Εθνικά Ποδόσφαιρο

Πήρε βαθμό (0-0) ο ΠΑΣ Λαμία στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ

Μετά από ένα κακό παιχνίδι που είχε ελάχιστες καλές στιγμές και πολλά λάθη, ΟΦΗ και ΠΑΣ Λαμία έμειναν χωρίς σκορ στην Κρήτη, για την 7η αγωνιστική της Α΄ Εθνικής, κερδίζοντας από ένα βαθμό.

Οι Λαμιώτες κατά διαστήματα ήταν καλύτεροι όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ που τόσο ήθελαν. Πάντως για το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου ό βαθμός ήταν θετικός  και τώρα βλέπει το ματς με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚΛ σαν την καλύτερη ευκαιρία για να επιστρέψουν στις νίκες.

Το ματς

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ο Αραμπούλι δοκίμασε ένα γυριστό μέσα από την περιοχή του ΟΦΗ, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει. Λίγο αργότερα, στο 10′, η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού μετά από εξαιρετική σέντρα του Σκόνδρα, ο Νούνιες δεν κατάφερε τελευταία στιγμή να μπει στην πορεία της.

Οι Ηρακλειώτες απείλησαν για πρώτη φορά με τον Μαρινάκη στο 19′. Ο Έλληνας μπακ πάτησε περιοχή, όμως ο Ρόμανιτς τον ακολούθησε και τον έκοψε πριν γίνει επικίνδυνος.
Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε μονομαχίες και ο Λάμπρου σε μακρινά σουτ, που όμως δεν είχαν στόχο.

Παρόλα αυτά, η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 40′ για τον ΟΦΗ με τον Τοράλ. Ο Ισπανός εξτρέμ βρέθηκε φάτσα με τον Γκαραβέλη, αλλά τελευταία στιγμή ο Γκόλεμιτς έπεσε στα πόδια του και έσωσε τη Λαμία από το να δεχθεί γκολ σε κρίσιμο σημείο.
Πριν καλά καλά ξεκινήσει το β’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, με το σουτ του Νέιρα να σταματά από τον Γκαραβέλη που εκείνη τη στιγμή ήταν εκτός εστίας και γυρνούσε με πίσω βήματα!

Οι αναγκαστικές αλλαγές της Λαμίας και οι αρκετές κίτρινες κάρτες, έκαναν το παιχνίδι πραγματικά να μην βλέπεται για αρκετά λεπτά.
Έπρεπε να φτάσουμε στο 73′ για να κάνει ένα καλό σουτ ο Νέιρα, το οποίο βέβαια έφυγε ψηλά. Ο Μανούσος στο 82′ έπεσε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι. Όπως φάνηκε υπήρχε ένα τζαρτζάρισμα, όμως το VAR που προφανώς τσέκαρε τη φάση, έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Η τελευταία μεγάλη στιγμή του ματς ήρθε με τον Μπαλογιάννη στο 89′, με τον Έλληνα μπακ να κερδίζει τις κόντρες και να φτάνει μπροστά στον Γκαραβέλη, που για ακόμα μια φορά βγήκε και μπλόκαρε σωτήρια!

Φάσεις…

1′ Γυριστό του Αραμπούλι μέσα από την περιοχή! Μπλοκάρει ο γκολκίπερ του ΟΦΗ

5′ Κακό σουτ του Τζανδάρη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Επασί

10′ Εξαιρετική σέντρα του Σκόνδρα αλλά ο Νούνιες δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

14′ Γλυτώνει την κίτρινη κάρτα στο τσακ ο Μεγιάδο για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Νούνιεζ

18′ Γύρισμα του Σκόνδρα μέσα στην περιοχή, απομακρύνει με προβολή ο Βούρος

19′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Μαρινάκη να πατά περιοχή έχοντας προϋποθέσεις, αλλά ο Ρόμανιτς τον έκοψε τελευταία στιγμή πριν σουτάρει

23′ Ο Αραμπούλι είδε λίγο εκτός τον Επασί και σούταρε από μακριά, με την μπάλα να περνά άουτ

31΄Σουτ του Λάμπρου εκτός περιοχής περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη

39′ Πάει να κάνει τρίπλες έξω από την αντίπαλη περιοχή ο Νέιρα, με τη μπάλα να καταλήγει στον Γκαραβέλη

40′ Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Τοράλ, απομακρύνει σε κόρνερ ο Γκόλεμιτς με τάκλιν

46′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Νέιρα να δημιουργεί και να σουτάρει, όμως να μην μπορεί να κερδίσει τον Γκαραβέλη

53′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ, θα γεμίσει την αντίπαλη περιοχή,  απομακρύνει ο Αντέτζο

56′ Σουτάρει από μακριά ο Γκαγιέγος αλλά ο Γκαραβέλης είναι ξανά εκεί να μπλοκάρει

66′ Ο Τάιρον δεν μπορεί να κατεβάσει την μπάλα από πλεονεκτική θέση

73′ Σουτάρει ο Μεγιάδο σε μια καλή φάση, αλλά και πάλι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη η μπάλα

82΄Ο Μανούσος πέφτει την περιοχή και ζητά πέναλτι. Υπάρχει τζαρτζάρισμα είναι η αλήθεια, όμως το VAR είπε συνεχιστεί

85′ Ο Τάιρον εκτελεί φάουλ από πολύ ευνοϊκή θέση, με τον Επασί να μπλοκάρει.

89′ Τεράστια στιγμή για τον ΟΦΗ! Ο Μπαλογιάννης πήρε τις κόντρες και έφτασε μπροστά στον Γκαραβέλη, όμως αυτός βγήκε και μπλόκαρε

Διαιτητής: Περράκης (Αθήνας)

Κίτρινες: Πασαλίδης 45’, Μεγιάδο 83’, Σελίμοβιτς 96’ – Μπεχαράνο 57’, Αντέτζο 63’, Μανούσος 74’

ΟΦΗ (Νίκος Νιόμπλιας): Επασί, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Λάμπρου (62’ Καμάου), Νέιρα (85’ Σελίμοβιτς), Βούρος, Γκαγέγκος, Τοράλ (75’ Ναμπί), Μεγιάδο (85’ Βαν Ντούινεν), Καστάνιος (62’ Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (71’ λ.τρ. Βύντρα), Ορτέγκα, Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Μπεχαράνο (84’ Γκέντσογλου), Νούνιες (46’ λ.τρ. Ταϊρόν), Τζανδάρης, Καραμάνος, Αραμπούλι (84’ Μανουσάκης), Ρόμανιτς (65’ λ.τρ. Μανούσος)

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Σαράνοβ, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Σαραμαντάς.