Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ο Ντέλετιτς “εκτέλεσε” την πρώην για χάρη της νυν!

Έστω και στο 88’, έστω κι αγχωτικά, ο ΠΑΣ Λαμία νίκησε δίκαια απόψε στο ΔΑΚΛ ,τη Λάρισα με 2-1 και συνέχισε την ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής, λίγο πριν ξεκινήσουν τα πλέι άουτ.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου παίζοντας ψυχωμένα, σ΄ ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, με πολλά νεύρα και πολλά σφυρίγματα (δικαιολογημένα) λόγω της κρισιμότητας του αγώνα, έδειξαν ότι είναι πολύ καλύτεροι των αντιπάλων κι αν δεν δέχονταν το αναπάντερχο τέρμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, λόγω της αδράνειας του Επασί, θα μπορούσαν να φτάσουν με λιγότερο άγχος στη νίκη και στο τρίποντο.

Πλέον η ομάδα της Λαμίας ανέβηκε στην 11η θέση αφήνοντας πίσω της τρεις ομάδες κι αν κερδίσει την Κυριακή τον Ατρόμητο και χάσει ο Απόλλων Σμύρνης, θα ανέβει στην 10η θέση κερδίζοντας το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι άουτ.

Σκόρερ του πολύτιμου τέρματος που έκρινε τον αγώνα ο Ντέλετιτς (88’) που έχει περάσει και από την ΑΕΛ. Είχε ανοίξει το σκορ ο Αντέτζο στο 33’ ενώ η ΑΕΛ είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με αυτογκόλ του Επασί.

Το παιχνίδι

Ο αγώνας δεν ήταν καλός, δεν είχε ρυθμό με τις δυνατές μονομαχίες να μονοπωλούν μέχρι το ημίωρο. Βέβαια μπορεί να μην υπήρχαν τελικές και μεγάλες φάσεις, όμως δύο κόρνερ ήταν ικανά να φέρουν από ένα τέρμα για κάθε ομάδα, αλλάζοντας ριζικά την εικόνα του ματς.

Η ομάδα του Γρηγορίου ήταν εκείνη που πήρε προβάδισμα στο 33’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζανετόπουλος βρέθηκε φάτσα απέναντι από τον Νάγκι που έδιωξε, αλλά ο Αντέτζο πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η απάντηση από τους «βυσσινί» ήρθε με παρόμοιο τρόπο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν στην τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε κόρνερ με κατεύθυνση στην εστία και ο Επασί που δεν εκτίμησε καλά τη φάση έσπρωξε την μπάλα στην εστία του κάνοντας δώρο στην ΑΕΛ το γκολ της ισοφάρισης.

Το γκολ που δέχθηκαν στο φινάλε του ημιχρόνου φαίνεται πως ξύπνησε τους γηπεδούχους που μπήκαν δυνατά στο β’ μέρος. Μάλιστα στο 52’ άγγιξαν το δεύτερο γκολ, αλλά ο Νάγκι στην απόκρουση του αγώνα έσωσε την εστία του σε κεφαλιά εξ επαφής του Αντέτζο μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς.

Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε καλύτερα, ο ρυθμός έπεσε και πάλι και το ματς πήγε στη δύναμη.

Αποτέλεσμα πλην της φάσης του Αντέτζο που έβγαλε ο Νάγκι, που επίσης προήλθε από στατική μπάλα, δεν βγήκαν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Εκεί που το ματς έδειχνε πως θα πάει στο «Χ» και θα αφήσει ανοικτούς τους λογαριασμούς των δύο ομάδων ενόψει πλέι άουτ ήρθε ο Ντέλετιτς για να… πληγώσει την πρώην ομάδα του και να χαρίσει τη νίκη στη Λαμία. Ο Σέρβος στο 88’ βρήκε τον τρόπο να… χτυπήσει και από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά από κεφαλιά πάσα του Αραμπούλι.

2′ Σουτ του Καραμάνου έξω από την περιοχή διώχνει ο Νάγκι

9′ Στρώνει ο Ντουρμισάι, σουτ του Ακούνια πάνω από την εστία

19′ Κεφαλιά του Γκράουρ στην περιοχή ο Μπεχαράνο έδιωξε

25′ Μακρινό σουτ του Κολομπίνο, δεν αιφνιδιάζεται ο Επασί

27′ Φάουλ του Μπεχαράνο κεφαλιά του Καραμάνου άουτ

33′ Κόρνερ για τη Λαμία, από αριστερά, με τον Μπεχαράνο που αλλάζει τη μπάλα με τον Ντέλετιτς, σεντράρει ο Βολιβιανός κεφαλιά του Καραμάνου στον Τζανετόπουλο που πιάνει προβολή, διώχνει ο Νάγκι και στη συνέχεια ο Αντέτζο από κοντά με προβολή ανοίγει το σκορ…1-0

40′ Πλάγιο της ΑΕΛ αριστερά, πήρε την πρώτη κεφαλιά ο Ντουρμισάι και ο Πινακάς εξ επαφής πλασάρει στο εξωτερικό μέρος των διχτύων

45’+ Απίστευτη εκτέλεση κόρνερ του Γιακιμόφσκι από δεξιά, η μπάλα βρίσκει το πίσω δοκάρι, χτυπάει στο κεφάλι του Επασί και …1-1

52′ Φάουλ εκτελεί ο Ντέλετιτς από δεξιά, κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Αντέτζο εξ επαφής σωτήρια επέμβαση από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, με τη μπάλα να περνάει ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι κόρνερ

58′ Μακρινό πλασέ του Ζίζιτς, μαζεύει ο Επασί

76΄ Σουτ από τον Κολομπίνο άστοχο

88′ Φάουλ εκτελεί ο Μπεχαράνο στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ, ο Αραμπούλι παίρνει την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα στρώνεται στον Ντέλετιτς κι αυτός με κοντινό σουτ…2-1

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Μπεχαράνο 66’, Αντέτζο 75’, Σκόνδρας 77’ – Γιακιμόφσκι 70’, Ηλιάδης 85’, Κολομπίνο 94’, Ζίζιτς 98’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Ορτέγκα,Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο (95’ λ.τρ. Βασιλακάκης), Ντέλετιτς (95’ Μαντρεκαρ), Τζανδάρης, Καραμάνος, Αραμπούλι, Ρόμανιτς (76΄ Πίτι)

ΛΑΡΙΣΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ηλιάδης, Στίφλερ, Ντουρμισάι (85’ Νούνιτς), Γιακιμόφσκι, Πινακάς (73’ Μουκαντζό), Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Γκράουρ

*** Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Βλάχος, Προβυδάκης, Μπιάναρσον, Σαραμαντάς, Βύντρα