Ο Μπερτόλιο «καθάρισε» τον ΠΑΣ Λαμία

Πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας του Γιώργου Πετράκη, που κρατούσε το προβάδισμα για 70 λεπτά, αλλά στη συνέχεια γνώρισε την ήττα από έναν… πρώην της – Ανακοίνωση της ΠΑΕ με αιχμές για τη διαιτησία…

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε σήμερα στο Κλ. Βικελίδης ο ΠΑΣ Λαμία, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής και για 70 λεπτά είχε το πάνω χέρι στο ματς, χάνοντας ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς και να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Όμως στο τελευταίο 20λεπτο ο πρώην Λαμιώτης Μπερτόλιο, μπήκε στο παιχνίδι και άλλαξε τις ισορροπίες, οδηγώντας την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη-ανατροπή!

Συγκεκριμένα, ο Λόπεθ στο 72’ με κεφαλιά ισοφάρισε, το γκολ του Ρόμανιτς από το ενώ στο 77’ ο πρώην Λαμιώτης, Μπερτόλιο (που τέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα) “κέρδισε” το πέναλτι από τον Βιγιάλμπα και ο Μπρούνο Γκάμα το μετέτρεψε σε γκολ.
Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπερτόλιο, καθώς με εξαιρετική ενέργεια πέρασε και τον Επασί, πλασάροντας σε κενή εστία, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
Από πλευράς Λαμίας, ο Ρόμανιτς είχε ανοίξει το σκορ με πέναλτι (ανατροπή Βασιλόγιαννη από τον Κουέστα), στο 38’.

Ο αγώνας

Οι Λαμιώτες άρχισαν να πιέζουν την αντίπαλη περιοχή και μάλιστα άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες κόντρα στους αμήχανους παίκτες του Άρη. Μόλις στο 7’ ο Βιγιάλμπα ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Σάκιτς, αλλά φτάνοντας απέναντι στον Κουέστα, έκανε άστοχο πλασέ.
Την ίδια κατάληξη είχε στο 13’ και η προσπάθεια του Βασιλόγιαννη, που σούταρε από πλάγια θέση και από τα δεξιά, αλλά ούτε σημάδεψε την εστία, ούτε όμως βρέθηκε συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ήταν εμφανές ότι η Λαμία «πατούσε» καλύτερα από τους «κίτρινους» και στο 38’ η ομάδα του Πετράκη δικαιώθηκε, αφού ο Βασιλόγιαννης ανατράπηκε από τον Κουέστα και δόθηκε το πέναλτι. Την ευθύνη ανέλαβε ο Ρόμανιτς που άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της φετινής Α’  Εθνικής.
Στο δεύτερο ημίχρονο θα περίμενε κανείς την αντίδραση του Άρη, αλλά όσο και να υπήρχε θέληση, δεν υπήρχε σημείο αναφοράς στην περιοχή της Λαμίας και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να πετύχουν και το δεύτερο γκολ, όταν στο 63’ ο Νιάσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω φάουλ, ενώ ο χαφ της Λαμίας είχε αρχίσει την προσπάθειά του και από θέση οφσάιντ.
Ο Ένινγκ στο 52’ πέρασε «καθαρό» σέντερ-φορ, τον Λόπεθ, ενώ στο 71’ πέρασε και τον Μπερτόλιο, που τέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα. Η λύση για τους Θεσσαλονικείς ήρθε τελικά στο 72’, όταν ο Φετφατζίδης εκτέλεσε το φάουλ και ο Λόπεθ με κεφαλιά έκανε το 1-1, απελευθερώνοντας τους συμπαίκτες του.
Η πλήρης ανατροπή του σκορ ολοκληρώθηκε στο 78’, όταν ο Μπερτόλιο “κέρδισε” το… πέναλτι από τον Βιγιάλμπα και ο Μπρούνο Γκάμα που ανέλαβε την ευθύνη διαμόρφωσε το 2-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον πρώην της Λαμίας, στο 88’ πέρασε και τον Επασί και σε κενή εστία έγραψε το 3-1.

2′  Σουτ του Βιγιάλμπα έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

7′  Ο Βιγιάλμπα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που έκανε ήταν κακό.

13′  Ο Ρόμανις πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα στον Βασιλόγιαννη, στην πλάτη του Ντάκοβιτς, αλλά το σουτ που έκανε ο Βασιλόγιαννης μέσα από την περιοχή και δεξιά πέρασε άουτ.

24′  Ο Φετφατζίδης εκτέλεσε φάουλ, αλλά έδιωξε με γροθιά ο Επασί.

26′  Σουτ του Γκάμα μέσα από την περιοχή, η μπάλα στο σώμα του Σκόνδρα.

30′  Ο Ρόμανιτς πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα προ του Κουέστα, αλλά ο Ισπανός κατάφερε να διώξει τελικά.

35′  Σουτ του Ρόμανιτς έξω από την περιοχή, από τον άξονα, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

36′  Ο Μαντσίνι σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Αντέτζο και κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

38′  Ο Βιγιάλμπα έδωσε στον Βασιλόγιαννη, αυτός επιχείρησε να περάσει τον Κουέστα, εκείνος τον ανέτρεψε. Ο Ρόμανιτς σκόραρε από την άσπρη βούλα, παρά την προσπάθεια του Κουέστα που ακούμπησε τη μπάλα…0-1

42′  Ο Σαραμαντάς έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ρόμανιτς δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας υπό την πίεση του Ντάτκοβιτς.

45′  Μακρινό σουτ του Γκανέα, μπλόκαρε ο Επασί.

59′  Σουτ του Νιάσε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κουέστα.

63′   Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε φάουλ, ο Κουέστα έκανε κακή έξοδο, ο Λόπεθ έπιασε κεφαλιά που κατευθύνθηκε προς το τέρμα της ομάδας του. Ο Ισπανός έτρεξε να πιάσει νέα κεφαλιά, που χτύπησε το δοκάρι. Ο Νιάσε προσπάθησε με το γόνατο να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής είδε φάουλ στον Λόπεθ.

72′   Ο Φετφατζίδης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Λόπεθ έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα…1-1

73′  Έγινε έλεγχος της φάσης στο VAR, ήταν σε κανονική θέση ο Ισπανός επιθετικός.

78′  Ο Μπερτόλιο “ανατράπηκε” από τον Βιγιάλμπα. Ο Γκάμα ευστόχησε από την άσπρη βούλα…2-1

80′  Ο Φετφατζίδης βρέθηκε απέναντι στον Επασί, αλλά έκανε αδύναμο πλασέ και ο τερματοφύλακας της Λαμίας μπλόκαρε.

88′  Ο Γκάμα έκανε φοβερή μπαλιά στον Μπερτόλιο, αυτός έφυγε στην κόντρα, πέρασε τον Επασί και προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα…3-1

91′  Πλασέ του Μάνου, μπλόκαρε ο Επασί.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: 18′ Σάκιτς, 62′ Σάσα, 65′ Ροζ, 68’ Μπαγκαλιάννης – 23′ Σαραμαντάς, 48′ Βιγιάλμπα

ΑΡΗΣ (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς (52′ Λόπεθ), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκανέα, Σάσα, Ματίγια (52′ Μπαγκαλιάνης), Τζέγκο, Γκάμα, Φετφατζίδης (90′ Μάνος), Μαντσίνι (71′ Μπερτόγλιο).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Γ. Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέτζο (91′ Νικολόπουλος), Βύντρα, Νιάσε (79′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (81′ Μπιανκόνι), Μπεχαράνο, Καραμάνος, Βιγιάλμπα, Ρόμανιτς

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κατσίκας, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος,  Ζιούλης, Καραγιάννης, Τσούκαλος

ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία: «Καταλάβαμε πως θα εξελιχθεί το πρωτάθλημα»

Παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις στον αγώνα της πρεμιέρας με τον Άρη εξέφρασε η ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία μέσω ανακοίνωση της, αμέσως μετά το παιχνίδι.

Ειδικότερα στην λακωνική ανακοίνωσή της η ΠΑΕ τονίζει:

«Καλή χρονιά!!

Με το καλημέρα καταλάβαμε πως θα εξελιχθεί και το φετινό πρωτάθλημα.

ΥΓ1: Δείτε στο Netflix την υπερπαραγωγή “Ο Δολοφόνος με το αγγελικό πρόσωπο”

ΥΓ2: Περιμένουμε με αγωνία τις εκθέσεις των αξιωματούχων από τα γυρίσματα… του ημιχρόνου»