Ο Ατρόμητος «σφράγισε» πρόωρα την πρόκριση στους «8» (video)

Ο Βόλος υποδέχθηκε τον Ατρόμητο για την πρώτη χρονικά αναμέτρηση της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Περιστεριώτες έφυγαν με τη νίκη (0-3) από το Πανθεσσαλικό με δυο γκολ του Βέλλιου κι ένα του Χαρίση και πλέον βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στην καρδιά του Βόλου χτύπησε ο Ατρόμητος. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι Διαμάντης και Οικονόμου έπαιξαν για πρώτη φορά ως αμυντικό δίδυμο και χτύπησαν στα κενό που βρήκαν στην άμυνα των γηπεδούχων.

Τόσο το πρώτο, όσο και το 2ο γκολ ήλθαν από το κέντρο της περιοχής. Η ψυχολουσία των γηπεδούχων ξεκίνησε από τα αποδυτήρια. Μόλις δυο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς ο Γούτας νίκησε τον Οικονόμου και με κεφαλιά μετά από εκτέλεση του Ούμπιδες και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Μελίσσα…0-1

Στο 63ο ο Νταβιώτης έκανε τη σέντρα με το δεξί από αριστερά – το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Βόλου είχε και πάλι μεγάλη απόσταση – ο Βέλλιος τρύπωσε και με κεφαλιά διεύρυνε το προβάδισμα…0-2

Ο Ατρόμητος είχε αγκαλιά το εισιτήριο για τα προημιτελικά και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου το σφράγισε με το δεύτερο γκολ του Βέλλιου. Στο 76ο λεπτό ο Χαρίσης έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο 27χρονος επιθετικός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα…0-3

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέγο):  Μελισσάς, Ντεντάκης, Φεράρι, Τσοκάνης (56’ Γέντρισεκ), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Τόρες, Οικονόμου, Ραφαέλ (71’ Μάντζης), Διαμαντής, Μπαλογιάννης (46’ Μαξ)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Κάχιλα, Γούτας, Ταλόχα, Χαρίσης, Μπαένα, Νταβιώτης (65’ Γκάλο), Ούμπιδες (75’ Ανδρούτσος), Γιακουμάκης, Βέλλιος (85′ Μανούσος)