Πάλι χωρίς νίκη ο ΠΑΣ Λαμία, 2-2 με Αστέρα Τρίπολης

Μετά από ένα παιχνίδι των ανατροπών, ο ΠΑΣ Λαμία δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να γευτεί τη χαρά της νίκης, μένοντας στο 2-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Έτσι οι Λαμιώτες παρέμειναν σταθερά στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς νίκη και με δύο ματς λιγότερα (με Απόλλωνα Σμύρνης και Λάρισα εκτός), ενώ ακολουθούν στο ΔΑΚΛ οι δύο μεγάλοι, ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός.

Στο α’ ημίχρονο οι δύο ομάδες φάνηκαν επηρεασμένες από τη διακοπή, με τους Αρκάδες να είναι πιο απειλητικοί, προηγήθηκαν στο σκορ και τους γηπεδούχους να μην μπορεί να ξεφύγουν από τη γνωστή τους μετρότητα (είχαν μόνο μία τελική σε 45 λεπτά!).

Στην επανάληψη όμως το ματς ήταν πολύ καλύτερο, αφού μπήκαν τρία γκολ και το παιχνίδι είχε ικανοποιητικό ρυθμό.

Η Λαμία χωρίς να έχει ξεπεράσει τα γνωστά της προβλήματα, αλλά έχοντας φωτεινές εξαιρέσεις τους Ντέλετιτς και Τσούκαλο (άργησε πολύ να μπεί δίνοντας μια επιθετική πνοή στην ομάδα), έφερε το ματς στα ίσια και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα στο σκορ, αφήνοντας ελπίδες για να πετύχει το πρώτο της φετινό τρίποντο. Όμως μετά από 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκμεταλλευόμενοι ένα μεγάλο κενό στην περιοχή του Επασί κι έτσι η πρώτη διαφαινόμενη νίκη των γηπεδούχων πήγε… περίπατο.

Ο αγώνας

Οι Αρκάδες ευτύχησαν να προηγηθούν στο 41′ με πέναλτι του Μπαράλες, και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ.

Αυτό ήταν το 50ο γκολ του Αργεντίνου σέντερ φορ στην Α’  Εθνική.

Άλλη ομάδα βγήκε στο β’ μέρος η Λαμία. Καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Κυνήγησε από την αρχή το γκολ και δικαιώθηκε στο 56’ με το πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο Ντέλετιτς. Στη συνέχεια όταν επιτέλους μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Τσούκαλος η Λαμία έδειξε επιθετικές αρετές και σε τρία λετπά κατάφερε την ολική ανατροπή.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι είχε πλέον ανάψει για τα καλά, με το ρυθμό να είναι επολύ καλός.

Ο Αστέρας έβγαλε αντίδραση μετά από ένα πρώτο τραγικό 25λέπτο στο δεύτερο ημίχρονο, και με τον Ριέρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα ριμπάουντ και το κενό στην Λαμιώτικη άμυνα, ισοφάρισε σε 2-2 (79′).

Μέχρι το 90 δεν είχαμε έντονες συγκινήσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά στις καθυστερήσεις που κράτησαν 13 λεπτά(!) οι Λαμιώτες προσπάθησαν να φτάσουν στο πολυπόθητο 3-2, δόθηκε πέναλτι που μετατράπηκε σε φάουλ, ενώ στη συνέχεια ο Τσούκαλος άγγιξε το γκολ, που έσωσε ο Παπαδόπουλος, ενώ λίγο πριν το τελικό σφύριγμα οι Αρκάδες λίγο έλειψε να κάνουν το 2-3…

Φυσικά, η Λαμία χρειαζόταν τους τρεις βαθμούς, καθώς βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας με 2 βαθμούς. Όμως, παρά την ικανοποιητική εμφάνιση στο β’ μέρος, η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν αποκαρδιωτική και ουσιαστικά της στοίχισε. Το τελικό 2-2 μάλλον ικανοποιεί περισσότερο τους φιλοξενούμενους.

2’  Ο Μπαράλες με κεφαλιά προσπαθεί να βγάλει στον Κρέσπι, αλλά ο Μπαχανάκ είναι στο αριστερό αμυντικό άκρο και απομακρύνει.

3′  Ο Ρόμανιτς βγαίνει από αριστερά, κάνει το κοντρόλ και τη σέντρα με το δεξί. Ο Πασαλίδης δεν έχει πρόβλημα να απομακρύνει.

6′  Πάλι το ίδιο για τον Αστέρα με τον Μπαράλες να υποδέχεται την μπάλα και με το κεφάλι να τη σπάει δεξιά για τον Κρέσπι. Και πάλι ο Μπαχανάκ ήταν στη θέση του κι απομάκρυνε.

8′  Ο Τασουλής βγάζει για τον Ριέρα, εκείνος με τη μία για τον Σίτο. Παρενεβλήθη ο Μπουλούλης κι έκοψε.

9′  Ο Κώτσιρας είχε χρόνο για τη σέντρα, αυτή όμως ήταν κακή. Μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Επασί.

11′  Ο Κώτσιρας βγάζει δεξιά για τον Κρέσπι, η συρτή σέντρα του Βάσκου δεν δημιουργεί πρόβλημα στον Αντέτζο.

15′  Σέντρα του Σίτο, ο Μπαράλες δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά. Ο Ασίγκμπα κόβει.

19′   Ο Σκόνδρας απομακρύνει τη σέντρα του Ριέρα, ο Μουνάφο πιάνει το σουτ με το εξωτερικό. Αδύναμο, δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Επασί.

21′  Σέντρα του Τασουλή από αριστερά, δεν βρίσκει τον Μπαράλες. Η μπάλα κατευθείαν στην αγκαλιά του Επασί.

25′  Ο Αραμπούλι φεύγει από δεξιά, κάνει το σουτ με το αριστερό. Η μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.

27′  Ο Σίτο δεν μπορεί να βγάλει τη σέντρα από αριστερά, δεν κερδίζει μάλιστα ούτε το κόρνερ καθώς ο Ασίγκμπα τον έκλεισε.

29′  Δεν απομακρύνει καλά η άμυνα της Λαμίας, ο Βαλιέντε κάνει το σουτ με το δεξί εντός περιοχής, ο Ασίγκμπα έβαλε την κόντρα.

34′  Ο Καραμάνος βγαίνει από δεξιά, κάνει τη σέντρα, δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Παπαδόπουλος και μπλοκάρει.

36′  Σέντρα του Σίτο από αριστερά, ο Μπαράλες κάνει το πλασέ στο πρώτο δοκάρι, ο Μπαχανάκ απομακρύνει πριν μπει στη φάση ο Κρέσπι.

41′  Πέναλτι σφυρίζει ο Τσαγκαράκης για χέρι του Αντέτζο στη σέντρα του Ριέρα. Ελέγχεται η φάση από τον VAR και τον AVAR. Πέναλτι, παραμένει η αποφαση. Ο Μπαράλες παίρνει φόρα, εκτελεί και η μπάλα στα δίχτυα…0-1 Ο Αργεντίνος δεν πανηγύρισε ως ένδειξη σεβασμού προς την πρώην του ομάδα.

44′  Ο Ντέλετιτς μπαίνει από δεξιά, ο Βαλιέντε τον προλαβαίνει και παραχωρεί κόρνερ.

46′  Ο Σίτο βγαίνει ξανά από αριστερά, κάνει τη σέντρα, ο Αντέτζο βγαίνει προ του Μπαράλες.

50′ Ο Τσαγκαράκης σφυρίζει πέναλτι σε πέσιμο του  Ντέλετιτς προ του Μουνάφο, στη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής με το άουτ. Ελέγχεται η φάση από τον VAR. Για το αν ήταν εκτός περιοχής ή όχι το μαρκάρισμα ελέγχεται. Ο Τσαγκαράκης σπεύδει ο ίδιος στο μόνιτορ να δει ιδίοις όμμασι τη φάση. Ο διαιτητής ζητά ακόμη μία λήψη. Συνεχίζει να μιλά με τον VAR. Δίνει πέναλτι. Με έξι λεπτά καθυστέρηση λαμβάνεται η απόφαση.

56′  Ο Ντέλετιτς εκτελεί και ισοφαρίζει σε 1-1. Ούτε ο Σέρβος πανηγυρίζει, καθώς την περασμένη σεζόν έπαιζε στον Αστέρα.

69′  Ο Τσούκαλος γυρίζει προ του Πασαλίδη και με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό στη γωνία νικά τον πρώην συμπαίκτη του, Παπαδόπουλο. Ανατροπή για την ομάδα της Φθιώτιδας…2-1

73′  Ο Σουάρεθ πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα έξω.

78′  Ο Τασουλής κάνει το σουτ αριστερά εντός περιοχής, ο Επασί απομακρύνει, ο Ριέρα με νέο σουτ νικά τον Γαλλοκαμερουνάζο και ισοφαρίζει…2-2

91′  Πέναλτι υπέρ της Λαμίας σφυρίζει ο Τσαγκαράκης, καθώς ο Ιγκλέσιας κόβει με το χέρι την μπάλα. Εξετάζεται η φάση με VAR για το αν ήταν μέσα ή έξω από την περιοχή η παράβαση. Ο Τσαγκαράκης τελικά δείχνει φάουλ. Εκτός περιοχής το χέρι του Ιγκλέσιας.

98′ Ο Σκόνδρας βγάζει μόνο του τον Τσούκαλο, αλλά ο Παπαδόπουλος τον νικά στο μεταξύ τους τετ-α-τετ.

101′  Ο Φερνάντεθ κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Ιγκλέσιας πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα έξω.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Κίτρινες: Σκόνδρας 75’, Μπεχαράνο 86’, Ρόμανιτς 96’ – Μπαράλες 61’, Κώτσιρας 68’, Τασουλής 100’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας, Μπαχανάκ, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Μπουλούλης (99’ Σαραμαντάς), Ντέλετιτς (79’ Βασιλακάκης), Μπεχαράνο, Καραμάνος, Αραμπούλι (66’ Τσούκαλος), Ρόμανιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο (76’ Φερνάντεθ), Βαλιέντε (88’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (88’ Αλί Μπαμπά), Σίτο (76’ Ντρούπι), Μπαράλες, Κρέσπι (65’ Λεό Τιλίκα)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Βασιλόγιαννης, Παλαβαντισβίλι, Κωστίκα, Μαργαρίτης, Ζιούλης.

***  Η Λαμία έδωσε σήμερα το 100ό παιχνίδι στην ιστορία της στην Α’  Εθνική. Το πρώτο ήταν τον Αύγουστο του 2017, όταν πήρε 0-0 στην Ξάνθη. Εκείνο ήταν και το πρώτο παιχνίδι του Μίλαν Ράσταβατς στην Ελλάδα, με το Σέρβο σήμερα να συμπληρώνει 100 παιχνίδια σε ελληνικούς πάγκους. Η Λαμία εναντίον του Ράσταβατς έπαιξε το πρώτο  και το 100ό παιχνίδι της στην Α’  Εθνική. Και ο Ράσταβατς εναντίον της Λαμίας έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι στην Ελλάδα, εναντίον της Λαμίας και σήμερα το 100ό.

***  Οι παίκτες των δύο ομάδων σε κύκλο για ένα λεπτό ζητώντας την εκκίνηση και της δεύτερης και τρίτης κατηγορίας. Πράξη αλληλεγγύης στους συναδέλφους τους των Α’  Εθνικής 2 και Β’  Εθνικής, πρωταθλήματα που λόγω κορονοϊού δεν έχουν ακόμη ξεκινήσει.

Η ανακοίνωση:

«Σκεφτείτε πως εμείς περιμένουμε μόνο ένα λεπτό για τη σέντρα της 9ης αγωνιστικής, ενώ οι συνάδελφοί μας της Α’  Εθνικής 2 και της Β’  Εθνικής περιμένουν τη δική τους για περισσότερα από 345.000 λεπτά, που αντιστοιχούν σε περισσότερους από 8 μήνες αγωνιστικής απραξίας

Είμαστε όλοι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός, ανάλογα την κατηγορία που αγωνιζόμαστε.

Οι ποδοσφαιριστές της Α’  Εθνικής στεκόμαστε αλληλέγγυοι στο δίκαιο αίτημα των συναδέλφων μας των δύο κατηγοριών ώστε να αρχίσουν άμεσα τα πρωταθλήματά τους, απαιτούμε να δοθεί λύση στο πρόβλημά τους και να επιστρέψουν στα γήπεδα».