70. Ντέλετιτς Μίλος

*** Εκτός αποστολής έμειναν οι: Κατσίκας, Ρόμανιτς, Αραμπούλι, Γκαζαριάν, Νικολόπουλος, Χατζηστραβός, Τσούκαλος, Αντάμα Μπα, Ασίγκμπα, Σταμούλης, Μπουλούλης, Βλαχομήτρος, Μαργαρίτης, Κωστίκα.

*** Το παιχνίδι θα διευθύνει ο Παπαπέτρου (Αθήνας)

Προϊστορία

Μπορεί ο δεύτερος ημιτελικός με τον Ολυμπιακό να είναι στο τέλος του μήνα, ωστόσο στον ΠΑΣ Γιάννινα το μυαλό θα τρέχει εκεί από τώρα, μετά το 1-1 του πρώτου ημιτελικού. Η Λαμία θα προσπαθήσει να συνεχίσει την εντυπωσιακή της αντεπίθεση, μέχρι να εξασφαλίσει την παραμονή της.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα

Έχασε στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ το περασμένο Σάββατο για το πρωτάθλημα Α’ Εθνικής και την Τετάρτη έφερε 1-1 με τον Ολυμπιακό στους «Ζωσιμάδες» στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου.

Έχασε από τον ΟΦΗ μετά από επτά επίσημα παιχνίδια χωρίς ήττα και πέντε για το πρωτάθλημα.

Τώρα έχει μια ήττα στα τελευταία εννέα επίσημα και μια στα τελευταία έξι για το πρωτάθλημα.

Η ήττα από τον ΟΦΗ σταμάτησε ένα σερί τριών νικών στο πρωτάθλημα, όλες με 1-0. Είχε και τέσσερις σερί νίκες για όλες τις διοργανώσεις.

Η ήττα από τον ΟΦΗ είναι η μοναδική στα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα, όπου έχει τέσσερις νίκες.

Και οι οκτώ τελευταίες νίκες του, πέντε για το πρωτάθλημα και τρεις για το Κύπελλο είναι με ένα γκολ διαφορά.

Έχει κάνει έξι νίκες στα 10 τελευταία του, αφού δεν είχε καμία στα επτά αμέσως προηγούμενα.

Έχει κάνει εννέα νίκες στο πρωτάθλημα, τις πέντε από αυτές εκτός έδρας!

Κέρδισε τα τρία διαδοχικά με Παναθηναϊκό, Αστέρα Τρίπολης και Ατρόμητο. Είχε να κάνει τρεις διαδοχικές νίκες από τον Οκτώβριο του 2016.

Έχει μια ισοπαλία στα 12 τελευταία, αυτή στη Λαμία. Και οι τρεις τελευταίες ισοπαλίες του είναι 0-0.

Δέχτηκε δύο γκολ από τον ΟΦΗ, αφού είχε κρατήσει το «μηδέν» στα πέντε προηγούμενα.

Η νίκη του με τον Παναιτωλικό είναι η μοναδική με ανατροπή. Σε επτά από τις εννέα νίκες του προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Παρουσιάζεται καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αφού έχει πετύχει 17 από τα 25 γκολ του σε αυτό. Αντίθετα αμυντικά ακολουθεί τον κανόνα, αφού έχει δεχτεί 8 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 20 στο δεύτερο.

Έχει προηγηθεί σε 18 παιχνίδια του, αλλά δεν νίκησε τα οκτώ από αυτά, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα! Έχει χάσει 21 βαθμούς ως τώρα σε αγώνες που έχει προηγηθεί, περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα.

Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, αφού απέκλεισε τον Ατρόμητο, 2-2 εντός έδρας και 3-2 στο Περιστέρι, και τον Παναθηναϊκό, 2-1 στο Αγρίνιο και 2-1 στη Λεωφόρο. Έφερε 1-1 στον πρώτο ημιτελικό με τον Ολυμπιακό στα Γιάννενα.

Έχει στον πάγκο τον Αργύρη Γιαννίκη από το καλοκαίρι του 2019.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας

Έφερε 1-1 με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου, αφού είχε κερδίσει και τα τέσσερα προηγούμενα επίσημα γηπεδούχος.

Δεν έχει ήττα στα πέντε τελευταία επίσημα εντός έδρας, μετά από την ήττα από τον ΠΑΟΚ, που τον είχε υποδεχτεί στο Περιστέρι.

Νίκησε στα τρία τελευταία για το πρωτάθλημα στην έδρα του, αφού δεν είχε νίκη στα έξι προηγούμενα, μετρώντας τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες.

Έκανε τρεις νίκες, ενώ από την αρχή της σεζόν είχε μια όλη κι όλη σε 11 αγώνες! Πριν από τις τρεις νίκες είχε χάσει τρία στη σειρά.

Δεν έχει ισοπαλία στα έξι τελευταία, αφού είχε τέσσερις στα οκτώ πρώτα.

Προηγήθηκε σε επτά παιχνίδια, αλλά κέρδισε τα τέσσερα. Ολυμπιακός και Αστέρας τον ισοφάρισαν, ενώ ο Απόλλων τον νίκησε.

Από ένα γκολ σε κάθε παιχνίδι του έφτανε για να νικήσει ΟΦΗ, Παναθηναϊκό και Ατρόμητο αφού δεν είχε σκοράρει σε τέσσερα παιχνίδια.

Στα οκτώ τελευταία πρωταθλήματος δεν έχει ξεπεράσει το ένα γκολ.

Κράτησε το «μηδέν» στα τρία τελευταία, αφού το είχε καταφέρει σε ένα από τα έξι προηγούμενα.

Ρεκόρ και γεγονότα

Η νίκη επί της ΑΕΚ ήταν η πρώτη στην ιστορία του ΠΑΣ Γιάννινα σε επίσημο αγώνα στο «Σπύρος Λούης».

Ισοφάρισε το ρεκόρ νικών του εκτός έδρας με πέντε, αλλά με τους λιγότερους αγώνες, 13. Το προηγούμενο, το 2015-16 ήταν σε 15 αγώνες.

Μάζεψε 18 βαθμούς εκτός έδρας και 13 στην έδρα του στην κανονική διάρκεια.

Στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της κανονικής διάρκειας μάζεψε 16 βαθμούς, ενώ στα 18 πρώτα είχε μόλις 15 βαθμούς! Έκανε εντυπωσιακή πορεία στο τέλος.

24.04.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός

28.04.2021: Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα (Κύπελλο)

08.05.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων

15.05.2021: Λάρισα – ΠΑΣ Γιάννινα

Περισσότερα γκολ: Παμλίδης 8, Ελευθεριάδης 5.

Περισσότεροι αγώνες: Καρτάλης και Παμλίδης από 32, Πέρσμαν 31.

Ο ΠΑΣ Λαμία

Πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στο Αγρίνιο, με την πλησιέστερη ομάδα στη βαθμολογία, τον Παναιτωλικό στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει το Βόλο εντός έδρας.

Με οκτώ βαθμούς στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της ανέβηκε στους 27 βαθμούς. Φυσικά είναι αήττητη σε αυτά τα τέσσερα.

Έκανε πέντε νίκες στα 12 τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος, ενώ είχε κάνει μια στα 16 πρώτα.

Έχει κερδίσει έξι από τα 18 τελευταία παιχνίδια της, αφού δεν είχε νίκη στα προηγούμενα 16. Τα 10 στην αρχή της σεζόν και άλλα έξι από πέρσι.

Έχει κάνει μόλις δύο ήττες στα 14 τελευταία παιχνίδια και αυτές είναι στις έδρες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ.

Έχει επτά ισοπαλίες στα 14 τελευταία, αφού είχε δύο στα 14 πρώτα.

Έχει δεχτεί γκολ σε τέσσερα από τα 13 τελευταία. Από την ΑΕΛ με το αυτογκόλ του Επασί, από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό που έχασε και από το Βόλο στο τελευταίο. Στα άλλα εννέα κράτησε το «μηδέν». Στα πρώτα 15 είχε κρατήσει δύο φορές το «μηδέν».

Σκόραρε στα δύο τελευταία, αφού στα 11 προηγούμενα δεν είχε καταφέρει να σκοράρει σε δύο διαδοχικά. Δεν έχει καταφέρει να σκοράρει σε τρία διαδοχικά!

Η Λαμία έχει συγκεντρώσει 25 βαθμούς στα 18 τελευταία παιχνίδια, από τότε που ανέλαβε ο Μιχάλης Γρηγορίου, ενώ είχε μόλις δύο βαθμούς στα 10 πρώτα.

Ακόμη έχει 22 βαθμούς στα 14 τελευταία, ενώ είχε πέντε στα πρώτα 14.

Πέτυχε για πρώτη φορά στη σεζόν τρία γκολ στο Αγρίνιο, και τα τρία μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο!

Η τελευταία εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ, είναι η πρώτη της Λαμίας, σε παιχνίδι που δεν προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο! Προηγείτο βέβαια μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά την ισοφάρισε ο… τερματοφύλακάς της με το αυτογκόλ. Έχει προηγηθεί έξι φορές στο ημίχρονο και νίκησε τις πέντε.

Η Λαμία εκτός έδρας

Ξεκίνησε τα πλέι άουτ με ένα εντυπωσιακό 3-0 στο Αγρίνιο, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ ευρύτερης νίκης της στην κατηγορία.

Κέρδισε τα τρία από τα πέντε τελευταία, αφού δεν είχε νίκη στα εννέα πρώτα του φετινού πρωταθλήματος εκτός έδρας.

Μάλιστα έκανε στη Ριζούπολη το πρώτο «διπλό» της σεζόν, αφού επεκτείνοντας και πέρσι, δεν είχε νίκη για 16 αγώνες.

Ηττήθηκε στα πέντε πρώτα της σεζόν εκτός έδρας, αλλά στη συνέχεια έχασε μόνο δύο από τα εννέα τελευταία, αυτά από τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

Πέτυχε τρία γκολ στο Αγρίνιο σε ένα παιχνίδι, αφού είχε όλα κι όλα πέντε σε 13 παιχνίδια στην κανονική περίοδο.

Στην αρχή του πρωταθλήματος έκανε τέσσερις σερί ισοπαλίες εντός έδρας, ρεκόρ στην ιστορία της στης κατηγορία.

Στην αρχή του 2021 έκανε το ίδιο ακριβώς εκτός έδρας, τέσσερις σερί ισοπαλίες, επίσης ρεκόρ της.

Τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο έμεινε αήττητη σε πέντε εκτός έδρας αγώνες, ρεκόρ της στην κατηγορία.

Δεν δέχτηκε γκολ σε τέσσερα εκτός έδρας εκείνη την περίοδο, επίσης ρεκόρ της στην κατηγορία.

Στο Κύπελλο προκρίθηκε χωρίς αγώνα στα προημιτελικά, όπου αποκλείστηκε από τον ΠΑΟΚ, χάνοντας στην Τούμπα με 5-2, ενώ το δεύτερο παιχνίδι στη Λαμία ήλθε 1-1.

15.05.2021: Απόλλων – ΠΑΣ Λαμία

Περισσότερα γκολ: Ντέλετιτς 5, Αραμπούλι 4.

Περισσότεροι αγώνες: Αντέτζο 27, Ρόμανιτς 26, Καραμάνος 25.

Μεταξύ τους

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε στον πρώτο γύρο με 2-0, κάνοντας την πρώτη νίκη στην έδρα του στο πρωτάθλημα Α’ Εθνικής και την πρώτη σε βάρος της Λαμίας στην κατηγορία. Στη Λαμία πήρε ισοπαλία 0-0.

Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία έχουν λήξει ισόπαλα. Ισόπαλα είναι και τα τέσσερα από τα έξι τους στην κατηγορία.

Η Λαμία δεν έχει νίκη στα τέσσερα τελευταία, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει μια στα έξι στην ιστορία τους.

Πριν βρεθούν μαζί στην Α’ Εθνική το 2017, είχαν παίξει τελευταία φορά αντίπαλοι το 2005-06 στην Γ’ Εθνική.

Η Λαμία έχει πετύχει ένα γκολ στα τέσσερα τελευταία.

Νίκες ΠΑΣ Γιάννινα: 1

Ισοπαλίες: 4

Νίκες Λαμίας: 1

Μεταξύ τους με γηπεδούχο τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε το τελευταίο παιχνίδι τους τον Δεκέμβρη με 2-0, αφού η Λαμία είχε φύγει με ισοπαλία και τις δύο προηγούμενες σεζόν.