Εθνικά Ποδόσφαιρο

ΠΑΣ Λαμία και του χρόνου στην Α’ Εθνική!!!

Αν και άξιζε από πολύ νωρίς να εξασφαλίσει την παραμονή του στην  Α’  Εθνική, ο ΠΑΣ Λαμία, παρά τις περιπέτειες και όλα τα προβλήματα που συνάντησε, βγήκε τελικά αλώβητος, και αήττητος στα μπαράζ και θα παίξει για 6η χρονιά στη μεγάλη επαγγελματική κατηγορία.

Η Λαμιώτικη ομάδα με την ισοπαλία που πήρε απόψε στο ΔΑΚΛ και σε συνδυασμό με τη νίκη της στη Βέροια, εξασφάλισε το εισιτήριο που εκκρεμούσε και η Α΄ Εθνική θα είναι ΕΔΩ και τη νέα χρονιά, ελπίζοντας όλοι να μάθουν ασπό τα λάθη και να παρουσιαστούν βελτιωμένοι και πιο δυνατοί.
Οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη, στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν, δημιούργησαν ευκαιρίες για τη μεγάλη ανατροπή, αλλά φαίνεται ότι είχε άλλη άποψη ο Βολιβιανός άσος της Λαμίας Ντάνι Μπεχαράνο, ο οποίος στο 78’ μ΄ ένα εκπληκτικό τέρμα, έβαλε την… ταφόπλακα στους φιλοξενούμενος που πέρα από τα… σχέδια επί χάρτου, είναι πρωταθλητές της κατηγορίας και δυστυχώς του χρόνου θα παίξουν στην ίδια κατηγορία!

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο ΔΑΚΛ αν και κρίνονταν η παρουσία της Λαμίας στην Α’  Εθνική, δεν βρέθηκαν πάνω από 3.000 φίλαθλοι, με αποτέλεσμα οι κερκίδες να δείχνουν… μισοάδειες!

Παρ΄ όλα αυτά  υπήρχε όμορφη ατμόσφαιρα και στο τέλος οι πανηγυρισμοί ήταν ιδιαίτερα έντονοι για τους γηπεδούχους που ένιωσαν να λυτρώνονται για τις δοκιμασίες που υπέστησαν το τελευταίο διάστημα.

Ο αγώνας

Αρκετά δυνατό «μπάσιμο» στην αναμέτρηση από τη Λαμία, χωρίς όμως αυτό να μετουσιωθεί και σε τελική μιας και εκείνη στο 1′ (πλασέ του Μανούσου) δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Γενικά, το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, ο οποίος όμως άρχισε να πέφτει σύντομα.

Ταυτόχρονα, η Βέροια ισορρόπησε άμεσα, με τις στιγμές έντασης να κάνουν την εμφάνισή τους σ’ ορισμένες περιπτώσεις. Εξάλλου το διακύβευμα ήταν μεγάλο.
Πάντως, η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 20′, με τον Πεταυράκη να κάνει το παράλληλο γύρισμα από αριστερά και τον Αντέτζο να παρεμβαίνει καταλυτικά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν, όντας τελικά εκείνοι που άνοιξαν το σκορ. Στο 27′ ο Κάτσε εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Γιακουμάκη να πιάνει κοντινή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
Η Βέροια χρειαζόταν ακόμα ένα γκολ για να έχει σκορ πρόκρισης, εξού και συνέχιζε να βγάζει φάσεις, όπως το σουτ του Φοφανά που πέρασε άουτ στο 31′, -παίζοντας μάλιστα ωραίο συνδυαστικό ποδόσφαιρο ανά περιπτώσεις. Έπρεπε να φτάσει το 44′ για να δημιουργήσει την πρώτη της καλή στιγμή η Λαμία, όταν ο Τζανδάρης έπιασε δυνατό σουτ, για να διώξει σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.
Η ομάδα της Ημαθίας μπήκε δυνατά, στην επανάληψη έχοντας μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα. Ύστερα από πολύ ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Γαβριηλίδη από τα αριστερά, ο Φοφανά έκανε το σουτ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η Λαμία άρχισε να κερδίζει μαζεμένες στατικές φάσεις, τις οποίες όμως δεν μπορούσε να τις εκμεταλλευτεί. Στο 71′ οι παίκτες των γηπεδούχων πίεσαν ψηλά, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει λανθασμένα και τον Μανούσο να κερδίζει την μπάλα, αλλά να καθυστερεί να εκτελέσει.
Παρόλα αυτά, η ομάδα του Τζ. Φέστα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 78′ ο Μπεχαράνο έπιασε τρομερό μονοκόμματη σουτ πλασέ εκτός περιοχής και -εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Παπαδόπουλος έλειπε από την εστία του- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1.
Στα εναπομείναντα λεπτά κυριάρχησε η ένταση. Η Βέροια δεν μπόρεσε να βρει τις φάσεις για το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 1-1 και τη Λαμία να εξασφαλίζει την παραμονή της στην κατηγορία.

1′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία – ως μη γενόμενη όμως λόγω οφσάιντ – με το πλασέ του Μανούσου να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

12′ Νεύρα μεταξύ Μανούσου και Γαβριηλίδη μετά από πολύ δυνατό μαρκάρισμα του δεύτερου στον Τζανδάρη, που πέρασε ατιμώρητο

20′ Ωραία φάση για τη Βέροια, με τον Πεταυράκη να κάνει το παράλληλο γύρισμα από αριστερά και τον Αντέτζο να απομακρύνει σωτήρια

27′ Ύστερα από εκτέλεση ανύπαρκτου κόρνερ του Κάτσε από αριστερά – που «κέρδισε» ο Γαβριηλίδης με σουτ  λίγο έξω από την περιοχή, όταν η μπάλα χτύπησε σε συμπαίκτη του και κατέληξε άουτ! – ο Γιακουμάκης ξέφυγε από τον Σιμόν, έπιασε κοντινή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής…0-1

43′ Δυνατό σουτ του Τζανδάρη, έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο παιχνίδι.

44′ Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Ορτέγκα έπιασε μακρινό σουτ που έφυγε άουτ

45′ Άστοχη η κεφαλιά του Γιακουμάκη

Β’  ημίχρονο

46′ Προσπάθεια και γύρισμα του Γαβριηλίδη από τα αριστερά, ο Φοφανά έκανε το μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

48′ Κόρνερ για τη Λαμία, ύστερα από γύρισμα του Μανούσου, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι (για χέρι του Δημόπουλου) αλλά δεν φάνηκε κάτι τέτοιο.

50′ Σέντρα του Καραμάνου από δεξιά, απομάκρυνε ο Δημόπουλος

53′ Αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους, ο Μούργος βρήκε τον Φοφανά που έπιασε χλιαρό σουτ για να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Σαράνοβ.

54’ Προσωπική ενέργεια Σαραμαντά από αριστερά, απέφυγε δύο αντιπάλους, επιχείρησε δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, με κέρδος ένα κόρνερ
57′
Μακρινό σουτ από τον Σαραμαντά, άστοχο.
63′
Παράλληλο γύρισμα από τον Γιακουμάκη, σωτήρια η προβολή από τον Σαραμαντά.
71′
Πίεση ψηλά από τους παίκτες της Λαμίας, λάθος απομάκρυνση από τον Παπαδόπουλο, με τον Μανούσο να κερδίζει την μπάλα αλλά καθυστερεί να σουτάρει

78′  Ο Σαραμαντάς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Οικονόμου δεν έδιωξε με επιτυχία, ο Παπαδόπουλος προσπάθησε εκ νέου να απομακρύνει με γροθιές προ του Ταϊρόν, η μπάλα έφτασε στον Μπεχαράνο ο οποίος μ΄ ένα ασύλληπτο σουτ πλασέ, στην κίνηση, από το ύψος της περιοχής, βρήκε δίχτυα…1-1
85′
Σουτ του Γιακουμάκη, κοντράρει η μπάλα και καταλήγει στην αγκαλιά του Σαράνοβ.
92′
Συρτό σουτ του Μανούσου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος
Διαιτητής: Τάμας Μπόγκναρ (Ουγγαρία)

Κίτρινες:  Τζανετόπουλος 75’, Μανούσος 87’ – Φοφανά 32’, Γαβριηλίδης 64’, Μπουκουβάλας 73’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοβ, Προβυδάκης (46΄Σαραμαντάς), Ορτέγκα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Νούνιες (74’ Τάϊρον), Τζανδάρης, Καραμάνος (74’ Μπανγκουρά), Μπεχαράνο (82’ λ.τρ. Γκέντσογλου), Μανούσος (96’ Αραμπούλι).

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλους, Μπουκουβάλας, Μαραγκός (46’ λ.τρ. Σκόνδρας), Δημόπουλος, Πεταυράκης, Μούργος (77’ Καπνίδης), Κάτσε, Γαβριηλίδης (77΄Οικονόμου), Φοφανά (64’ Κουατένγκ), Γιακουμάκης, Πασάς

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Γκαραβέλης, Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς, Μαζουλουξής. Εκτός 20άδας ήταν οι Μανουσάκης, Τσούκαλος.

***  Η Λαμία είχε κερδίσει στο α΄ ματς με 2-1 μέσα στη Βέροια (Πασάς 77’ – Μπεχαράνο 7′ Μανούσος 81′)