Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ο ΠΑΣ Λαμία άντεξε ελέω Μελίσσα, 1-1 στα Γιάννενα

Πολύτιμο βαθμό απέσπασε πριν από λίγο ο ΠΑΣ Λαμία, στους Ζωσιμάδες, όπου έχοντας κορυφαίο τον 24χρονο τερματοφύλακα Νίκο Μελίσσα (δανεικός από τον ΠΑΟΚ) που έπαιξε για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια του, απέσπασε 1-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Το θετικό αποτέλεσμα για τη Λαμιώτικη ομάδα αποκτά περισσότερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς τον Αναστασιάδη, τον Βάντερσον (αποκλείστηκε για πειθαρχικό παράπτωμα και αναμένεται να του επιβληθεί ποινή) και τον Ακόστα, ενώ το κενό του Παπαδόπουλου δεν φάνηκε όπως αποδείχτηκε, αφού ο Μελίσσας τα πήγε περίφημα και είχε μεγάλη συμμετοχή στην κατάκτηση της ισοπαλίας.

Είναι αξιοσημείωτο ότι η Λαμία διατήρησε το αήττητο για 7ο παιχνίδι (έχει να χάσει από την 7η αγωνιστική, 4-0 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ), έχοντας όλο αυτό το διάστημα μία νίκη (Πλατανιάς 2-0) και 6 ισοπαλίες.

Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΣ Γιάννινα έφερε 1-1 για 4ο σερί ματς!

Αγωνιστικά τώρα στο α΄ μέρος ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Λαμία να στέκεται καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μέχρι το κέντρο, αφού μπροστά με εξαίρεση κάποιες εξάρσεις του Βασιλαντωνόπουλου δεν υπήρχε (ο Βουό για άλλη μια φορά εκτός κλίματος και… απόμακρος)!

Οι Γιαννιώτες μετά το 25’ φάνηκαν επιθετικά και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν μια ελαφρά πρωτοβουλία στις κινήσεις.

Στην επανάληψη όμως βελτιώθηκαν αρκετά, πίεσαν για το γκολ, ζήτησαν δύο πέναλτι και στο 64’ άνοιξαν το σκορ όταν ο Μαυροπάνος εκμεταλλεύτηκε το αβυσσαλέο κενό στη Λαμιώτικη άμυνα κάνοντας το 1-0.

Δεκατρία λεπτά αργότερα η Λαμία κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του μοναδικού Λαμιώτη της αποστολής, του 25χρονου Νίκου Τσούκαλου, ο οποίος πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και νίκησε τον Βελλίδη παρά την διπλή προσπάθειά του.

Στη συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεσε αφόρητα τους Λαμιώτες με σκοπό να φτάσει στη νίκη, δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες, όμως έπεσε πάνω στον Μελίσσα που κράτησε όρθια τη Λαμία η οποία με νύχια και με δόντια κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα και να πάρει έναν σπουδαίο πόντο, που θα μπορούσαμε να τον χαρακτηρίσουμε και … «τρίποντο»!

Πλέον στο μυαλό της Λαμίας βρίσκεται το γειτονικό ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής (19.30) με τη Λάρισα στο ΔΑΚΛ, στο οποίο στοχεύει τη νίκη ώστε να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο τον α’ γύρο, αλλά και τη χρονιά, αφού το πρωτάθλημα διακόπτεται για τις γιορτές.

13′ Ο Βουό έκλεψε τη μπάλα από τον Λίλα, ο Βασιλαντωνόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε, αλλά αυτή κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, αφού εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Βασιλαντωνόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Βελλίδης.

15′ Ο Μπλάζιτς “έσπασε” δεξιά στον Βουό, αλλά πριν αυτός “εκτελέσει”, απομάκρυνε ο Τζημόπουλος.

21′ Σουτ του Μπλάζιτς έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ.

24′ Σουτ του Κόντε έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

26′ Σουτ του Μπουλούλη από δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

29′ Ο Γιάκος έκανε το 1-2 με τον Κόντε, έκανε το σουτ μέσα και δεξιά από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μελίσσας.

30′ Ο Βασιλαντωνόπουλος μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ από αριστερά, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

33′ Ο Γιάκος συνεργάστηκε με τον Κόντε, ο τελευταίος πλάσαρε τον Μελίσσα, ο γκολκίπερ της Λαμίας απέκρουσε.

35′ Σουτ του Γιάκου έξω από την περιοχή και δεξιά, γλίστρησε, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

39′ Ο Βασιλαντωνόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, σούταρε, έπεσε και μπλόκαρε ο Βελλίδης.

48′ Ο Σολτάνι έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κατευθυνόταν στην εστία, αλλά ο Ασίγκμπα με κεφαλιά έδιωξε σε κόρνερ.

49′ Πέναλτι ζήτησαν οι γηπεδούχοι σε κεφαλιά του Μαυροπάνου και χέρι του Ασίγκμπα.

56′ Σουτ του Πίτι μακριά έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Βελλίδης.

60′ Νέο πέναλτι ζητούν οι γηπεδούχοι για χέρι του Κουκόλη σε σουτ του Λίλα.

64′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Ναδάλες, ο Μαυροπάνος σηκώθηκε αφύλαχτος στη μικρή περιοχή και με άπιαστη κεφαλιά άνοιξε το σκορ…1-0

66′ Σουτ του Χαλκιαδάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

71′ Σουτ του Πίτι, η μπάλα αρκετά πάνω από δοκάρι της εστίας του Βελλίδη.

73′ Σουτ του Καραγιάννη έξω από την περιοχή, η μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Βελλίδη.

74′ Ο Τσούκαλος υποδέχεται την μπάλα στην περιοχή, βάζει πλάτη, κάνει και το σουτ. Η μπάλα κοντράρει στον Τζημόπουλο και καταλήγει κόρνερ.

77′ Ο Πίτι εκτελεί το φάουλ από τα αριστερά, ο Τσούκαλος σηκώνεται στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων, πιάνει την κεφαλιά, ο Βελλίδης προσπαθεί να απομακρύνει αλλά δεν το καταφέρνει ούτε με την πρώτη, ούτε με τη δεύτερη ευκαιρία…1-1

80′ Ο Γιάκος κάνει τη σέντρα, ο Ασίγκμπα βγαίνει πρώτος στην μπάλα στη διεκδίκηση της μπάλας με τον Τζημόπουλο.

82′ Σουτ του Γιάκου έξω από την περιοχή κι ελαφρώς από τα δεξιά, η πορεία της μπάλας δεν ανησυχεί τον Μελίσσα.

87′ Σέντρα του Μπουκουβάλα από τα δεξιά, ο Όμο απομακρύνει με κεφαλιά σε κόρνερ.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Σύγχυση στη φθιωτική άμυνα, ο Ασίγκμπα απομακρύνει ένα σουτ του Τζημόπουλου μέσα από την περιοχή.

89′ Κόρνερ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Μπουκουβάλας μπαίνει από τα δεξιά, ο Βασιλαντωνόπουλος πέφτει πάνω του κι απομακρύνει.

90′ Πλασέ του Μαυροπάνου μέσα από την περιοχή, ο Μελίσσας αποκρούει.

93′ Σπουδαία απόκρουση από τον Μελίσσα, ο Γιάκος πιάνει το γυριστό, ο τερματοφύλακας της Λαμίας αποτρέπει την παραβίαση της εστίας του.

94′  Σουτ του Κόντε στην κίνηση, η μπάλα έξω.

Διαιτησία: Ευαγγέλου (Αθήνας), Πήττας (Ηλείας) – Πυλαρινός (Ζακύνθου)

Κίτρινες: Σκόνδρας 69’, Χαλκιαδάκης 84’ – Παπαργυρίου 52’

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος (72’ Μπουκουβάλας), Μιχαήλ (46’ λ.τρ. Σκόνδρας), Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Λίλα, Γιάκος, Μανθάτης, Σολτάνι (61’ λ.τρ. Χαλκιαδάκης), Κόντε.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Μελίσσας, Ασίγκμπα, Παπαργυρίου (57’ Καραγιάννης), Κουκόλης, Αναστασόπουλος, Όμο, Βασιλαντωνόπουλος, Μπουλούλης (75’ Φράγκος), Βουό (69’ Τσούκαλος), Μπλάζιτς, Πίτι.

***  Στον πάγκο του ΠΑΣ Λαμία ήταν ακόμη οι: Πίτκας, Λινάρδος, Αναστασιάδης, Κουτρομάνος.