Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ο Ατρόμητος είχε τον Σάλομον και νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ Λαμία

Ένα παιχνίδι που φαινόταν ότι ήταν στα μέτρα του ΠΑΣ Λαμία και θα έφευγε από το γήπεδο τουλάχιστον με τον έναν βαθμό, κατάφερε στο τέλος να το χάσει ολοκληρωτικά από τον Ατρόμητο με σκορ 2-1 και να παραμείνει σε πολύ δυσάρεστη θέση στο βαθμολογικό πίνακα της Α’  Εθνικής.

Η ομάδα του Μιχ. Γρηγορίου μπήκε ορεξάτη στο γήπεδο προηγήθηκε και θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη με τη μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Ντέλετιτς. Κι αφού δεν έγινε αυτό, οι Περιστεριώτες κέρδισαν ένα επιπόλαιο πέναλτι φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στην επανάληψη η Λαμία έδειξε για μια ακόμη φορά την επιθετική της αδυναμία και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 85’ δέχτηκε ένα αστείο τέρμα από τον Σάλομον που πήρε τη μπάλα από τη μεσαία γραμμή, πέρασε δύο παίκτες και μ’ ένα χλιαρό σουτ από 25 μέτρα νίκησε τον Επασί, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα ανέλπιστο τρίποντο.

Το ματς έγινε σε πολύ καλό κλίμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο διαιτητής έβγαλε μόνο μια κιτρίνη κάρτα, παρά το γεγονός ότι ειδικά η Λαμία “καιγόταν” για βαθμούς

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στο 7ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν. Ο Ταϊρόν  έβγαλε ωραία μπαλιά από τα αριστερά και ο Καραμανος πλάσαρε εύστοχα απέναντι στον Μανδά, με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά για οφσάιντ αλλά εντέλει να κατακυρώνεται μέσω VAR, δύο λεπτά αργότερα.
Οι Λαμιώτες έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 20’, όταν ο Ντέλετιτς είδε τον Μανδά να αποκρούει το σουτ που επιχείρησε σε τετ α τετ και εν συνεχεία ο Σάλομον έδιωξε πάνω στη γραμμή.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ομάδα του Κάναντι δυσκολευόταν να απειλήσει όμως τελικά μια ωραία προσπάθεια του Ραμπέγιο έφερε πέναλτι από τον Προβυδάκη, με τον Χριστοδουλόπουλο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα στο 38′.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά στο β’ ημίχρονο αλλά δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν φάσεις. Οι Λαμιώτες έδειχναν ικανοί να φύγουν με έναν σημαντικό βαθμό από το Περιστέρι, ωστόσο στο 85′ είδαν τον Σάλομον να τους… εκτελεί. Ο Αυστριακός έκανε ένα εντυπωσιακό σλάλομ και εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, νικώντας τον Επασί και λυτρώνοντας τους Περιστεριώτες.
Η Λαμία ανέβασε τις γραμμές της ψάχνοντας το 2-2 αλλά στη μοναδική καλή της στιγμή ο Αντάμα Μπα σούταρε άουτ, στις καθυστερήσεις, με το 2-1 να μην αλλάζει.

5′  Κεφαλιά του Μπεχαράνο μετά από κόρνερ του Ντέλετιτς, άουτ η μπάλα.

6′  Σουτ του Λάζαρου μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Επασί.

7′  Ο Καραμάνος σκόραρε για τη Λαμία μετά από συρτή σέντρα του Ρόμανιτς, από αριστερά. Τσεκάρεται η φάση για το αν υπάρχει οφσάιντ. Μετράει το γκολ για τη Λαμία…0-1

20′  Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ντέλετιτς βρέθηκε απέναντι από τον Μανδά, πλάσαρε, έδιωξε προσωρινά ο κίπερ του Ατρόμητου, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, μέχρι που απομάκρυνε αμυντικός των γηπεδούχων. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και διαπιστώθηκε, ότι δεν πέρασε η μπάλα τη γραμμή.

23′  Σουτ του Γκάλο μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πάνω στον Τζανετόπουλο.

37′  Πέναλτι για τον Ατρόμητο. Ο Προβυδάκης ανέτρεψε επιπόλαια τον Ραμπέγιο πάνω στη γραμμή του άουτ

42′  Ο Αγκάγιεβ κόπηκε μέσα από την περιοχή και δεξιά, προτού απειλήσει τον Επασί.

43′  Ο Στρούγγης πρόλαβε και έκοψε με τάκλιν, προτού ο Καραμάνος βγει απέναντι στον Μανδά.

48′  Ο Ντέλετιτς έκανε ωραία κούρσα, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και τον έκοψε ο Γκάλο.

52′  Ο Μπεχαράνο έκοψε πριν η μπάλα φτάσει στον Τομάσεβιτς.

53′  Γύρισμα του Τζανδάρη μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Μανδάς.

56′  Σέντρα του Ρόμανιτς από αριστερά, έκοψε ο Γούτας.
57′
Σουτ του Ρόμανιτς από το όριο της μεγάλης περιοχής και αριστερά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

61′  Γύρισμα του Τριμμάτη από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Τζανετόπουλος.

76′  Εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ, μπλόκαρε ο Επασί.

81′  Ο Σάλομον έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Μανούσος έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

84′  Γύρισμα του Μανούσου από αριστερά, μπλόκαρε ο Επασί.

85′  Ο Πάτρικ Σάλομον πήρε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή από λάθος κοντρόλ του Αραμπούλι, πέρασε τα εμπόδια των Ντέλετιτς και Μπεχαράνο και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνιά του Επασί…2-1

92′  Σουτ του Αντάμα Μπα μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: Τζανετόπουλος 24’

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο (40’ Γούτας), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς, Σάλομον, Γκάλο, Ενσικουλού(46’ Τριμμάτης),, Ραμπέγιο (70’ Μουνίθ), Αγκάγιεβ (71’ Χαρίσης), Χριστοδουλόπουλος (70’ Μανούσος)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Προβυδάκης (67’ Βλάχος), Ορτέγκα, Τζανετόπουλος (86’ Σκόνδρας), Αντέτζο, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς, Τζανδάρης, Καραμάνος (80’ Αραμπούλι), Ταϊρόν (80’ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (86’ Αντάμα Μπα)

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Ζιούλης, Παλαβαντισβίλι, Σαραμαντάς.