Ούτε απόψε «γεύτηκε» τη χαρά της νίκης ο ΠΑΣ Λαμία…

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τέλειωσε το αποψινό ματς στο ΔΑΚΛ, ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον Παναιτωλικό, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Έτσι η τοπική ομάδα έμεινε για 5η φορά χωρίς νίκη και διατηρήθηκε στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα. Βέβαια πήρε τον πρώτο της βαθμό, αλλά αυτό σίγουρα δεν ικανοποιεί τους γηπεδούχους που ήθελαν πάσει θυσία τη νίκη, αφού έχουν μείνει πολύ πίσω.

Λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες (στο β’ μέρος υπήρξε μόλις μία τελική), κακός ρυθμός, πολλά λάθη και στο τέλος όπως κύλησε το αγώνας ήταν δίκαιη  η μοιρασιά.
Η Λαμία δημιούργησε 2-3 ευκαιρίες με τους Ρόμανιτς και Ντέλετιτς, αλλά από κεί και πέρα το χάος… Είναι εμφανές ότι οι περισσότεροι παίκτες δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση και αυτό φάνηκε σε όλα τα ματς της ομάδας μέχρι τώρα.

Το παιχνίδι

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε για τη Λαμία στο 12’. Ο Μπεχαράνο βρήκε τον Ρόμανιτς στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού ο Σέρβος πλάσαρε αλλά ο Κνετ αντέδρασε σωστά και έδιωξε με τα πόδια.

Πάντως, στο πρώτο 45λεπτο το ματς ήταν κακό, χωρίς ρυθμό, ενώ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε ένα άναρχο παιχνίδι χωρίς πάντως να βγάλουν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Η Λαμία ήταν ανώτερη με πιο δημιουργικούς τους Ρόμανιτς και Μπεχαράνο, αλλά όποτε πάτησαν περιοχή ο Κνετ είχε σωστές τοποθετήσεις.
Η Λαμία απείλησε σοβαρά και στο 38’, όταν μετά από σέντρα του Βασιλακάκη ο Ντέλετιτς έπιασε το γυριστό μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Στην επανάληψη η εικόνα του ματς ήταν ίδια ίσως και… χειρότερη. Λιγοστές ευκαιρίες, και κακός ρυθμός από τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό πως η πρώτη και μοναδική ευκαιρία για γκολ στο δεύτερο μέρος ήρθε για τη Λαμία στο 71’ όταν μετά από λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού η μπάλα έφτασε στην περιοχή, ο Ντέλετιτς από πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο Κνετ έσωσε την εστία του.
Στις καθυστερήσεις του ματς η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες, αφού με τη βοήθεια του VAR ο διαιτητής Σκουλάς έδειξε κόκκινη στον Χατζηστραβό για σκληρό μαρκάρισμα στον Κωνσταντόπουλο.

Φάσεις…

2′  Μακρινό σουτ του Περέιρα, απομάκρυνε η άμυνα της Λαμίας.

4′  Ο Ρόμανιτς κάνει την σέντρα, ο Καραμάνος πήρε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού.

12′  Ο Ρόμανιτς πλάσαρε μέσα στην περιοχή, πάνω στον γκολκίπερ του Παναιτωλικού.

18′   Γύρισμα προς τον Καραμάνο, εκείνος βρήκε αέρα μέσα στην περιοχή. Στη συνέχεια ο Καραμάνος πήρε κεφαλιά, που μπλόκαρε εύκολα ο Κνετ.

25′  Ο Αριγίμπι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ του Παναιτωλικού, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Επασί.

26′   Ο Μάζουρεκ δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ που ελέγχει ο Επασί.

37′   Ο Μάζουρεκ έψαξε τον Αριγίμπι, αλλά η μπάλα ήταν δυνατή, μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.

38′  Ο Βασιλακάκης έβγαλε την σέντρα, ο Ντέλετιτς έκανε το ψαλίδι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

41‘   Κάθετη… ξυράφι του Ντέλετις, βγαίνει και διώχνει με τα πόδια ο Κνετ

45′  Ο Γιάκολις έκανε το κοντρόλ στην περιοχή, σε κόρνερ έδιωξε ο Αντέτζο.

56′  Γύρισμα του Μπεχαράνο από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους. Χωρίς κάτι σπουδαίο τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

61′  Ο Μάζουρεκ εκτέλεσε ένα φάουλ, η άμυνα της Λαμία απομάκρυνε στην αρχή και στην συνέχεια μπόκαρε ο Επασί.

64′  Σέντρα του Ρόμανιτς έκανε την σέντρα, αλλά ήταν αδύνατο να προλάβει ο Ντέλετιτς.

66′  Ωραία πάσα του Βέργου προς τον Αριγίμπι που έκανε την κίνηση στην μεγάλη

περιοχή, ο Επασί βγήκε και απομάκρυνε.

68′  Ο Βέργος γύρισε και σούταρε στα όρια της περιοχής, ήταν άστοχος.

71′  Σουτ του Ντέλετιτς μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο Κνετ.

78′  Ο Μεντόσα εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Επασί βγήκε και απομάκρυνε.

81′  Ο Μπιανκόνι πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, χωρίς δυσκολία έκοψε ο Κνετ.

83′  Γύρισμα του Βέργου, ο Ασίγκμπα έβγαλε σε πρώτη φάση και απομάκρυνε στη συνέχεια η άμυνα της Λαμίας.

87′  Μακρινό σουτ του Ρόμανιτς, μπλόκαρε εύκολα ο Κνετ.

91′  Έχουμε έλεγχο στο VAR, πιθανώς για κόκκινη κάρτα στον Χατζηστραβό, που αποβλήθηκε για φάουλ με τις τάπες πάνω στον Κωνσταντόπουλο.

Διαιτητής: Σκουλάς (Μαγνησίας)

Κόκκινη: Χατζηστραβός 93’

Κίτρινες: Ρόμανιτς 21’, Ασίγκμπα 23’, Σκόνδρας 48’, Μπουλούλης 63’, Μπιανκόνι 85’,  Αντέτζο 95’ – Λιάβας 3’, Περέιρα 53’ , Βέργος 94’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας (84’ Χατζηστραβός), Μπαχανάκ, Βύντρα, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Ντέλετιτς (84’ Βασιλόγιαννης), Μπεχαράνο, Καραμάνος (40’ Αραμπούλι – 75’ Μπιανκόνι), Βασιλακάκης (40’ Μπουλούλης), Ρόμανιτς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (14’ Ντουάρτε), Καρασαλίδης, Λιάβας, Ντάλσιο, Κωνσταντόπουλος, Γιάκολις (70’ Τσιγγάρας), Περέιρα (59’ Βέργος), Μάζουρεκ, Αριγίμπι (70’ Μεντόσα), Ντίας

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι Θεοδωρόπουλος, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς.