε, με τον Ρομπάιγ να κάνει υπέροχη κάθετη και τον Κλωναρίδη να πλασάρει με τη μία, πάω από τα δοκάρια της Λαμίας. Για τους γηπεδούχους ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με τον Κιάρτανσον να μην καταφέρνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, μετά μία ακόμα συνεργασία των Ρομπάιγ-Κλωναρίδη.
Σε αντίθεση με το α’ μέρος, η Λαμία ήταν εκείνη που ήταν περισσότερο απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47’ μετά από σέντρα του Σίμον, ο Ντε Βιντσέντι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μπεχαράνο σούταρε από μακριά στην αγκαλιά του Γιαννιώτη. Στο 49’ ο Σίμον έκανε μία ακόμα σέντρα, αλλά ο Μανούσος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.
Στο 66’ ο Κεσχρίντα σούταρε από μακριά, ψηλά άουτ για τον Ατρόμητο, ενώ στο 68’ η Λαμία σπατάλησε μία ακόμα ευκαιρία, με τον Τζανδάρη να πιέζει και να κλέβει, να σερβίρει στον Ασκόφκσι και τον Γιαννιώτη να σώζει την ομάδα του με εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο γκολκίπερ του Ατρομήτου έσωσε ξανά την ομάδα του στο 71’, όταν μετά από λάθος του Σουάρεθ, πρόλαβε να αντιδράσει σε τελείωμα του Γιακουμάκη.
Στο 77′ ο Ρομπάιγ πλάσαρε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι στου Σαράνοφ, στο 85′ ο Μουνίθ έκανε μακρινό σουτ πάνω στον τερματοφύλακα της Λαμίας, ενώ στο 91′ ο προωθημένος Χατζηισαΐας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Ο Ατρόμητος έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 96′, όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ (ανύπαρκτο)  του Γκονζάλες, η μπάλα αρχικά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια στην πλάτη του Σαράνοβ και μετά στο δεξί κάθετο δοκάρι του, πριν απομακρυνθεί.

Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Φάσεις…

11′ Τσιλούλης και Μανούσος προσπάθησαν να παίξουν το 1-2, έδιωξε ο Χατζηισαΐας

12′ Ο Κλωναρίδης έκανε διαγώνιο σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ για τον Ατρόμητο

13′ Μετά από ωραία ανάπτυξη της Λαμίας, ο Γκοράνοβ σέντραρε πάνω στον Γιαννιώτη

15′ Συρτή σέντρα του Κλωναρίδη από τα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ με τάκλιν ο Γκοράνοβ

16′ Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον Ατρόμητο, το παραχώρησε ο Αντέτζο

Ο Αντέτζο απομακρύνει με κεφαλιά

17′ Ο Τσιλούλης βρήκε τον Ντε Βινσέντι μέσα στην περιοχή, αλλά ο Αργεντίνος δεν κατάφερε να κοντρολάρει, υπό καλές προϋποθέσεις

19′ Ο Φριντζόνσον σούταρε πέφτοντας από κοντά άουτ, μετά από 1-2 με τον Ρομπάιγ

20′ Ο Κλωναρίδης μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και αφού επωφελήθηκε από κόντρα, σούταρε ελάχιστα άουτ

25′ Ο Τζανδάρης βρήκε χώρο και σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού

28′ Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Ατρόμητο, το έκανε ο Τζανδάρης στον Κλωναρίδη. Πολύ καλή εκτέλεση του Έντερ Γκονζάλες, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ

32′ Ο Τσιλούλης σεντράρει από δεξιά και να βρίσκει ολομόναχο τον Ντε Βιντσέντι, ο οποίος τελείωσε άσχημα τη φάση και έστειλε την μπάλα πάνω στον Γιαννιώτη. Η ευκαιρία της Λαμίας ξεκίνησε από όμορφη κάθετη του Σλίβκα στον Τσιλούλη

34′ Μετά από κάθετη του Ρομπάιγ ο Κλωναρίδης πλάσαρε με τη μία, ψηλά άουτ

45′  Ο Ρομπάιγ βρήκε με κάθετη τον Κλωναρίδη και εκείνος τον Κιάρτανσον, ο οποίος άργησε και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

47′ Μετά από σέντρα του Σιμόν και κεφαλιά του Ντε Βιντσέντι, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη! Στη συνέχεια της φάσης ο Μπεχαράνο σούταρε από μακριά, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ατρομήτου

49′ Ακόμα μία σέντρα του Σίμον από τα δεξιά, ο Μανούσος έκανε την προβολή άουτ.

62′ Σέντρα του Ρομπάιγ από τα αριστερά, κεφαλιά του Κιάρτανσον ψηλά άουτ

64′ Εκτέλεση κόρνερ του Ασκόφσκι, άστοχη κεφαλιά του Μπεχαράνο

66′ Μακρινό σουτ του Κεσχρίντα, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοβ

68′ Ο Τζανδάρης κλέβει τη μπάλα και βρίσκει τον Ασκόφσκι, ο οποίος σούταρε με τη μία αλλά ο Γιαννιώτης έσωσε την εστία του με εντυπωσιακή επέμβαση

71′ Ακόμα μία καλή φάση για τη Λαμία, με τον Γιαννιώτη να προλαβαίνει τον Γιακουμάκη, μετά από λάθος του Σουάρεθ

75′ Αντεπίθεση από τον Ατρόμητο, ο Ροτάριου δεν βρήκε τον Τζαβίδα που έκανε την κίνηση στην πλάτη της άμυνας

77′  Ο Ρομπάιγ να κάνει φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ

85′ Μακρινό και δυνατό σουτ του Μουνίθ, ο Σαράνοβ μπλόκαρε με υπερένταση

91′ Ο Χατζηϊσαϊας δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντινή θέση

95′ Φάουλ για τους γηπεδούχους σε πολύ καλό σημείο. Εκτελεί ο Γκονζάλες, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι του Σαράνοβ

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Χατζηισα’ί’ας 50’, Ντε Μποκ 82’ – Μπεχαράνο 59’, Ασκόβσκι 67’, Τσιλούλης 95’
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Σουάρεθ, Ντε Μποκ, Κουέν, Φριντζόνσον (79’ Μουνίθ), Γκονζάλες, Κλωναρίδης (62’ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (89′ Τζοβάρας), Κιάρτανσον (62’ Ροτάριου).
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Φέστα): Σαράνοβ, Σιμόν, Γκοράνοβ,  Αντέτζο, Κορνέζος, Τζανδάρης, Τσιλούλης, Σλίβκα (79’ λ.τρ. Τσούκαλος – 93′ Μπάμπης), Ντε Βινσέντι (59’ Γιακουμάκης), Μπεχαράνο, Μανούσος (60’ Ασκόφσκι)