Πέρασε από τη Λιβαδειά η Αναγέννηση Λαμίας και αποσπάστηκε

Σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Λαμίας στη Λιβαδειά, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, κερδίζοντας 59-50 τον τοπικό Απόλλωνα και πλέον βρίσκεται μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Με τις δύο ομάδες να “ρίχνουν” το μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα, οι παίκτες του Κώστα Κουμπούρα έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 8-17.

Η ομάδα της Λιβαδειάς αντέδρασε μειώνοντας σε 20-23 στο 16′ και πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη (23-23).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 39-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αναγ. Λαμίας ήταν ανώτερη στις λεπτομέρειες και με τους Στογίλκοβιτς και Αντωνόπουλο να μην αστοχούν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, έφτασε στη νίκη με 50-59.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στογίλκοβιτς με 15 πόντους, ενώ για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, ο Ντάλλης πέτυχε 28 (2) πόντους.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Κάλφα.

Δεκάλεπτα: 8-17, 15-6, 16-18, 11-18.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Φρυγανάς 2, Γκιζίμης, Στάντζος, Σταυλιώτης, Παππάς 9 (1), Καρφάκης 2, Μουτζούρης, Ντάλλης 28 (2), Σκαλτσάς 7.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 15, Σφυρής, Αντωνόπουλος 5, Νικολάου 4, Φετοκάκης 2, Αργύρης 11 (1), Τζελέπης, Πουλής 2, Φραγκιαδάκης 8, Μπερτσιμάς, Τσακωνίτης 12.