Νίκη του Έσπερου Λαμίας μέσα στο Μπραχάμι

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Έσπερο Λαμίας στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ΄ Εθνικής Ανδρών, ο οποίος κατάφερε στο τέλος να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη μέσα στο Μπραχάμι κερδίζοντας τον τοπικό Κρόνο με 85-81.

Διαιτητές: Μπανασάκης, Μαραγκάκης
Δεκάλεπτα: 24-17, 44-36, 65-61, 81-85
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Ζαραιδώνης 5, Στραγανιώτης 15(2), Νάτσος 3(1), Ξιούρας 16(4), Χρονόπουλος 6, Κακαργιάς, Κόης 18(3), Κοσμετάτος, Σολωμός 16, Μαλτέζος, Πετράκος 2, Πουρνάρας.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Σέττος 21(3), Πάππος, Ρουμελιώτης 21(1), Παπαργυρόπουλος 26, Φύκας 4, Φούντας, Δαχρετζής 3, Κατράνας 10.

Αντίθετα ο Λοκρός Αταλάντης παρά την καλή εμφάνιση που έκανε στη Χίο ηττήθηκε με 69-64.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Φασόλης.
ΒΑΟΛ (Βούλικας, Συμιακάκης): Σουλίκας 4, Σαμιώτης 8, Τσουρής 15 (3), Βούτας, Μπουμπάρης 8, Τροβάς 12 (2), Αγγελίδης 11 (1), Ανδρουλάκης, Κωσταντινάκος 11 (3), Γεωργαντάς, Καραφαντής, Νακόπουλος.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 5, Ρούζιος 16 (3), Μπολμάτης 2, Μπουλάντζας, Νικολάου, Παναγιωτίδης 6, Κανακάρης,Σάκοτα 15, Μάτος Αν 19 (1), Μάτος Αγγ, Ρετσίνας, Θεοδώρου.

***  Στην παράταση κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Πεντέλη και τον Ερμή Σχηματαρίου, με θριαμβευτές τους γηπεδούχους.

Πικρή ήττα για τα Χανιά από τον Άρη Νίκαιας, αφου 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δύο βολές του Θαλασσινού έκαναν στα 9 δεύτερα το 70-72 και μια κακή επιθετική επιλογή στο τέλος του αγώνα, από τον κορυφαίο του ΑΟΚ Αλεξίου έδωσε τη νίκη στον Άρη Νίκαιας.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΟΦΗ, κερδίζοντας τον Άρη Πετρούπολης.Οι παίκτες του Γιάννη Κόκκινου αν και μπήκαν μουδιασμένοι τα πρώτα 15′ λεπτά κατάφεραν να κάνουν στροφή 180 μοιρών και να πάρουν τα ηνία στα χέρια τους με την διαφορά να κρατέται σταθερά στους 10 πόντους.

Πρεμιέρα με ήττα για την Παναγίτσα στην Γ’ Εθνική, οποία δεν τα κατάφερε απέναντι στην Νίκη Αμαρουσίου.