Ο ΠΑΣ Λαμία στις καθυστερήσεις νίκησε 2-1 την ΑΕΛ στο φιλικό του ΔΑΚΛ

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε σήμερα στο ΔΑΚ Λαμίας, κεκλεισμένων των θυρών, ο ΠΑΣ Λαμία νίκησε την ΑΕΛ με 2-1, αν και στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο αγώνας κυμάνθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα και από τις δύο πλευρές, με τη Λαμία να δείχνει επιθετική παρουσία μόνο στο β΄ μέρος, ενώ χρησιμοποιήθηκαν όσοι παίκτες ήταν στη διάθεση των δύο ομάδων, με την ευκαιρία της διακοπής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν στο 19’ όταν ο Μπούντνικ επιχείρησε από αριστερά ένα συρτό σουτ με τον Θεοδωρόπουλο να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 26’ ο Μπλαντένοβιτς με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Πίτκα, αφού πέρασε από αρκετά πόδια…0-1

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ναζλίδης με ωραία προσπάθεια από αριστερά μπήκε στην περιοχή πάσαρε στον Λαγό που σούταρε άστοχα από κοντά.

Στο 40’ μετά από προσπάθεια του Βάντερσον το σουτ που έκανε ο ίδιος δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 45’ το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, το εκτέλεσε ο Μπλάζιτς στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 53’ όταν ο Κριζμάν πραγματοποίησε όμορφη προσπάθεια γύρισε στον Μλαντένοβιτς που αστόχησε από κοντά.

Η Λαμία ισοφάρισε στο 59’ με κοντινό σουτ του Φράγκου που έδωσε πνοή στην επίθεση των γηπεδούχων.

Στο 66’ ο Φράγκος βρήκε τον Λινάρδο που σούταρε από ευνοϊκή θέση για να διώξει σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος, ενώ στο 76’ ο Παντελιάδης από αριστερά έστρωσε τη μπάλα στον επερχόμενο Λινάρδο που από το ύψος της περιοχής σούταρε δυνατά για να διώξει σωτήρια με τα πόδια ο Σιαφαρίκας.

Η νίκη για το Λαμιώτικο συγκρότημα ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Φράγκος έβγαλε σε θέση βολής τον προωθημένο Κουκόλη ο οποίος εξ επαφής διαμόρφωσε το 2-1.

Διαιτησία: Τζοβάρας (Γάκος-Καλύβας). 4ος: Μπλούνας

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Πίτκας (46’ Παπαδόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος (64’ Πατσαρούχας), Παπαργρίου (46’ Παντελιάδης), Κουκόλης, Αναστασιάδης (46’ Πριντέτα), Άντρονικ (74’ Μανιάς), Βάντερσον (46’ Φράγκος), Ακόστα (46’ Λινάρδος), Μπούντνικ (46’ Μπεν Τζεμιά), Μπλάζιτς (46’ Μπουλούλης), Τσούκαλος (46’ Κουτρομάνος).

ΑΕΛ (Αντωνίου):Θεοδωρόπουλος (71’ Σιαφαρίκας), Ρέντζας (46’ Κριζμάν), Μόρας (79’ Καρατάσιος), Γιοβάνοβιτς (46’ Περόνε), Ζίζιτς (46’ Λεοζίνιο), Λαγός (89’ Δερμιτζάκης), Φατιόν (71’ Μακρής), Ναζλίδης (46’ Χούμπτσεφ), Μλαντένοβιτς (46’ Γκόλιας), Μιλοσάβλιεβιτς (63’ Μπάλλας), Ντέλετιτς.

*** Δεν αγωνίστηκαν σήμερα για τον ΠΑΣ Λαμία οι παίκτες: Μελίσσας, Ασίγκμπα, Αναστασόπουλος, Όμο, Άστσεριτς, Καραγιάννης, Πίτι