Διεθνή Ποδόσφαιρο

Ο Ολυμπιακός 3-1, ετοιμάζει… βαλίτσες για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Με τον Κώστα Φορτούνη σε ρόλο ηγέτη και σκόρερ, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 την Μπέρνλι στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης έναντι της αγγλικής ομάδας και ενόψει της ρεβάνς σε μια εβδομάδα (30/8).

Ο αρχηγός της πειραϊκής ομάδας πέτυχε δύο γκολ με φάουλ στο 19’ και πέναλτι στο 60’, ενώ δημιούργησε και αυτό του Μπουχαλάκη στο 49’. Η Μπέρνλι, που από το 60’ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκίμπσον, είχε ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι του Γουντ στο 33’.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με την «συνταγή» της Λουκέρνης, αλλά στα πρώτα λεπτά η Μπέρνλι έδειχνε πιο δραστήρια, χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητική. Το ματς ήταν ισορροπημένο και χωρίς φάσεις και ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία που τους δόθηκε, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ήταν στο 19’ όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε με υποδειγματικό τρόπο το φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χίτον.

Από εκείνη την στιγμή και μετά, ο Ολυμπιακός «πήρε» το κέντρο του γηπέδου και στο 31’ με τον Χριστοδουλόπουλο πλησίασε χωρίς αποτέλεσμα σε ένα δεύτερο γκολ, όμως στο επόμενο λεπτό ο Σλοβένος Βίνσιτς καταλόγισε πέναλτι το μαρκάρισμα του Καμαρά στον Γουντ, ο ίδιος παίκτης το εκτέλεσε και ισοφάρισε.

Αυτό το πέναλτι επέφερε εκνευρισμό στους παίκτες του Μαρτίνς, που έγινε ακόμη μεγαλύτερος στο 44’ όταν ζήτησαν επίμονα πέναλτι σε χέρι του Τέιλορ και με όλα αυτά δεν κατάφεραν να βρουν τον ρυθμό τους μέχρι το τέλος του 45λεπτου.

Το ευτύχημα για τον Ολυμπιακό είναι ότι με την έναρξη του β’ ημιχρόνου κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Στο 49’ ο Φορτούνης εκτέλεσε νέο φάουλ και ο Μπουχαλάκης με κεφαλιά έκανε το 2-1.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πλέον τον έλεγχο του αγώνα, πίεζαν την αγγλική ομάδα και στο 60’ βγήκαν διπλά κερδισμένοι. Σε σουτ του Καμαρά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γκίμπσον, που είχε δεχθεί ήδη μια κίτρινη κάρτα, δέχθηκε άλλη μια και έτσι το πέναλτι συνοδεύθηκε με αποβολή. Ο Φορτούνης το εκτέλεσε εύστοχα και το σκορ έγινε 3-1.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός πίεσε για το τέταρτο γκολ. Εξαιρετικό σουτ του Ποντένσε στο 63’ εξουδετερώθηκε από τον Χίτον, νέο σουτ του Χριστοδουλόπουλου στο 65’ άουτ, πλασέ του Γκερέρο στο 73’ δίπλα από το δοκάρι, ήταν οι καλύτερες στιγμές. Ωστόσο το 3-1 παρέμεινε και η πειραϊκή ομάδα αρχίζει πλέον να κάνει όνειρα για την φάση των ομίλων του Europa League.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σλάβκο Βίνσιτς (Σλοβενία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Ρόντερικ, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος (84’ Ανσαριφάρντ), Ποντένσε, Φορτούνης (88’ Φετφατζίδης), Γκερέρο.
ΜΠΕΡΝΛΙ (Ντάις): Χίτον, Τέιλορ, Κορκ, Γκούντμουντσον (76’ Βόουκς), Μπαρνς, Χέντρικ, Λονγκ, Γκίμπσον, Μπάρντσλεϊ, Γουόρντ (66’ Λένον), Γουντ (62’ Ταρκόφσκι).

Αποτελέσματα α΄ αγώνων πλει οφ

«Λύγισε» στην Ελβετία ο Απόλλων Λεμεσού, καθώς ηττήθηκε στο φινάλε με 3-2 από την Βασιλεία, ωστόσο, στη ρεβάνς επί κυπριακού εδάφους μπορεί να προκριθεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Γκενκ με το ευρύ 5-2 επί της Μπρόντμπι βρίσκεται «αγκαλιά» με το «εισιτήριο» για τα γκρουπ της διοργάνωσης, ενώ τις βάσεις για να περάσουν στους ομίλους έβαλαν οι Ρόζενμποργκ και Ραπίντ Βιένης.

Ο ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΚ Λάρνακας έκαναν το πρώτο βήμα για την είσοδό τους στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Οι πρωταθλητές Κύπρου επιβλήθηκαν με 1-0 εντός έδρας της Αστάνα, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με εκτός έδρας ισοπαλία και, μάλιστα με γκολ από την Σλοβακία κόντρα στην Τρέντσιν (1-1).

Στους πρώτους αγώνες των πλει οφ του Γιουρόπα Λιγκ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία)-Μόλντε (Νορβηγία)               3-1

(71΄ Τζούμπα, 80΄ Ζαμπολότνι, 90΄ Μέλβγια – 32΄ Χέσταντ)

Τρέντσιν (Σλοβακία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)                     1-1