Νικηφόρα μπήκε το 2020 για την πρωτοπόρο Αναγέννηση Λαμίας

Επιστροφή στη δράση για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, με τη διεξαγωγή σήμερα της 10ης αγωνιστικής, της πρώτης για το νέο έτος!

Στο Χαλκιοπούλειο ο Κάδμος έδειχνε στο α’ ημίχρονο ικανός για να πετύχει τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του α’ ημιχρόνου (24-37), αλλά στη συνέχεια το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο!

Η Αναγέννηση έβαλε μπρος τις μηχανές, κατάλαβε πως δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι αν δεν προσπαθήσεις και με το καλύτερο ίσως ημίχρονο σε αυτό τον πρώτο γύρο, έφτασε σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη, με τελικό σκορ 75-49 και αφού προηγουμένως είχε προηγηθεί ακόμα και με 30 πόντους διαφορά (75-45), έχοντας φτάσει το επιμέρους σκορ στο 51-8!

Ο Κάδμος έπιασε…στον ύπνο τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 8-24 στο 10′!

Διατήρησε την υπέρ της διαφορά, (19-34 και 24-37) για να μπει η ομάδα του Κουμπούρα με…τέρμα το γκάζι στο β’ ημίχρονο, φτάνοντας στα γρήγορα τους αντιπάλους της στο σκορ (39-39) για να ξεφύγει με 49-39 και το υπόλοιπο του αγώνα να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς και η απογοήτευση των φιλοξενουμένων, βοήθησε για να ανοίξει η ψαλίδα της διαφοράς στο σκορ.

Διαιτητές:  Ντάνος-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-24, 24-37, 57-45, 75-49.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 12 (2), Μπερτσιμάς 3 (1), Αντωνόπουλος, Διαμαντής 10 (3), Φετοκάκης 2, Σκαρμούτσος 1, Αργύρης 13 (3), Τζελέπης, Πουλής 8, Φραγκιαδάκης 10 (2), Σφυρής, Τσακωνίτης 16 (4).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 5 (1), Αναστασίου 5 (1), Φίλης 4, Κάβουρας 5, Φλώτσιος 10 (2), Παπαδάκης 12, Ζυγομήτρος 8, Μπόγρης Γ., Μπόγρης Λ., Μπότσης.

***  Το πρώτο χρονικά ματς μεταξύ  Χαλκίδας-Τελεθριακού κρίθηκε στην παράταση με νικητές τους γηπεδούχους με 85-75!

Παράταση και στην Άμφισσα, με τον Μάκαρο να κερδίζει με 74-66 το Βασιλικό που έχασε δύο βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας για να πάρει εκείνο τη νίκη!

Στο ντέρμπι κορυφής, ο Απόλλωνας Λιβαδειάς επέβαλε το ρυθμό του στο β’ ημίχρονο και νίκησε τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 79-70.

Η Μαλεσίνα ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη απέναντι στον Αστέρα Αλιβερίου με 81-60, ενώ νίκη-βαθμολογική ανάσα για την Προοδευτική Λάρυμνας που επικράτησε του Γ.Σ. Ιτέας με 77-70.