Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ο κατήφορος συνεχίζεται για τον ΠΑΣ Λαμία…

Νέα ήττα (η 4η σερί) υπέστη απόψε ο ΠΑΣ Λαμία, χάνοντας μέσα στο ΔΑΚΛ, από τον Βόλο με 1-2 και παρέμεινε στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Εθνικής, χωρίς βαθμό και με την ψυχολογία στο ναδίρ.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας χωρίς τον Ρόμανιτς έδειξαν ακόμη ποιο έντονο πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τους Βολιώτες οι οποίοι αντίθετα είχαν τον παίκτη που έδινε λύσεις και οδήγησε την ομάδα του σε μια σημαντική νίκη, τον 21χρονο Τάσο Δουβίκα που σε δύο περιπτώσεις εξέθεσε την Λαμιώτικη άμυνα.
Η ομάδα του Γ. Πετράκη, μπορεί να το πάλεψε απόψε αλλά ουσιαστικά δεν κατάφερε να δώσει στις προσπάθειές της ουσία (παρά και τη συμμετοχή του Ντέλετιτς, που πριν από λίγο ήρθε στη Λαμία με δανεισμό από την ΑΕΚ), λόγω των γνωστών ελλείψεων που παρουσιάζει  μπροστά, ενώ έδειξε και σοβαρά προβλήματα επικοινωνίας στην αμυντική της γραμμή, που σήμερα έγιναν πιο έντονα και σίγουρα η ομάδα χρειάζεται κάτι να γίνει, πριν οι ήττες συνεχιστούν.

Όταν λοιπόν σ΄ ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι για τους Λαμιώτες που δύσκολα μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις, χάνεις και πέναλτι και με δεδομένο ότι η ομάδα έχει αποδυναμωθεί σε σχέση με πέρυσι, σε πολλά επίπεδα, τότε το κακό αποτέλεσμα είναι στην πόρτα σου και πλέον πρέπει να παρθούν μέτρα για να μην συνεχιστεί αυτό το άσχημο κλίμα.

Ο αγώνας

Μπορεί στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους ο Βόλος να πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και να είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά και την πρωτοβουλία με τους Περέα και και Φεράρι, όμως η πρώτη μεγάλη φάση ανήκε στη Λαμία. Στο 18’ ο Καραμάνος με το κεφάλι βρήκε στην περιοχή τον Χατζηστραβό αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό και έδωσε την ευκαιρία στον Γκαραβέλη να μπλοκάρει. Ο Βόλος απάντησε στην αμέσως επόμενη φάση που πάτησε περιοχή με τον Τσοκάνη, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Θεοδωρόπουλο που ήταν σε σωστή θέση.

Ωστόσο στο 24’ ο Βόλος βρήκε τον τρόπο να σπάσει την άμυνα της Λαμίας, όταν μετά από τραγικό λάθος του Αντέτζο η μπάλα έφτασε στον Δουβίκα που πάτησε περιοχή και με διαγώνιο συρτό σουτ δεν άφησε κανέναν περιθώριο στον Θεοδωρόπουλο και έγραψε το 1-0.
Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν και στο 32’ σε μια φάση που σηκώνει κουβέντα ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Τέκιο στον Βασιλόγιαννη. Αρχικά ο διαιτητής Παπαδόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά με τη συνδρομή του VAR Σιδηρόπουλου το… πήρε πίσω, αφού θεώρησε ότι το μαρκάρισμα ήταν εκτός περιοχής.
Το ματς είχε ρυθμό, η Λαμία έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης πριν το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά έχασε τεράστια ευκαιρία να το πετύχει από την άσπρη βούλα. Στο 44’ ο Κολόμπο βρήκε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή, ο Παπαδόπουλος αυτή τη φορά έδειξε πέναλτι και… δεν το πήρε πίσω, αλλά ο Γκαραβέλης πήρε τα μέτρα σωστά, νίκησε τον Μπιανκόνι και κράτησε ανέπαφη την εστία του.
Πάντως στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Βραζιλιάνος πήρε το αίμα του πίσω. Στο 48’ ο Χατζηστραβός με τη βοήθεια της τύχης πήρε τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή εκεί που ο Μπιανκόνι με κοντινή προβολή νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-1.
Ενώ η Λαμία ήταν καλύτερη και είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο, ήρθε και πάλι ο Δουβίκας και έκοψε τα φτερά στην ομάδα του Πετράκη, όταν στο 64’ ο Μαρτίνες μέσα από την περιοχή έκανε την παράλληλη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Έλληνας επιθετικός νίκησε τον Αντέντζο και με κοντινή προβολή έγραψε το 2-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

12‘  Σουτ του Ριένστρα έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

18′  Ο Καραμάνος βγάζει με κεφαλιά στον Χατζηστραβό, αυτός  κοντρόλ, κάνει και το πλασέ με το αριστερό, μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

20′  Σουτ του Τσοκάνη, η μπάλα βρίσκει κάπου, ο Θεοδωρόπουλος δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει.

24′  Λάθος του Αντέτζο, ο Δουβίκας βγαίνει δεξιά εντός περιοχής και με διαγώνιο σουτ νικά τον Θεοδωρόπουλο. Εξαιρετική κίνηση, εξαιρετικό τελείωμα από τον 21χρονο…0-1

26′  Ο Χατζηστραβός κάνει το σουτ, δεν απειλεί τον Γκαραβέλη.

27′  Ο Δουβίκας βγάζει στον Μπαριέντος, ο Ουρουγουανός ωστόσο χάνει το κοντρόλ και ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει.

32′  Ο Βασιλόγιαννης προσπαθεί να μπει στην περιοχή, ο Τέκιο τον ρίχνει κάτω στην προσπάθειά του να τον μαρκάρει. Δίνεται πέναλτι. Η φάση ελέγχεται με επικοινωνία του ρέφερι με το VAR. Ο διαιτητής, μετά από δύο λεπτά, παίρνει πίσω την απόφαση και δείχνει φάουλ εκτός περιοχής. Φάουλ η τελική απόφαση…
37′
Σέντρα του Φεράρι από αριστερά, ο Δουβίκας δεν μπορεί να πάρει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Βύντρα απομακρύνει.

40′  O Καραμάνος βγάζει στον Μπιανκόνι αυτός επιχειρεί το σουτ με το δεξί εντός περιοχής, ο Κολόμπο βάζει καθαρά την κόντρα.

44′  Πέναλτι για τη Λαμία μετά από χέρι του Κολόμπο. Εκτελεί ο Μπιανκόνι, ο Γκαραβέλης μπλοκάρει.

48′  Ο Χατζηστραβός με τη βοήθεια της κόντρας μπαίνει από δεξιά, κάνει το παράλληλο γύρισμα από δεξιά εντός περιοχή και ο Μπιανκόνι εξ επαφής στέλνει την μπάλα στην κενή εστία…1-1

51′  Ο Μαρτίνες σπάει αριστερά στον Δουβίκα, ο οποίος κάνει το σουτ, αλλά ο Θεοδωρόπουλος είναι σε ετοιμότητα.

57′  Πανέξυπνη μπαλιά του Ντέλετιτς, αλλά ο Γκαραβέλης μπλοκάρει έχοντας αντιληφθεί έγκαιρα τη φάση.

60′  Ο Μαρτίνες βγάζει στον Περέα, αλλά τον προλαβαίνει ο Αντέτζο.

62′  Πρώτη κεφαλιά Κολόμπο, ο Περέα προσπαθεί για τη δεύτερη και ο Μπιανκόνι απομακρύνει σε κόρνερ.

64′  Πολύ ωραία κίνηση του Μαρτίνες, μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, κάνει το γύρισμα, ο Δουβίκας πιάνει στον ύπνο τον Αντέτζο και με προβολή πετυχαίνει το δεύτερο δικό του γκολ, αλλά και της ομάδας του… 1-2

79′  Ο Βασιλακάκης κάνει το σουτ, ο Γκαραβέλης μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Παλαβαντισβίλι 29’, Σκόνδρας 61’, Μπεχαράνο 69’ – Τέκιο 34’, Δημόπουλος 82’, Γκουαροτσένα 90’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα (45’+ λ.τρ. Τζανετόπουλος), Μπεχαράνο (74’ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (46′ Ντέλετιτς), Παλαβαντισβίλι (65’ Βασιλακάκης), Μπιανκόνι, Χατζηστραβός (74’ Αραμπούλι), Καραμάνος

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπες): Γκαραβέλης, Τέκιο (55’ Ντεντάκης), Φεράρι, Κολόμπο, Σάντσες (23’ λ.τρ. Δημόπουλος), Τσοκάνης, Ριένστρα, Περέα (80’ Κιάκος), Δουβίκας, Μπαριέντος (55’ Γκουαροτσένα), Μαρτίνες

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Επασί, Βιγιάλμπα, Μπαχανάκ, Προβυδάκης.