Πήρε άνετο βαθμό στην Τρίπολη και ψάχνει μια νίκη ο ΠΑΣ Λαμία

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο ΠΑΣ Λαμία πήρε αυτό που ήθελε σήμερα στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα (0-0), στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής.

Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας η λευκή ισοπαλία κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα, αφού οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Αξίζει να σημειώσουμε ότι σήμερα τέθηκαν αντίπαλοι δύο από τους καλύτερους Έλληνες προπονητές που υπάρχουν στην Α’  Εθνική!

Η ομάδα του Μάκη Χάβου παρέμεινε αήττητη κόντρα στους Αρκάδες (2 νίκες-2 ισοπαλίες) και εδραιώθηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Το μυαλό των Λαμιωτών βρίσκεται ήδη στην… Πρωταπριλιά, όταν θα υποδεχτούν στο ΔΑΚΛ τον Πανιώνιο, τον οποίο κερδίζοντάς τον, θα εξασφαλίσουν ουσιαστικά την συμμετοχή τους και την επόμενη χρονιά στην Α΄ Εθνική!

Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη προσοχή στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, δεν άφηναν κενούς χώρους και αντιμετώπισαν πρόβλημα στην τελική πάσα. Όταν έφταναν στα αντίπαλα καρέ, αδυνατούσαν να βγάλουν την ευκαιρία και οι μόνες αξιοσημείωτες στιγμές, ήταν ορισμένα εκατέρωθεν σουτ. Στο πρώτο 45λεπτο έγιναν πολλά λάθη και κύλησε σε ήρεμο και αργό τέμπο, χωρίς ρυθμό.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα της αναμέτρησης ήταν περίπου ανάλογη. Η μόνη διαφορά ήταν πως οι γηπεδούχοι κρατούσαν πλέον περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, είχαν την κατοχή, αλλά ως εκεί… Με μόνη εξαίρεση τη φάση του 48′ όταν ο Βαλιέντε από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει, αδυνατούσαν να γίνουν ουσιαστικοί. Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν εξαιρετικά και δεν απειλούνταν. Στο 63′ είχαν μία καλή στιγμή με τον Καραμάνο, μετά το 80′ διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, ο Αστέρας δεν μπορούσε να αλλάξει πολλά καθώς είχε κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές και έτσι φτάσαμε  στο «στείρο» 0-0.

Φάσεις…

2′ Ο Σκόνδρας κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Τριανταφυλλόπουλος δεν μπορεί ν’ απομακρύνει, ο Καραμάνος πιάνει το το σουτ, η μπάλα έξω.

6′ Σκληρό φάουλ του Τριανταφυλλόπουλου στον Τομάς. Γλιτώνει με συστάσεις ο κεντρικός αμυντικός του Αστέρα.

12′ Ο Καλτσάς προσπαθεί να γυρίσει με τη μία για τον Μανιά από δεξιά, ο Σαράνοβ δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα να μπλοκάρει.

16′ Ο Φερνάντεθ έχει την μπάλα εκτός περιοχής, κάνει το σουτ, ο Σαράνοβ απομακρύνει σε κόρνερ.

26′ Ο Κώτσιρας δοκιμάζει το σουτ δεξιά εκτός περιοχής, ο Σαράνοβ απομακρύνει εντυπωσιακά.

40′ Ο Πασαλίδης είναι στο έδαφος. Ο Μπεχαράνο, αν και πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, τήρησε το fair play και σούταρε ψηλά άουτ. Δέχθηκε τα συγχαρητήρια από τον αντίπαλό του, Τριανταφυλλόπουλο.

45’+ Κόρνερ για τη Λαμία. Ο Μπερτόλιο παίρνει την μπάλα αριστερά εντός περιοχής, τη «σπάει» στον Μπλάζιτς, ο Άνχελ βάζει την κόντρα στο σουτ του Σέρβου.

48′ Ο Καλτσάς κάνει τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα περνά από τον Αντέτζο, ο Καραμάνος απομακρύνει σε κόρνερ προ του Μουνάφο.

63′ Ο Καραμάνος κάνει το σουτ δεξιά εντός περιοχής, ο Αθανασιάδης μπλοκάρει.

71′ Σέντρα του Άνχελ, ο Ιγκλέσιας κάνει την κεφαλιά στην περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω.

76′ Κεφαλιά του Αραβίδη στο δεύτερο δοκάρι, είναι αδύναμο. Ο Σαράνοβ μπλοκάρει.

80′ Ο Μπαράλες κάνει φάουλ στον Αθανασιάδη στην προσπάθειά του να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

82′ Ο Τσιλιανίδης βγαίνει από δεξιά, βγάζει έξω, αλλά ο Άνχελ δεν πιάνει καλά το σουτ.

92′ Ο Βαλιέντε προσπαθεί με ανορθόδοξο τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, στο κέντρο της άμυνας της Λαμίας.

93′ Σέντρα του Καλτσά, ο Αραβίδης δεν μπορεί να κάνει το κοντρόλ κι ο Σαράνοβ μπλοκάρει.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Iγκλέσιας 33’ –  Μπαράλες 49’, Μπερτόλιο 67’, Πίτι 88’

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος (28′ λ.τρ. Ανχελ Μαρτίνεζ), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς, Μαρκ Φερνάντεθ (54′ λ.τρ. Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Μανιάς (46′ Αραβίδης).
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Σκόνδρας, Βάντερσον, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπεχαράνο, Καραμάνος, Μπλάζιτς (89′ Μπουλούλης), Μπαράλες, Μπερτόλιο (85′ Πίτι), Τομάς (71′ Επστάιν)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Μελίσσας, Ασούμπρε, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος. Εκτός 18άδας έμειναν οι Καραγκούνης, Ρόμανιτς.

Η ενέργεια του Μπεχαράνο

Μπορεί το θέαμα σήμερα στην Τρίπολη να μην ήταν καλό, υπήρξε όμως μία στιγμή που αξίζει ιδιαίτερης μνείας. Στο 40’ ο Πασαλίδης έπεσε στο έδαφος.  Ο Μπεχαράνο, αν και πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, τήρησε το fair play και σούταρε ψηλά άουτ. Μάλιστα, ο Βολιβιανός δέχθηκε τα συγχαρητήρια από τον αντίπαλό του, Τριανταφυλλόπουλο.

Ωραία στιγμή με τον Νοτιοαμερικανό να μην λογαριάζει το γεγονός ότι θα μπορούσε να δώσει το προβάδισμα της ομάδας του, αλλά να δίνει προτεραιότητα στον συνάδελφό του.