Ο ΠΑΣ Λαμία 3-3, κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό!

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου είχαμε απόψε στο ΔΑΚ Λαμίας, όπου ο ΠΑΣ Λαμία και ο Ολυμπιακός στο πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης, για το κύπελλο Ελλάδας, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που έγινε κάτω συνεχή βροχή και βαρύ γήπεδο, αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 3-3, χαρίζοντας θέμα και συγκινήσεις στους 2.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Και οι δύο ομάδες έπαιξαν με αρκετές ελλείψεις, σε μια αναμέτρηση των ανατροπών, αφού δύο φορές προηγήθηκε στο σκορ η Λαμία και μία οι Πειραιώτες.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου, η οποία το Σάββατο δίνει ένα πολύ κρίσιμο ματς στην Ξάνθη, κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλό της και με κορυφαίο τον μοναδικό Λαμιώτη της 11άδας, τον 27χρονο Νίκο Τσούκαλο, που σκόραρε δύο φορές κιέχασε δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες, θα μπορούσε να πάρει μια μεγάλη νίκη, αν ο β’ βοηθός Ευθυμιάδης από την Κατερίνη, δεν έκλεινε τα μάτια στο 51’ όταν άφησε να εξελιχθεί το παιχνίδι, ενώ η μπάλα είχε βγει άουτ κι έτσι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 και μπήκε ξανά στο ματς!

Η Λαμία έδειξε εικόνα πολύ καλής ομάδας γεγονός που οφείλεται στη δουλειά του Μακεδόνα τεχνικού και των συνεργατών του που ανέλαβαν μια ομάδα… οπισθοδρομική και την οδήγησαν στην αξιοπρέπεια και στον σεβασμό από όλους τους αντιπάλους.

Ο αγώνας

Το ματς ξεκίνησε υπό δύσκολες συνθήκες με δυνατή βροχόπτωση και σε βαρύ και ολισθηρό αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Καρυπίδης έχασε πολύ καλή φάση για γκολ με κεφαλιά του άουτ. Στο 4′ ένα σουτ του Ανδρούτσου αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Στο 5ο λεπτό ο Μασούρας κέρδισε κόρνερ από την προσπάθειά του ενώ λίγο μετά ο Μεριά είχε μία κεφαλιά έξω. Στο 9’ ο Τσούκαλος με σουτ μπροστά από τον Μεριά έκανε το 1-0 σε φάση όπου ο Χουτεσιώτης είχε λανθασμένη αντίδραση και παρότι βρήκε την μπάλα με το χέρι δεν την συγκράτησε για να δεχθεί γκολ. Στο 12’ σε φάση που ξεκίνησε με μπαλιά του Μιράντα ο Σολδάνο έκανε το γύρισμα και ο Ζιλ Ντίας εξαιρετικά έκανε από κοντά το 1-1. Ήταν το πρώτο γκολ του Πορτογάλου με τον Ολυμπιακό και η πρώτη ασίστ του Σολδάνο.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε χαμένες ευκαιρίες με τον Χασάν στο 21′, τον Ντίας στο 26′ με χαμένο τετ α τετ μετά από πάσα του Σολδάνο και στο 29′ επίσης με τετ α τετ με τον Γιώργο Μασούρα. Στο 31′ όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού δέχθηκαν γκολ ξανά από λάθος τους. Ο Πίτι πέρασε τον Ντίας και έκανε σέντρα με τον Μπουχαλάκη να βάζει το πόδι του για να διώξει την μπάλα αλλά να την στέλνει στα δίχτυα.

Στο 51ο λεπτό μετά από γύρισμα του Μασούρα κι ενώ η μπάλα είχε βγει εκτός γηπέδου, προς τον Σολδάνο έγινε το 2-2 σε μία φάση όπου από την Λαμία υπήρξαν έντονα παράπονα προς τον β’ βοηθό που εκτέθηκε ανεπανόρθωτα. Στο 59′ ο Σαράνοφ είχε νέα επέμβαση σε προσπάθεια του Ολυμπιακού.

Στο 61′ ο Ανδρούτσος ελίχθηκε εξαιρετικά και έδωσε στον Καμαρά που ‘έσκαψε’ για τον Σολδάνο, με τον Αργεντίνο να δίνει με κεφαλιά την μπάλα στον Χασάν που σκόραρε από κοντά το 3-2.

Στο 62’ ο Τσούκαλος σκόραρε ξανά για το 3-3. Μετά από μία εξίσου ωραία επίθεση της Λαμίας με πάσα – τακουνάκι του Ασούμπρε προς τον Βασιλαντωνόπουλο που έβγαλε την μπαλιά που έφτασε στον Τσούκαλο ο οποίος σούταρε προ του Μεριά για το 3-3. Στο 68′ ο Χουτεσιώτης απέκρουσε φάουλ του Πίτι. Ο Μαρτίνς επιχείρησε να… πειράξει τον σχηματισμό του βάζοντας και τον Κούτρη στο ματς. Στο 87′ ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε ένα σουτ του Μπερτόλιο. Στο 93 έκανε ένα σουτ ο Γκερέρο που βρήκε κόντρα και έφυγε λίγο έξω.

1′ Οι αμυντικοί του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα, ο Σκόνδρας πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Καρυπίδης τη δεύτερη από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

9′ Ο επιθετικός της Λαμίας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή ο Χουτεσιώτης έκανε κακό υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

12′ Ο Σολδάνο από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Χασάν έσκυψε και ο μπάλα κατέληξε στον Ζιλ Ντίας. Ο Πορτογάλος κατέβασε την μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1.

15′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από τα αριστερά μετά από κόντρα του Ασίγμπα σε προσπάθεια του Μασούρα. Ο Τσιμίκας το εκτέλεσε από τα αριστερά, ο Σολδάνο πήρε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο.

20′ Ο Χασάν έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

26′ Και πάλι ο Σολδάνο έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ζιλ Ντίας, όμως αυτή τη φορά ο Πορτογάλος δεν νίκησε τον Σαράνοβ που κράτησε το 1-1.

28′ Λάθος υπολογισμός από τον Μεριά, ο Τσούκαλος έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ χωρίς όμως να βρει στόχο.

29′ Ο Σαράνοβ νίκησε σε τετ α τετ τον Μασούρα για να κρατήσει το 1-1.

31′ Ο Πίτι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Μπουχαλάκης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα τη στέλνει στα δίχτυα του Χουτεσιώτη. Αυτογκόλ από τον μέσο του Ολυμπιακού και η Λαμία πήρε εκ νέου το προβάδισμα (2-1)

41′ Λάθος από τον Μπουλούλη ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα, έκανε το σουτ αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή χωρίς να βρει στόχο.

51′ Ο Μασούρας από τα αριστερά ο Σολδάνο από το ύψος της μικρής περιοχής με τη μία έκανε το 2-2. Οι παίκτες της Λαμίας διαμαρτύρονται σωστά ότι η μπάλα είχε βγει εκτός γηπέδου πριν το γύρισμα του Μασούρα κάτι που επιβεβαιώνεται από τα ριπλέι.

61′ Ο Καμαρά σήκωσε την μπάλα στο Σολδάνο, αυτός πήρε την κεφαλιά, ο Πλιάτσικας δεν κατάφερε να διώξει και ο Χασάν από κοντά έκανε το 3-2.

62′ Σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου από τα δεξιά, ο Τσούκαλος έκανε το γυριστό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 3-3.

79′ Φάουλ σε καλή θέση για τη Λαμία. Περίπου δέκα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το εκτέλεσε με σέντρα ο Πίτι και έδιωξαν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού.

87′ Σουτ του Μπερτόλιο έξω από τη μεγάλη περιοχή μπλόκαρε στη γωνία του ο Χουτεσιώτης.

88′ Σουτ μακρινό του Μπουλούλη η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

92′ Ο Ασούμπρε άνοιξε το κοντρόλ μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Χουτεσιώτης βγήκε και μπλόκαρε.

93′ Σουτ του Γκερέρο, η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Λαμίας.

Διαιτητής: Σκουλάς (Μαγνησίας)

Κίτρινες: 68′ Σκόνδρας, Μπουλούλης 75’ – 30′ Μιράντα, 54′ Ντίας, Καμαρά 91’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Ασίγκμπα (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Βάντερσον, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Μπουλούλης, Ασούμπρε, Σκόνδρας, Τσούκαλος (72′ Καραμάνος), Πίτι, Τομάς (67′ Μπερτόλιο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ντίας (73′ Κούτρης), Μασούρας, Χασάν (66′ Γκερέρο), Σολδάνο (89′ Βοΐλης).