Ξεκίνημα με ήττα για τον ΑΟ Λαμίας στην προΑ1 Γυναικών βόλεϊ

Πρεμιέρα με το… αριστερό έκανε σήμερα στο πρωτάθλημα της προΑ1 βόλεϊ Γυναικών ο ΑΟ Λαμίας, ο οποίος παρά την αξιοπρεπή εμφάνιση ηττήθηκε στο Χαλκιοπούλειο από την ΑΕΚ με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη έχοντας φανερά το άγχος της πρεμιέρας, μπήκε κάπως νωθρά στο παιχνίδι κι έχασε με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ. Οι της ΑΕΚ με όπλο τους το μπλοκ έφτασαν στο 9-13 και στη συνέχεια στο 11-17, ενώ κατέκτησαν το σετ εύκολα με 16-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΑΟΛ αντέδρασε και διατήρησε μία διαφορά 2 πόντων μέχρι τα μέσα του σετ (13-11). Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει, αλλά κάποια λάθη των κοριτσιών, καθώς και δυνατά σερβίς της Λαμίας ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (18-14), με την ισοφάριση να ολοκληρώνεται με σκορ 25-18.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Λαμίας και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το ευρύ 13-25.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι μέχρι το 18-18. Με σωστές υποδοχές και αρκετές μπαλιές να σπάνε στο “κιτρινόμαυρο” μπλοκ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 19-21 και 21-23, ενώ έφτασε στη νίκη με 21-25.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Σαββίδου, Νούσια, Τσιάκουλα, Τζούριτς, Φαλιάγκα, Παπαδοπούλου / Μάρκου (λ), Καϊμάκη.
ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Κουντουρά, Ράπτη, Διάλλα, Νομικού, Μπίσκου, Καββαδία / Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ), Πανοπούλου.