Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ο ΠΑΣ Λαμία εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας

Χρειάστηκε να περάσουν 8 αγωνιστικές πρωταθλήματος, τρεις προπονητές, να ξεκινήσει το κύπελλο Ελλάδας, για να φτάσει ο ΠΑΣ Λαμία στην πρώτη του φετινή νίκη! Πριν από λίγο στο στάδιο της Μυτιλήνης, νίκησε τον Αιολικό με 3-0 και ουσιαστικά «σφράγισε» το εισιτήριο της πρόκρισης στους «16» του θεσμού.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου, μετά το πρώτο 10λεπτο, όπου μπήκαν με ενθουσιασμό οι γηπεδούχοι, ήταν καλύτεροι σε όλα τα επίπεδα κι έφτασαν δίκαια στην καθαρή νίκη, παίζοντας μάλιστα με αρκετές απουσίες και κάτω από βροχή.

Το ενδιαφέρον πλέον πέφτει στο ματς με τον Βόλο, τη Δευτέρα στο ΔΑΚΛ, όπου η πρώτη νίκη και στο πρωτάθλημα είναι μονόδρομος.

5′  Ο Μπουρούς κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει σταθερά. Αυτή ήταν η πρώτη τελική για τον Αιολικό.

15′  Ο Τουράμ πατά με τακουνάκι αριστερά για τον Ρόμανιτς, ο Σέρβος πατά περιοχή και με ωραίο δεξί σουτ, νικά τον Σφύρλα και ανοίγει το σκορ…0-1

17′  Ο Τουράμ βγαίνει στην επίθεση, αφήνει πίσω στον Κρητικό, αλλά ο αμυντικός του Αιολικού του παίρνει την μπάλα.

28′  Απευθείας εκτέλεση του Τιρόνε, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σφύρλα.

41′  O Τουράμ κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Τιρόνε από το ύψος του πέναλτι δεν μπορεί

43′  Ο Ρόμανιτς βγαίνει από αριστερά, ο Σφύρλας αποκρούει, ο Σάλιακας επιχειρεί νέο σουτ από την περιοχή, αλλά ο Κρητικός απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

45′  Ο Τιρόνε βγαίνει από δεξιά, προσποιείται ότι θα κάνει το σουτ, αλλά φέρνει την μπάλα στο δεξί και με το εξωτερικό νικά τον Σφύρλα…0-2

49′  Ο Ρόμανιτς βγαίνει από αριστερά, προσπαθεί να δώσει στον Τουράμ, αλλά ο Βραζιλιάνος είναι ένα βήμα από εκεί που έπρεπε.

60′  Ο Τουράμ βγαίνει ξανά μόνος του, αλλά δεν μπορεί ξανά να τελειώσει τη φάση.

64′  Δυνατό σουτ του Λαμπράκη, έδιωξε σε κόρνερ ο Πλιάτσικας.

70′  Υπέροχη κάθετη του Αλ. Καραγιάννη, ο Σάλιακας απέφυγε τον αντίπαλο γκολκίπερ και πλάσαρε υπέροχα…0-3

82’ Αποχωρεί ο Σπόλιαριτς λόγω τραυματισμού, με 10 παίκτες ο Αιολικός

84′  O Νικολόπουλος έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Σφύρλας απέκρουσε.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Τσομπανέλλης 6’, Κρητικός 28’  – Πλιάτσικας 39’, Τιρόνε 54’

ΑΙΟΛΙΚΟΣ:Σφύρλας, Αγριμάκης, Βαλιός, Κρητικός, Καλαφάτης, Τσομπανέλλης (69’ Λαζαρίδης), Σπόλιαριτς, Κατσίκης (77’ Παρέλλης), Παλαμουτσής, Τσιπάς (58΄Λαμπράκης), Μπουρούς

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Σάλιακας, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Ράμος, Πλιάτσικας (74’ Νικολόπουλος), Τιρόνε (62’ Βλαχομήτρος), Μπαχανάκ, Τουράμ (69’ Αλ. Καραγιάννης), Μπουλούλης, Ρόμανιτς