Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ομαδάρα η Λαμία στη… ζούγκλα της Τούμπας

Παίζοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο σήμερα στην Τούμπα ο ΠΑΣ Λαμία, περιόρισε σε δεύτερο ρόλο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έστω και με το νόμο της ζούγκλας, κατάφερε να κερδίσει το ματς με 1-0, αλλά είναι σίγουρο ότι στις κερκίδες οι γηπεδούχοι πρέπει να είχαν… τσιμπήματα στις καρδιές καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.

Σε ένα παιχνίδι που στο φινάλε έγινε ροντέο με… μάχες σώμα με σώμα στους πάγκους, ο ΠΑΟΚ «πανηγύρισε» σπουδαία νίκη επί της Λαμίας στην Τούμπα και παρέμεινε αήττητος!

Μπορεί να ήταν φαινομενικά ένα… ακίνδυνο ματς, όμως έγινε ντέρμπι και απόλυτο ροντέο στο φινάλε, με κόκκινη, σοβαρό τραυματισμό και τρομερή ένταση στους πάγκους!

Τραγικός ο Τσαγκαράκης δικαίωσε όλους αυτούς που μιλάνε για διαιτητές που ορίζονται για να κάνουν τη δουλειά τους…

Η Λαμία του Φέστα στάθηκε παληκαρίσια στη ζούγκλα της Τούμπας, έπαιξε επιθετικά, και αδικείται από το αποτέλεσμα.

Το ματς

Μόλις στο 4′ η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως ο Κοτάρσκι ήταν σε ετοιμότητα και «έβγαλε» το τετ-α-τετ του Τσιλούλη!

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τον ρυθμό και άρχισε να παίρνει τα ηνία του ματς, με τον Σαράνοβ στο 23′ να βγαίνει γρήγορα, λέγοντας «όχι» στον Νάρεϊ. Στην αμέσως επόμενη φάση η Λαμία φώναξε για πέναλτι, μετά από προβολή των αντίπαλων αμυντικών πάνω στο κεφάλι του Μανούσου, όμως η φάση ελέγχθηκε από το VAR, που έκρινε πως δεν υπήρχε κάτι!!!

Στο 31′ μετά από σέντρα σουτ του Μπίσεσβαρ, ο Σαράνοφ με υπερένταση έδιωξε τη μπάλα, αυτή βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Μια άστοχη έξοδος του Κοτάρσκι άγχωσε κάπως τον ΠΑΟΚ, όμως ο Ντε Βινσέντι δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της. Ο Σιμόν παραχώρησε κόρνερ λίγο πριν ο Νάρεϊ στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως αυτό δεν αποτράπηκε στη συνέχεια. Ο Κούρτιτς ξέφυγε από τον Σλίβκα που δεν αντέδρασε σωστά και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς στο 43′!
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία είχε σε γενικές γραμμές τον έλεγχο, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται σωστά το αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια μακρινά σουτ που δεν βρήκαν στόχο, όπως αυτό του Μανούσου στο 54′. Στο 66′ μετά από σουτ του Τζανδάρη έστειλε τη μπάλα πάνω στον Κοτάρσκι και παρά τις πλάγιες προσπάθειες από τα δεξιά, οι Λαμιώτες περιορίστηκαν σε κάποια κερδισμένα κόρνερ.
Οι Θεσσαλονικείς από την άλλη πλευρά είχαν την ασφάλεια του γκολ και περίμεναν. Οι πολλές αλλαγές και τα φάουλ έριξαν τον ρυθμό, με τη μεγαλύτερη στιγμή να είναι ένα χαμένο γύρισμα του Νάρεϊ στο 76′, από αρκετά καλή θέση!

Στο φινάλε έγινε ροντέο, με τον βοηθό του Λουτσέσκου, Κριστιάνο Μπάτσι να χτυπά τον Σιμόν και να ακολουθεί σύρραξη με… όλους!

Ο Τσαγκαράκης έχασε εντελώς τον έλεγχο, βγάζοντας απλά κίτρινη κάρτα στον Σιμόν. Μάλιστα στο 100′ η Λαμία είχε την ευκαιρία να πετύχει ένα γκολ σε φάση διαρκείας, όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε.
Ο Κοτάρσκι χτύπησε υπερβολικά άσχημα, αφού ο Μποάκιε τον βρήκε με το γόνατο στο πρόσωπο! Έπεσε στο έδαφος σε άσχημη κατάσταση, αναγκαστικά αποχώρησε με το φορείο και με τους γηπεδούχους να μην έχουν άλλες αλλαγές, ο Σβαμπ μπήκε τερματοφύλακας στο 104′!

Μάλιστα, ο διαιτητής πήγε στο VAR και έδωσε κόκκινη στον Γκανέζο, παίρνοντας πίσω την κίτρινη που είχε δώσει πριν λίγο.

4′ Ο Μανούσος βρίσκει δεξιά τον Τσιλούλη που μπαίνει μέσα στην περιοχή, ντριμπλάρει έναν αμυντικό, όμως καταφέρνει και σώζει ο Κοτάρσκι

23′ Ο Σαράνοβ  βγαίνει γρήγορα και σταματά τον Νάρεϊ μπροστά από την εστία

24′ Φωνάζει για πέναλτι η Λαμία όταν ο Γκοράνοβ βγάζει σέντρα από αριστερά, ο Μανούσος προσπαθεί να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα και δέχεται την προβολή από τον Βιεϊρίνια στο κεφάλι… Ο Τσαγκαράκης δίνει συνέχεια στο ματς!

30′ Μανούσος μέσα στην περιοχή, μένει στο σημείο η μπάλα και μπλοκάρει ο Κοτάρσκι

31′ Σέντρα επικίνδυνη του Ντάντας από δεξιά, αποκρούει με υπερένταση ο Σαράνοβ, η μπάλα βρίσκει το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριούδο και κόρνερ

35′ Σέντρα Μπεχαράνο, άστοχη έξοδος Κοτάρσκι, αλλά δεν μπορεί ο Ντε Βινσέντι.

37′ Σουτ του Σιμόν αδύναμο, στην αγκαλιά του Κροάτη τερματοφύλακα

43′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, λίγο ήθελε ο Νάρεϊ για το γκολ. Ο Σλίβκα χάνει τον Σλοβένο στο μαρκάρισμα και αυτός με ωραία κεφαλιά ανοίγει το σκορ…1-0

48′ Κόρνερ για τη Λαμία από δεξιά. Δεν βρίσκει στόχο η κεφαλιά του Μπεχαράνο

50′ Σουτ του Ολιβέιρα στα σώματα, νέο σουτ  του Λύρατζη άουτ

56′ Απομακρύνει με το κεφάλι επικίνδυνη σέντρα της Λαμίας ο Λύρατζης

66′ Νάρεϊ προσπαθεί στην κίνηση, στην αγκαλιά του Σαράνοβ

76′ Νάρει από κοντά άουτ

80′ Πατάει περιοχή ο Μαρμεντίνι αλλά χάνει την κατοχή

81′ Ο Μαρμεντίνι κάνει τη σέντρα, αλλά ο Κοτάρσκι μπλοκάρει εύκολα.

90’ Μεγάλη ένταση ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων. Από μία κάρτα σε κάθε πάγκο, στον Κασναφέρη και στον Καρυπίδη

92′ Χαμός ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων! Έχουν πιαστεί στα χέρια οι δύο πάγκοι.  Η αρχή έγινε γίνει όταν εμποδίστηκε παίκτης της Λαμίας από τον πάγκο του ΠΑΟΚ να εκτελέσει ένα πλάγιο και μετά υπήρξε απίστευτη ένταση και κοκορομαχίες ανάμεσα στις δύο πλευρές. Ένας από το τιμ του Λουτσέσκου έχει πάει με τρομερή δύναμη στον Σιμόν, την ώρα που αυτός προσπαθεί να πάρει την μπάλα για να εκτελέσει το πλάγιο. Ο Μπάτσι είναι αυτός που πήγε και έσπρωξε τον παίκτη της Λαμίας, αν είναι δυνατόν! Στο μεταξύ, ο διαιτητής Τσαγκαράκης δεν έχει αποβάλλει τον άνθρωπο από το τιμ του ΠΑΟΚ παρά το χτύπημα στον παίκτη της Λαμίας

97’ Συνέχεια στο ματς μετά από 5 λεπτά. Στο μεταξύ ο Σιμόν «έφαγε» ξύλο και ο γελοίος Τσαγκαράκης του έδειξε κίτρινη!

100′  Ο Αντέτζο με δυνατό πλάγιο φέρνει την μπάλα στην περιοχή, μέσα στην… αναμπουμπούλα πάει να πλασάρει ο Μποάκιε αλλά συγκρούεται με τον Κοτάρσκι. (πάει για την μπάλα ο Μποάκιε, ο Κοτάρσκι βουτάει για να διώξει και ο διαιτητής τον αποβάλλει. Άθελά του τον έχει  βρει, δεν φαίνεται να υπάρχει κόκκινη πάντως). Ο Τσαγκαράκης έδωσε επιθετικό φάουλ…

104’ Ο Κοτάρσκι δείχνει να έχει χτυπήσει σοβαρά στο κεφάλι… Δεν έχει αλλαγή ο ΠΑΟΚ, θα αποχωρήσει ο Κοτάρσκι. Ο Σβαμπ θα κάτσει κάτω από τα δοκάρια

106’ Ο… φοβισμένος Τσαγκαράκης παίρνει πίσω την κίτρινη (101’) και αποβάλλει  τον Γκανέζο φορ της Λαμίας!

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Κόκκινη: Μποάκιε 105’

Κίτρινες:  Κούρτιτς 45’ +, Σοάρες 91’ – Μανούσος 45’+,  Σιμόν 97’

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (77’ Τσαούσης), Ντάντας, Κούρτιτς (71’ Σβαμπ), Νάρεϊ, Αουγκούστο (62’ Σοάρες), Μπίσεσβαρ (62’ Τόμας), Ολιβέιρα (62’ Ζίβκοβιτς).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοβ, Σιμόν, Γκοράνοβ, Αντέτζο, Κορνέζος,

Τζανδάρης, Τσιλούλης (68’ Μαρμεντίνι), Σλίβκα, Ντε Βινσέντι (58’ Ασκόβσκι), Μπεχαράνο (83’ Γιακουμάκης), Μανούσος (58’ Μποάκιε)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς,  Μπάμπης, Μπενίτες