Νίκη-ανάσα του Έσπερου Λαμίας στη Χαλκιδική

share on:

Σπουδαία νίκη πήρε στην Αρναία ο Έσπερος Λαμίας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ Β΄ Εθνικής, κερδίζοντας το Στρατώνι με 76-65 και ανάσανε βαθμολογικά.

Οι Λαμιώτες ξεκίνησαν δυνατά και μπήκαν μπροστά στο σκορ από την αρχή. Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή και πήραν προσωρινά προβάδισμα στο σκορ, αλλά στο τέλος οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη επανέκαμψαν και κατέκτησαν μια πολύ κρίσιμη νίκη απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους.

Κορυφαίος των νικητών ο Κατσαρές που πέτυχε 27 πόντους και τον ακολούθησαν οι Παπαργυρόπουλος (12), Φύκας (11).

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Αγραφιώτης Ι.

Δεκάλεπτα: 19-24, 32-39, 55-53, 65-76

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου, Πεγιας): Δοξακης 7(1), Μπουρδανος 14(2), Κολοκοτρώνης 2, Σιδηροηλιας 2, Φλιατης 4, Κοτζαγιαννης 6, Μπεγας 9, Πολιτοπουλος 3(1),Δασκαλοπουλος 18, Δημητρακας

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στολίγκοβιτς, Ρούζιος 8(2), Πάππος 8(2),Κατσαρές 27(3),Φύκας 11(2),Φούντας 2,Αργύρης, Παπαργυρόπουλος 12(2)

Ολύμπιος 8(2)

***  Να δούμε συνοπτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

ΦΑΡΣΑΛΑ-ΧΑΝΘ…16/1

ΑΓΡΙΝΙΟ-ΓΕΦΥΡΑ…74-65

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ…16/1

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ …16/1

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ…76-84

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ …65-62

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ…68-74

ΣΤΡΑΤΩΝΙ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ…65-76

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Αγ. ΠΟΝ ΤΟΙ
ΑΝΑΤΟΛΙΑ 23 12 981 840
ΑΓΡΙΝΙΟ 22 12 882 804
ΧΑΝΘ 18 11 785 758
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 18 11 815 738
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 18 12 895 913
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 18 12 843 796
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 18 11 772 729
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 17 12 832 909
ΓΕΦΥΡΑ 17 12 817 867
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 17 12 861 896
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 17 11 789 781
ΦΑΡΣΑΛΑ 16 11 793 809
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 16 12 790 847
ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 15 11 753 768
ΣΤΡΑΤΩΝΙΟ 15 12 821 860
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 14 12 792 906

Πρόγραμμα 13ης αγωνιστικής (13/1)

Μ. Τσίκινας 17.00 ΧΑΝΘ-Αγρίνιο

Ντούρας-Μπακάλης (Τζιοπάνος Ι.)

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Φίλιππος Βέροιας

Παπαγεωργίου-Εκίζογλου (Σιμητόπουλος)

Σερρών 17.00 Ίκαροι Σερρών-Στρατώνι

Τζίμα-Αγραφιώτης Ι. (Δραγκίογλου)

Ελευθερούπολης 17.00 Ελευθερούπολη-Φάρσαλα

Σιμητόπουλος-Λουλουδιάδης (Στουπίδης)

Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Μαχητές Πεύκων

Τσιρτσιμάλης-Γαζέτας (Δέλλας)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Νίκη Βόλου

Τσιαπλής-Παπαγερίδης (Αστρεινίδης)

Χαλκηδόνας 17.00 Χαλκηδόνα-Μακεδονικός

Φουτζήλας-Σιταρίδης (Παραλυκίδης)

Χαλκιοπούλειο 14.00 Έσπερος Λαμίας-Φαίακας Κέρκυρας

Δολγύρας-Παζώλης (Μόρφη Γ.)

Αφήστε μια απάντηση