Εθνικά Ποδόσφαιρο

Νίκησε η Καλλιθέα και πλησίασε τον Λεβαδειακό

Πανηγυρίζοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πρώτα (14΄) με τον Κυνηγόπουλο  και στην επανάληψη (62′) με τον Μουνιέ, η Καλλιθέα κέρδισε 2-0 εκτός έδρας τον Εργοτέλη και έφτασε σε απόσταση πέντε βημάτων από την κορυφή και τον Λεβαδειακό.

Νωρίτερα Με γκολ του Τάτου (68′) η Καλαμάτα νίκησε 1-0 τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, στην εμβόλιμη -31η- αγωνιστική του νοτίου Ομίλου της Α’  Εθνικής 2.

Έδαφος έχασε η Κηφισιά, η οποία ηττήθηκε (1-0 στην έδρα της) από την Επισκοπή με το γκολ του Τσάβου (69′), ενώ εντός έδρας ήττα (1-2) γνώρισε και ο Παναθηναϊκός Β΄ από τον Ηρόδοτο. Κόρτσαμ (21′ πέναλτι) και Ποζατζίδης (24′) πέτυχαν τα γκολ των Κρητών, ο Τσιριγώτης μείωσε στις καθυστερήσεις (90+1′) για τους «πράσινους».

Η ΑΕΚ Β΄ «ξέσπασε» πάνω στην ουραγό Ρόδο, φτάνοντας σε ευρεία νίκη με σκορ 5-0, χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Γιούσης (6′), Κορομηλας (35′, 44′), Γεωργέας (77′) και Κοσίδης (79′).

Τρεις βαθμούς πήρε ο Καραϊσκάκης στην Άρτα, επικρατώντας (3-1) του Αιγάλεω, ενώ ο Αστέρας  Βλαχιώτη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης (4-1) στον ΟΦ Ιεράπετρας.

Ο Διαγόρας νίκησε (2-0) στη Ρόδο τη Ζάκυνθο, σε μία αναμέτρηση που ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση, αφού έφτασε αργοπορημένος αλλά δικαιολογημένος στο νησί ο πρώτος βοηθός Μπαλιάκας!

17. Ρόδος 16

***   Η Καλαμάτα έχασε με 3-0 στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, για τη 14η αγωνιστική, και της αφαιρέθηκαν 3 βαθμοί.

***  Ποινή αφαίρεσης 8 βαθμών επέβαλλε στην ΠΑΕ Ρόδος η ΕΕΑ.