Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ξέσπασαν με 7άρα στον Απόλλωνα Λάρισας!…

Οι ρεζέρβες του ΠΑΣ Λαμία έβαλαν σήμερα τέλος στην επιθετική ανυδρία της ομάδας και όχι μόνο ξέσπασαν στον Απόλλωνα Λάρισας τον οποίο συνέτριψαν με 7-0, αλλά παράλληλα πήραν πανηγυρική πρόκριση στους 16 του κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου ήταν φανερά ανώτερη στο… χωράφι της Φιλιππούπολης απέναντι στον αδιάφορο Απόλλωνα και επικράτησαν δίκαια, έχοντας πλουραλιστική εκτελεστική δεινότητα και δείχνοντας κατά κάποιο τρόπο τι περιμένει τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Πέρα από τα 7 τέρματα οι Λαμιώτες έχασαν αρκετές ευκαιρίες ενώ είχαν και δοκάρι.

10’ Σέντρα από τα αριστερά, με τον Ασίγκμπα να πετάγεται στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα και με καρφωτή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Μάκη Χάβου

11’ Ένα λεπτό μετά το γκολ του Ασίγκμπα, ο Μπουλούλης προσπάθησε να απειλήσει εκ νέου για την Λαμία, με το σουτ του μέσα από την περιοχή με το αριστερό να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.

18′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

22′ Σουτ δυνατό από τον Καραγκούνη, η μπάλα στην αγκαλιά του κίπερ των γηπεδούχων, Μαντζάρη.

28′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Επστάιν, η μπάλα έφτασε στον Μπουλούλη που έκανε το σουτ με το δεξί λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

35′ Μία ακόμα καλή στιγμή για την Λαμία, με τον Μαντζάρη να αποκρούει εντυπωσιακά με τα πόδια το δυνατό σουτ του Τσούκαλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

39′ Εκτέλεση φάουλ του Επστάιν λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα Λάρισας, με το δυνατό σουτ του Μπινάι από το ύψος της μικρής περιοχής να φεύγει άουτ.

57’ Η Λαμία χάνει μία ακόμα εξαιρετική ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματά της, με τον Μαντζάρη να νικάει στο τετ α τετ τον Ρόμανιτς.

60’ Δυνατό σουτ του Σκόνδρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα Λάρισας.

64′ Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Μάκη Χάβου, με τον Μπουλούλη να τελειώνει ιδανικά τη φάση για την ομάδα του με δεξί διαγώνιο συρτό σουτ μέσα από την περιοχή.

67’ Ο Μπαράλες με πλασέ μέσα από την περιοχή βάζει και 3ο γκολ για την ομάδα του

69’ Ο Κωστίκας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία και κατέληξε αργά  στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων.

73’ Ευκαιρία και για 5ο γκολ για την Λαμία, με το σουτ του Μπαράλες μέσα από την περιοχή να αποκρούεται με τα πόδια από τον Μαντζάρη.

79’ Γκολ με τον Τσούκαλο να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

81’ Κάθετη πάσα για τον Ρόμανιτς που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή πετυχαίνει και έκτο γκολ για την ομάδα του Μάκη Χάβου.

88’ Ο Βασιλαντωνόπουλος με συρτό πλασέ πετυχαίνει και 7ο τέρμα για την ομάδα της Φθιώτιδας. Επτά διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Μάκη Χάβου που σημείωσε έξι γκολ σε 25 λεπτά!

Διαιτητής: Σκουλάς (Μαγνησίας)

Κίτρινες: Μπιμάι 32’, Κουρτεσιώτης 80’ – Παπαργυρίου 16’

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τρο’ί’ζι): Μαντζάρης, Καμπέρης, Σκούπρα, Χατζής, Κοντοές, Μπιμάι (46’ Κοντοθανάσης), Σουλιώτης, Λίταινας, Λούκας Ράμος, Λουκάο (Μπέικος), Κουρτεσιώτης

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Ασίγκμπα, Παπαργυρίου (55’ Βασιλαντωνόπουλος), Καρυπίδης (55’ Μπαράλες), Αναστασιάδης, Σκόνδρας, Καραγκούνης (68’ Κωστίκας), Επστάιν, Τσούκαλος, Μπουλούλης, Ρόμανιτς.

«Καθάρισε» ο Λιβάγια για ΑΕΚ και Λαμία!

Η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 τον Βόλο με δυο γκολ του Λιβάγια και τερμάτισε πρώτη στον 2ο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας. Δεδομένων των συνθηκών στην ΑΕΚ, ο Μαρίνος Ουζουνίδης ήταν υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσει παίκτες από τους λεγόμενους “βασικούς”, στο ματς κυπέλλου με τον Βόλο.

Ένας εξ αυτών των “βασικών”, ο Μάρκο Λιβάγια, ήταν αυτός που πήρε την Ένωση από το χέρι και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη με 3-1. Και μ’ αυτή η νίκη η ΑΕΚ “κλείδωσε” και την πρώτη θέση στον όμιλο, αλλά άφησε και εκτός διοργάνωσης τον Βόλο.

Η αλήθεια είναι πως ο Λιβάγια, παρόλο που θεωρητικά δεν προβλεπόταν να παίξει σ’ ένα τέτοιου είδους ματς, είχε κέφι. Κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα ο Κροάτης επιθετικός άγγιξε ακόμα και το χατ τρικ. Ωστόσο και τα δυο που πέτυχε, ήταν αρκετά για να δώσουν στην ΑΕΚ τη νίκη.

Ο Λιβάγια στο 59′ με προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά για το 2-1, ενώ στο 72′ πήρε ωραία παράλληλη σέντρα από τον Κλωναρίδη και εξ επαφής έκανε το 3-1. Και δυο λεπτά μετά, ο Γιαννιώτας ήταν εκείνος που έβγαλε την παράλληλη σέντρα, αλλά το τακουνάκι του Κροάτη πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ίσως πάντως το χατ τρικ δεν το έκανε τελικά ο Λιβάγια, διότι στα τελευταία δέκα λεπτά, φαινόταν να παίζει με πόνους στο πόδι μετά από ένα κτύπημα. Αλλά ο Ουζουνίδης είχε ήδη συμπληρώσει τις αλλαγές.

Κατά τα άλλα η ΑΕΚ πέρασε ένα πολύ νευρικό και με λάθη πρώτο ημίχρονο. Παρόλο που προηγήθηκε με δυνατό σουτ του Μοράν από τα όρια της περιοχής μόλις στο 4ο λεπτό. Όμως ο Πίσπας με κεφαλιά που “κρέμασε” τον Τσιντώτα, ισοφάρισε μόλις δυο λεπτά μετά. Και από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ ήταν νευρική και πολλά λάθη. Όμως ο Βόλος δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και να απειλήσει για να φτάσει σ’ ένα δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ουζουνίδης έριξε σχετικά νωρίς στο ματς και τον Μπογέ και τον Κλωναρίδη. Η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική, ο Λιβάγια βρήκε δυο φορές δίχτυα και όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους. Φυσικά παιχνίδι της ΑΕΚ χωρίς δοκάρια, δεν γίνεται.

Ο πιτσιρικάς ο Μπότος (που ξεκίνησε ως δεκάρι και ήταν και καλός) σούταρε στο δοκάρι στην αμέσως προηγούμενη φάση του γκολ του Μοράν. Όσο για το δεύτερο δοκάρι της ΑΕΚ, αυτό ήρθε στο 83′ από τον πολύ κινητικό και δραστήριο Γιαννιώτα, από σουτ μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής:  Παπαδόπουλος (Θεσσαλονίκης)

ΒΟΛΟΣ(Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Καρρίκι (62′ Πίτου Γκαρσία), Ρούσσος, Δημόπουλος (46′ Γκαλίτσιος), Ενγκουέμ, Δόρης, Ηλιόπουλος, Λούκας (46′ Κορέλας), Δεμηρτζόγλου, Φράγκος, Πίσπας.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Γιαννούτσος, Μοράν (76′ Μπάμπης), Τσόσιτς, Αλμπάνης (55′ Μπογέ), Γιαννιώτας, Μπότος (55′ Κλωναρίδης), Λιβάγια.