«Μπλόκο» για την ΑΕΚ στην Τρίπολη, 2-0 ο Αστέρας

Ο Αστέρας Τρίπολης είναι η ομάδα που έπαυσε το εφετινό αήττητο της ΑΕΚ στην Α’  Εθνική, επικρατώντας της Ένωσης με 2-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Οι Αρκάδες έφτασαν στην πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα σκοράροντας στο β’ ημίχρονο με τους Μουνάφο στο 47’ και Μανιά στο 81’.
Οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν με την τακτική τους την Ένωση και δεν την άφησαν να φανεί απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση μια στατική φάση στο 23΄, όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Γιόχανσον πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Οι Αρκάδες έδωσαν το χαμηλό ρυθμό που ήθελαν, σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα αρκετά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, εκατέρωθεν.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν όμως τον απόλυτο αιφνιδιασμό με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς στο 47’ ο Δουβίκας «χόρεψε» τον Βινίσιους, γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Μουνάφο άνοιξε το σκορ, με ευθύνη και του Τσιντώντα που δεν εκτίμησε σωστά τη φάση.
Στο 51΄ ο Αστέρας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς το σουτ του Ισνάλδο από πλάγια θέση βρήκε στον Γιαννούτσο και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της ΑΕΚ.
Με τους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ να αδυνατούν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν, ο Αστέρας δεν κρατούσε απλώς με άνεση το προβάδισμα αλλά στο 81’ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, όταν σε εξαιρετική αντεπίθεση ο Μανιάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Τσιντώτα, υπογράφοντας την πρώτη φετινή νίκη της ομάδας του.
Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Τσουκαλάς, Μουνάφο, Μαντίντα (91’ Τόνσο), Ισνάλδο (79΄ Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Δουβίκας (74΄ Μανιάς).
ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Γιαννούτσος, Βινίσιους (55΄ Λιβάια), Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (63΄ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Αραούχο (70΄ Τρόιστασον).

Ήττα σοκ του Ολυμπιακού από τον Ατρόμητο στο Φάληρο

Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς νίκη και για δεύτερο συνεχόμενο γνώρισε την ήττα, αυτή τη φορά από τον Ατρόμητο με 1-0 μέσα στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για την 6η αγωνιστική της Α’  Εθνικής. Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Κιβρακίδης στο 60΄.

Ο Ολυμπιακός, αν και υποχρεώθηκε πολύ νωρίς (13΄) να κάνει αλλαγή λόγω τραυματισμού του Μπεν, πίεσε από την πρώτη στιγμή τον Ατρόμητο για να πετύχει γκολ. Τον έκλεισε στον μισό γήπεδο, όμως η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων και ο εντελώς παθητικός ρόλος τους μέσα στο γήπεδο (ούτε μια στιγμή δημιουργικού ποδοσφαίρου) δεν του έδινε τη δυνατότητα να φτάνει σε θέση βολής.

Έτσι, όσο η ώρα περνούσε, όλη αυτή η υπεροχή και όλη αυτή η κατοχή της μπάλας (74%!) έδειχναν ανούσιες. Και μόνο στο 43΄ υπήρξε χαμένη ευκαιρία, όταν ο Κούτρης από αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Τζούρτζεβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Αντίθετα, στο β΄ μέρος ο Ατρόμητος αποφάσισε να παίξει λίγο πιο ενεργητικά και αμέσως είχε την πρώτη ευκαιρία, στο 48΄ με τον Ντιγκινί, ενώ, στην δεύτερη επίσκεψή του στην περιοχή του Ολυμπιακού, άνοιξε το σκορ. Στο 60΄ ο Ουάρντα σέντραρε και ο Κιβρακίδης με κεφαλιά «πάγωσε» το γήπεδο Καραϊσκάκη.

Ο Λεμονής πέρασε στο ματς και τον Εμενίκε, σε μια προσπάθεια να τα παίξει όλα για την ανατροπή, ωστόσο πλέον η εντολή του Κάναντι ήταν «όλοι πίσω από την μπάλα», ενώ παράλληλα το άγχος και οι βεβιασμένες κινήσεις άρχισαν να κυριαρχούν στον Ολυμπιακό.

Στο 82΄ απείλησε με κεφαλιά του Ρομαό, που εξουδετέρωσε ο Γιαννιώτης, στο 90΄ ο Νικολάου από κοντά σούταρε ψηλά άουτ κι αυτές ήταν οι μοναδικές καλές στιγμές των γηπεδούχων, που μένουν πλέον πίσω στην διεκδίκηση του τίτλου.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Κούτρης, Νικολάου, Σισέ, Ρομαό, Μάρτινς (61΄ Εμενίκε), Καρσελά (52΄ Σεμπά), Οφόε, Μπεν (13΄ λ. τρ. Μάριν), Τζούρτζεβιτς.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Βασιλακάκης (84΄ Ζησόπουλος), Ντιγκινί, Ούμπιντες (46΄ Μπουσούλατζιτς), Ουάρντα, Μανούσος (71΄ Καρασαλίδης).