Εθνικά Ποδόσφαιρο

Πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΑΣ Λαμία στην Τρίπολη

Αήττητος για 5η συνεχόμενη αγωνιστική έμεινε ο ΠΑΣ Λαμία, που αναδείχτηκε ισόπαλος, χωρίς τέρματα, με τον Αστέρα στην Τρίπολη, σπάζοντας το νικηφόρο του σερί στο πρωτάθλημα.
Το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου παίζοντας έξυπνα και μεθοδικά κράτησε μακριά από την εστία του τους επιθετικούς των Αρκάδων και πήρε έναν χρυσό πόντο σε μια δύσκολη έδρα.

Το παιχνίδι

Όπως αναμενόταν, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά άργησαν να απειλήσουν. Ένα σουτ του Κώτσιρα στο 15ο λεπτό πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στο 24’ ο Μπαράλες άγγιξε το 1-0, με την κεφαλιά του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί.
Δύο λεπτά αργότερα, ο Φερνάντεθ κατάφερε να παραβιάσει την εστία της Λαμίας από κοντά μετά από μπαλιά του Άλβαρες, όμως το γκολ δεν μέτρησε κατόπιν χρήσης VAR για φάουλ του Μπαράλες στον Τζανετόπουλο.
Οι Λαμιώτες είχαν καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά, με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει το σουτ του Ντέλετιτς στο 38’ και τον Καραμάνο να πλασάρει άουτ στο 40’.

Στο δεύτερο μέρος η κατοχή έμεινε στην πλευρά του Αστέρα, οι παίκτες του οποίου ασκούσαν ανούσια πίεση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν τις αντιδράσεις τους, με τα σουτ των Μπιάρνασον (54’), Ρόμανιτς (72’) και Τζανδάρη (88’) να περνούν άουτ. Ο δε Αντάμα Μπα απέτυχε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Κώτσιρα στο 90’, στέλνοντας τη μπάλα επάνω στον Τσιφτσή.

Οι του Αστέρα δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες παρά την κατοχή, ενώ στο 69’ ζήτησαν πέναλτι για πτώση του Μουνάφο, ο οποίος όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Φάσεις…

15′  Σουτ του Κώτσιρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

24′  Ο Μπαράλες με κεφαλιά λίγο έξω από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Προηγήθηκε σέντρα του Φερνάντεθ από δεξιά.

26′  Ο Άλβαρες έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φερνάντεθ με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής Καραντώνης πηγαίνει στο μόνιτορ να κοιτάξει αν υπάρχει παράβαση στη φάση. Ο Καραντώνης καταλόγισε φάουλ, δεν μετρά το γκολ. Το έκανε ο Μπαράλες στον Τζανετόπουλο.

33′  Σέντρα του Ορτέγκα από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Ιγκλέσιας.

38′  Σουτ του Ντέλετιτς μέσα από την περιοχή και αριστερά, μπλόκαρε σταθερά ο Τσιφτσής.

39′  Επικίνδυνη σέντρα του Φερνάντεθ από δεξιά, ο Επασί μπλόκαρε.

40′  Πλασέ του Καραμάνου μέσα από την περιοχή κι αριστερά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

47′  Διαμαρτυρία του Μπαράλες για πέναλτι, για χέρι του Τζανετόπουλου σε κεφαλιά του. Δεν υπήρχε παράβαση σύμφωνα με τον Καραντώνη.

54′  Σουτ του Μπιάρνασον έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

56′  Σουτ του Φερνάντεθ μέσα από την περιοχή και αριστερά, μπλόκαρε ο Επασί.

66′  Σουτ του Φερνάντεθ, η μπάλα πάνω στον Αντέτζο. Πτώση του Μουνάφο στη συνέχεια από διώξιμο του Βλάχου. Τσεκάρεται στο VAR αν υπάρχει πέναλτι, για μαρκάρισμα του Βλάχου στον Μουνάφο. Δεν υπάρχει παράβαση, συνεχίζεται το παιχνίδι. Αντίθετα, ο Μουνάφο καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ.

71′  Σουτ του Άλβαρες έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

72′  Καλοτραβηγμένο σουτ του Ρόμανιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

79′  Πάσα του Σίτο στον Μπαράλες, έβαλε το πόδι στο πρώτο δοκάρι ο Αργεντινός, άουτ.

88′  Σουτ του Τζανδάρη έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

90′  Ο Αντάμα Μπα έκανε πλασέ έξω από την περιοχή μετά από τσαφ του Κώτσιρα, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Τσιφτσή.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας).

Κίτρινες: Αντάμα  Μπα 75’

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνιο, Πασαλίδης (92’ Βαλιέντε), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Φερνάντεθ, Σίτο (80’ Τιλίκα), Κρέσπι (58’ Ριέρα), Μπαράλες.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Επασί, Βλάχος, Ορτέγκα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (64’ Γκαζαριάν), Μπιάρνασον, Καραμάνος (93’ Αραμπούλι), Πίτι (64’ Αντάμα Μπα), Ρόμανιτς (86’ Μάντρεκαρ)