Μπάσκετ

Οι αντίπαλοι της ΑΕΚ, του Άρη και του ΠΑΟΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ

Τους αντιπάλους τους στο ταξίδι του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ έμαθαν σήμερα, ΑΕΚ, Αρης και ΠΑΟΚ ύστερα από την κλήρωση που έγινε.
Η «Ένωση» τοποθετήθηκε στον Γ’ όμιλος με αντιπάλους τις: Βενέτσια (Ιταλία), Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Σλοβενία), Μπάιροϊτ (Γερμανία), Μπάνβιτ (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία) και δύο ακόμα ομάδες από τα προκριματικά.
Αβελίνο (Ιταλία), Μπεσίκτας (Τουρκία), Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία), Οστάνδη (Βέλγιο), Νίμπουρκ (Τσεχία) και δύο ακόμα ομάδες από τα προκριματικά.
Τέλος ο ΠΑΟΚ θα παίξει στον Β’ όμιλο κόντρα στις: Γκαζιαντέπ (Τουρκία), Σαλόν (Γαλλία), Τενερίφη (Ισπανία), Νεπτούνας (Λιθουανία), Βέντσπιλς (Λετονία) και δύο ακόμα ομάδες από τα προκριματικά.
Υπενθυμίζεται ότι από τη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ, προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερις πρώτες θέσεις. Ακολούθως, ξεκινά η διαδικασία των νοκ άουτ αγώνων, με πρώτη τη φάση των «16».

Τα ζευγάρια του α’ προκριματικού γύρου (19 και 21 Σεπτεμβρίου):
1. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) – Μπανταλόνα (Ισπανία)
2. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) – Άβτοντορ (Ρωσία)
3. Μπόσνα (Βοσνία) – Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)
4. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) – Κάλεβ (Εσθονία)
5. Χρόνιχεν (Ολλανδία) – Βιτάουτας (Λιθουανία)
6. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) – Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
7. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) – Μπενφίκα (Πορτογαλία)
8. Λουλέα (Σουηδία) – Άντβερπ (Βέλγιο)
Τα ζευγάρια του β’ προκριματικού γύρου (24 και 26 Σεπτεμβρίου):
9. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) ή Κάλεβ (Εσθονία) – Άλμπα Φέχερβαρ (Ουγγαρία)
10. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) ή Μπανταλόνα (Ισπανία) – Κατάγια (Φινλανδία)
11. Λουλέα (Σουηδία) ή Άντβερπ (Βέλγιο) – Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)
12. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) ή Άβτοντορ (Ρωσία) – Μόρναρ (Μαυροβούνιο)
13. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) ή Μπενφίκα (Πορτογαλία) – Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία)
14. Μπόσνα (Βοσνία) ή Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία) – Κλουζ (Ρουμανία)
15. Χρόνιχεν (Ολλανδία) ή Βιτάουτας (Λιθουανία) – Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)
16. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) ή Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) – Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)
Τα ζευγάρια του γ’ προκριματικού γύρου (29 Σεπτεμβρίου και 2 Οκτωβρίου):
17. Νικητής 16 – Ναντέρ (Γαλλία)
18. Νικητής 11 – Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)
19. Νικητής 12 – Ορλαντίνα (Ιταλία)
20. Νικητής 13 – Γιουβέντους (Λιθουανία)
21. Νικητής 10 – Βόννη (Γερμανία)
22. Νικητής 15 – Εστουδιάντες (Ισπανία)
23. Νικητής 9 – Καρσίγιακα (Τουρκία)
24. Νικητής 14 – Μπράσελς (Βέλγιο)

Το πρόγραμμα του ΠΑΟΚ στον 2ο όμιλο

1η αγωνιστική (10-11/10): Bosna Royal Sarajevo vs MHP Riesen Ludwingsburg/ Cluj/ Brussels -ΠΑΟΚ
2η αγωνιστική (17-18 Οκτωβρίου): ΠΑΟΚ-Gaziantep
3η αγωνιστική ( 24-25/10): Κεραυνός vs Avtodor/Mornar Bar/Orlandina -ΠΑΟΚ
4η αγωνιστική (31 Οκτωβρίου-1 Νοεμβρίου): Elan Chalon-ΠΑΟΚ
5η αγωνιστική (7-8 Νοεμβρίου): ΠΑΟΚ-Iberostar Tenerife
6η αγωνιστική (15-16 Νοεμβρίου): Neptunas-ΠΑΟΚ
7η αγωνιστική (5-6 Δεκεμβρίου): ΠΑΟΚ-Ventspils
8η αγωνιστική (12-13/12): ΠΑΟΚ- Bosna Royal Sarajevo vs MHP Riesen Ludwingsburg/ Cluj/ Brussels
9η αγωνιστική (19-20 Δεκεμβρίου): Gaziantep-ΠΑΟΚ
10η αγωνιστική 9-10/1): ΠΑΟΚ- Κεραυνός vs Avtodor/Mornar Bar/Orlandina
11η αγωνιστική (16-17 Ιανουαρίου: ΠΑΟΚ- Elan Chalon
12η αγωνιστική (23-24 Ιανουαρίου: Iberostar Tenerife-ΠΑΟΚ
13η αγωνιστική (30-31 Ιανουαρίου): ΠΑΟΚ-Neptunas
14η αγωνιστική (6-7 Φεβρουαρίου): Ventspils-ΠΑΟΚ

Το πρόγραμμα της ΑΕΚ στον 3ο όμιλο:

1η αγωνιστική (10-11 Οκτωβρίου): ΑΕΚ-Νικητής 22
2η αγωνιστική (17-18 Οκτωβρίου): Βενέτσια-ΑΕΚ
3η αγωνιστική (24-25 Οκτωβρίου): ΑΕΚ-Μπάνβιτ
4η αγωνιστική (31 Οκτωβρίου-1 Νοεμβρίου): ΑΕΚ-Νικητής 18
5η αγωνιστική (7-8 Νοεμβρίου): Στρασμπούρ-ΑΕΚ
6η αγωνιστική (15-16 Νοεμβρίου): ΑΕΚ-Ολίμπια Λιουμπλιάνας
7η αγωνιστική (5-6 Δεκεμβρίου): Μέντι Μπάιροϊτ-ΑΕΚ
8η αγωνιστική (12-13 Δεκεμβρίου): Νικητής 22-ΑΕΛ
9η αγωνιστική (19-20 Δεκεμβρίου): ΑΕΚ-Βενέτσια
10η αγωνιστική (9-10 Ιανουαρίου): Μπάνβιτ-ΑΕΚ
11η αγωνιστική (16-17 Ιανουαρίου): Νικητής 18-ΑΕΚ
12η αγωνιστική (23-24 Ιανουαρίου): ΑΕΚ-Στρασμπούρ
13η αγωνιστική (30-31 Ιανουαρίου): Ολίμπια Λιουμπλιάνας-ΑΕΚ
14η αγωνιστική  (6-7 Φεβρουαρίου): ΑΕΚ-Μέντι Μπάιροϊτ

Το πρόγραμμα του Άρη στον 4ο όμιλο

1η αγωνιστική: 10-11/10  Άρης-Ζιέλονα Γκόρα

2η αγωνιστική: 17-18/10  Νίμπουργκ-Άρης

3η αγωνιστική: 24-25/10  Άρης-Winner 17

4η αγωνιστική: 31/10–1/11  Άρης-Winner 21

5η αγωνιστική: 7-8/11  Μπεσίκτας-Άρης

6η αγωνιστική: 15-16/11  Άρης-Αβελίνο

7η αγωνιστική: 5-6/12  Οστάνδη-Άρης

8η αγωνιστική: 12-13/12  Ζιέλονα Γκόρα-Άρης

9η αγωνιστική: 19-20/12  Άρης-Νίμπουργκ

10η αγωνιστική: 9-10/1/18  Winner 17-Άρης

11η αγωνιστική: 16-17/1/18  Winner 21-Άρης

12η αγωνιστική: 23-24/1/18  Άρης-Μπεσίκτας

13η αγωνιστική: 30-31/1/18  Αβελίνο-Άρης

14η αγωνιστική: 6-7/2  Άρης-Οστάνδη

Winner 17: Θα προκύψει από την προκριματική φάση και θα είναι μία εκ των Πρίστινα, Τσμόκι, Μινσκ, Μπουντιβέλνικ και Νταντέρ

Winner 21: Επίσης θα προκύψει από την προκριματική φάση και θα είναι μία εκ των Ντινάμο Τυφλίδας, Μπανταλόνα, Κατάγια, Βόννη

 

Σχετικές αναρτήσεις

Παναθηναϊκός-Λάρισα (19.45) στο ΟΑΚΑ

efthia

Αυτές είναι οι 18 ομάδες της Euroleague για την περίοδο 2022-2023

efthia

Φινάλε με νίκη για τον Έσπερο Λαμίας, 68-63 τον ΑΓΣΙ

efthia
Φόρτωση....

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο