Ο ΠΑΟΚ με πέναλτι 1-0 την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής, καθώς επικράτησε στην Τούμπα με σκορ 1-0 της ΑΕΚ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Βιεϊρίνια με πέναλτι στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο η Ένωση διαμαρτύρεται για επιθετικό φάουλ πριν από τον καταλογισμό πέναλτι, καθώς και για δύο υπέρ της πέναλτι που δεν έδωσε ο Ισραηλινός διαιτητής της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Μάνταλο στο 71ο λεπτό, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες, λόγω αποβολής των Χουλτ και Λιβάγια.

Σε κάθε περίπτωση, με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 43 βαθμούς και παρέμεινε σε απόσταση βολής από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που έχει 44 βαθμούς. Αντίθετα η ΑΕΚ έμεινε στις 31 πόντους και την τρίτη θέση, βλέποντας την κορυφή να απομακρύνεται περαιτέρω.

Έπειτα από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο —στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά όχι πολλές κλασικές ευκαιρίες— ο ΠΑΟΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 55ο λεπτό, όταν ο Σιμόες τράβηξε τον Βιεϊρίνια μέσα στη μεγάλη περιοχή της Ένωσης.

Ο προπονητής της ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα, περνώντας στο ματς τον Ολιβέιρα και αλλάζοντας ταυτόχρονα τη διάταξη της ομάδας. Η Ένωση έγινε πιο επιθετική, διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα, με τον ΠΑΟΚ να παραμένει επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Ωστόσο τίποτα επί της ουσίας δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα, παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών της Ένωσης για συγκεκριμένες φάσεις, όπως αυτή του 76ου λεπτού (η ΑΕΚ φωνάζει πως δεν της δόθηκε πέναλτι, όταν ο Βαρέλα βρήκε από πίσω τον Κρίστισιτς) και του 84ου λεπτού (η μπάλα φαίνεται να βρίσκει και στο χέρι του Βαρέλα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Λημνιός, Εσίτι, Μίσιτς, Βιεϊρίνια (79’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (87’ Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (74’ Άκπομ).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Χουλτ, Σαμπανάτζοβιτς (64’ Ολιβέιρα), Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Βέρντε (83’ Γιακουμάκης).

ΠΑΕ ΑΕΚ: Υπεύθυνος ο Περέιρα για την αλλοίωση αποτελέσματος

Μετά το τέλος του ματς, η ΠΑΕ ΑΕΚ, με επίσημη τοποθέτησή της, έκανε λόγο για «αλλοίωση αποτελέσματος»:

«Αναρωτιόμαστε πόσο χειρότερη θα ήταν η διαιτησία του σημερινού αγώνα με Έλληνα διαιτητή. Αναρωτιόμαστε επίσης με ποια κριτήρια έγινε η επιλογή της διαιτητικής ομάδας από τον κ. Περέιρα, που φέρει την αποκλειστική ευθύνη για την αλλοίωση αποτελέσματος του σημερινού ντέρμπι στην Τούμπα. Ίσως τελικά αντί για την αποχή των διαιτητών το ενδεδειγμένο σενάριο για το ελληνικό ποδόσφαιρο να ήταν η αποχή του κ. Περέιρα.»