Ο ΠΑΣ Λαμία ψυχωμένος στο Βόλο, «κλώτσησε» μια μεγάλη νίκη-ανάσα

Μεταμορφωμένη η Λαμία, μπήκε σήμερα αποφασισμένη στο Πανθεσσαλικό να πάρει τη νίκη και να βελτιώσει τη βαθμολογική της θέση, αλλά πέρα από το γνωστό πρόβλημα που αντιμετωπίζει στο γκολ, παρουσιάστηκε άτυχη γιατί σκόνταψε δύο φορές πάνω στα δοκάρια των γηπεδούχων, αλλά και σ΄ έναν πολύ καλό τερματοφύλακα, που έσωσε το Βόλο από σίγουρη ήττα.

Το γειτονικό ντέρμπι είχε αρκετές καλές φάσεις, πολλές συγκινήσεις και γενικά παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο που κράτησε αμείωτο το ενδιοαφέρον μέχρι το τέλος με τον Μαυριτανό Αντάμα Μπα να χάνει στις καθυστερήσεις την ευκαιρία του ματς να δώσει στη Λαμία ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε… αναγνωριστικό χαρακτήρα όμως από εκεί κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία. Πρώτη φορά απείλησαν στο 14’, όταν ο Ρόμανιτς βγήκε μόνος του από δεξιά απέναντι στον Κλέιμαν, όμως έστειλε τη μπάλα επάνω στον τερματοφύλακα του Βόλου.
Επτά λεπτά αργότερα η Λαμία άγγιξε εκ νέου το 1-0, με τον Αραμπούλι να σουτάρει δυνατά από κοντινή απόσταση αλλά να βλέπει τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βόλου.
Στο 32’ ήταν η σειρά του Τζανδάρη να απειλήσει, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει το σουτ του Έλληνα μέσου.
Κάπου εκεί ο Λόπεθ αποφάσισε να ρίξει στο ματς τον Νίνη αντί του Γκρίλο, σε μια προσπάθεια να ανεβάσει την ομάδα του. Κάτι που συνέβη, με τον Βόλο να ισορροπεί το ματς και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται δίχως τέρματα.

ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέα φάση για τη Λαμία στο 47’ (σουτ του Μαρτίνεθ που απέκρουσε ο Κλέιμαν και το δοκάρι του) και εν συνεχεία ακολούθησε η… τρέλα. Μετά από κόρνερ από τα δεξιά, ο Δουβίκας άνοιξε στο 51’ το σκορ για τον Βόλο με ωραίο πλασέ στην κίνηση.
Παρ’ όλα αυτά, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε ένα μόλις λεπτό, καθώς οι Λαμιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην αμέσως επόμενη φάση με πλασέ του Ντέλετιτς μετά από μπαλιά του Καραμάνου.
Ο ρυθμός αργότερα έπεσε, με τον σκόρερ της Λαμίας όμως να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Φεράρι στο 68’, επιτρέποντας στους Βολιώτες να κερδίσουν χρόνο.
Παρ’ όλα αυτά, οι μεγαλύτερες ευκαιρίες μέχρι το τέλος ανήκαν στους φιλοξενούμενους, που είδαν Σκόνδρα (77’) και Μπα (92’) να καθυστερούν και να χάνουν την ευκαιρία να ξαναβάλουν μπροστά την ομάδα τους.

Κάπως έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μπέμπεκ.

10′  Ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά, ο Επασί μπλόκαρε.

14′  Ο Ρόμανιτς βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν, ο οποίος απέκρουσε.

21′  Ο Ταϊρόν βρήκε τον Αραμπούλι, ο οποίος σούταρε σε θέση τετ α τετ, αλλά σημάδευσε το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

24′  Ο Τζανετόπουλος έκανε την προβολή από κοντά στην εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε.

30′  Φάουλ για τη Λαμία σε καλό σημείο, ο Γκρίλο βρήκε την μπάλα με το χέρι του. Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα σταμάτησε στο τείχος. Επικοινωνία με VAR για περίπτωση χεριού. Δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

32′  Σουτ του Τζανδάρη στα όρια της περιοχής, αφού άλλαξε πόδι, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

33′  Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Αραμπούλι να πατάει περιοχή και να στέλνει άουτ σε πλασέ του.

42′  Έχει κερδίσει ένα φάουλ η Λαμία λίγο μετά το κέντρο. Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε, μπλόκαρε ο κίπερ του Βόλου.

47′  Ο Ορτέγκα έκανε το σουτ στην κίνηση, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Κλέιμαν, η μπάλα βρήκε και το δοκάρι και κατέληξε κόρνερ για τη Λαμία.

51′  Κόρνερ εκτελεί από δεξιά ο Ρενάτο, ο Δουβίκας ανενόχλητος έπιασε στον ύπνο τη Λαμιώτικη άμυνα και με πλάσε στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα…1-0

52′  Αμεση απάντηση από τη Λαμία, με τον Ντέλετιτς, ο οποίος δέχτηκε τη μπαλιά του Αραμπούλι που έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε τον τερματοφύλακα…1-1. Η φάση ελέγχεται στο VAR. Ο διαιτητής θα πάει να δει τη φάση στο μόνιτορ. Κοιτάζει για φάουλ στον Ντεντάκη στην αρχή της φάσης. Δεν υπάρχει κανένα φάουλ, το γκολ μετράει κανονικά.

56′  Ο Ντέλετιτς είδε χαζή κάρτα γιατί πέρασε τα όρια των γραμμών του γηπέδου, ενώ κοιτούσε διαιτητής τη φάση στο VAR.

59′  Σουτ μακριά από τον Μπαρτόλο, ο Επασί χρειάστηκε δεύτερη προσπάθεια για να “καθαρίσει”.

68′  Ο Ντέλετιτς έκανε φάουλ στον Φεράρι, είδε 2η κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες σ’ ένα κρίσιμο σήμείο του αγώνα.

71′  Σουτ του Μαρτίνες με το αριστερό μέσα από την περιοχή, άστοχο.

77′  Ευκαιρία για τη Λαμία, ο Μπα τροφοδότησε τον Σκόνδρα, όμως το σουτ του σταμάτησε στον Μήτογλου.

78′  Σουτ του Ριένστρα έξω από την περιοχή, ο Επασί απέκρουσε σε κόρνερ.

88′  Σέντρα από τον Φεράρι, έδιωξε ο Τζανετόπουλους. Στη συνέχεια, έβγαλε μία σέντρα ο Κρητικός από τα δεξιά, που μπλόκαρε ο Επασί.

92′  Ο Μπα έφυγε στην αντεπίθεση για τη Λαμία, με τον Κλέιμαν να αποκρούει στο τετ α τετ του παίκτη της Λαμίας.

Διαιτητής: Μπέμπεκ (Κροατία)

Κόκκινη: Ντέλετιτς 68’

Κίτρινες: Μήτογλου 75’, Σάντσες 86’, Κρητικός 93’  –  Μπεχαράνο 50’, Ντέλετιτς 56’

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Γκρίλο (34’ Νίνης), Ριένστρα, Μπαρτόλο (67’ Μαρτίνες), Περέα (46’ Ντεντάκης), Μπαριέντος (84’ Κρητικός), Σάντος, Δουβίκας.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Ορτέγκα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς, Τζανδάρης (66’ Μπιάρνασον), Ταϊρόν (46’ Καραμάνος), Αραμπούλι (65’ Αντάμα Μπα), Ρόμανιτς (91’ Προβυδάκης)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Βλάχος, Παλαβαντισβίλι, Βασιλακάκης, Σαραμαντάς.