Εθνικά Ποδόσφαιρο

Μοιρασιά (1-1) για ΠΑΣ Λαμία και ΑΕΛ στο άδειο ΔΑΚΛ

Σε φιλικό τεστ που έγινε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚΛ, ο ΠΑΣ Λαμία και η Λάρισα μετά από ένα δυνατό αλλά μέτριο ποιοτικά παιχνίδι αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Οι αντίπαλοι έδειξαν ότι δεν είναι ακόμη έτοιμοι για το πρωτάθλημα, με τη Λαμία να περιμένει την ενίσχυση του ρόστερ σε καίριες θέσεις, ώστε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική.

Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις, σ’ ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Στο α’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες (Καραμάνος 14’, Ρόμανιτς 38’) αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ.

Στην επανάληψη οι Λαμιώτες άνοιξαν το σκορ με το ξεκίνημα. Ήταν το 51’ όταν ο Ρόμανιτς μετά από μπαλιά του Μπεχαράνο, έκανε το κοντρόλ και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νάγκι γράφοντας το 1-0 για τη Λαμία.

Η Λάρισα αντέδρασε και στο 62’ ο Μιχαήλ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Τόρζε, ισοφάρισε σε 1-1.

Οι «βυσσινί» πίεσαν στη συνέχεια και εκμεταλλεύτηκαν λάθη των γηπεδούχων, είχαν δοκάρι με τον Ζαχαράκη στο 78’, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας (76’ Προβυδάκης), Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Μπεχαράνο, Κωστίκας (70′ Μπιανκόνι), Νιάσε (74′ Μπουλούλης), Καραμάνος, Βιγιάλμπα, Ρόμανιτς (81′ Βλαχομήτρος).

ΛΑΡΙΣΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος, Φιλίπ, Ζίζιτς, Μιχαήλ, Αλί, Σετσέροβιτς, Τόρζε, Μιλοσάβλιεβιτς, Τρούγιτς, Ντουρμισάι (α’ ημίχρονο), Μπάγιτς, Γρηγορόπουλος, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Μούζεκ, Χαλάτσης, Δάκτυλας, Γλυνός, Πλατέλλας, Ζαχαράκης, Πινακάς.

***  Αύριο Κυριακή στις 18.30, στο ΔΑΚΛ ο ΠΑΣ Λαμία θα αντιμετωπίσει, σε νέο φιλικό τεστ, τον Ιωνικό