Περίπατος του ΠΑΟΚ, 2-0 στη Λαμία

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε εύκολα απόψε στο ΔΑΚΛ το εμπόδιο της Λαμίας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής και συνεχίζει να βρίσκεται πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο δικέφαλος ήταν καλύτερος σε όλο το ματς, δημιούργησε ευκαιρίες είχε τον πλήρη έλεγχο, απέναντι σε μια Λαμία που παρουσίασε για μια ακόμη φορά τα γνωστά προβλήματα σε όλες τις γραμμές κι έχασε δίκαια, παραμένοντας σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς νίκη και χωρίς ψυχολογία.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με ελλείψεις, ενώ οι Λαμιώτες δημιούργησαν τη μοναδική τους ευκαιρία για να σκοράρουν στο 75’ με τον… ξεχασμένο Βασιλόγιαννη. Στο α’ μέρος παρ’ ότι βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε μία φορά, αλλά και στην  επανάληψη δεν μπόρεσε να δείξει σημάδια αντίδρασης, όποτε ήρθε φυσιολογικά το δεύτερο γκολ από τον ΠΑΟΚ για να κλειδώσει το τρίποντο.

Στα τελευταία λεπτά μόνο κάποιες προσωπικές εμπνεύσεις ποδοσφαιριστών προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα της όσον αφορά την επιθετική της εικόνα, όμως απέτυχαν γιατί απουσιάζει η ουσιαστική καθοδήγηση από τον πάγκο.

Η ουσία είναι ότι η Λαμία συνεχίζει ακυβέρνητη, παραμένει τελευταία και ακολουθεί το δύσκολο ματς στα Γιάννενα και ο Ολυμπιακός στο ΔΑΚΛ.

Το παιχνίδι

Μόλις στο 12’ ο Βαγκέ από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή γύρισε την μπάλα στον εντελώς αμαρκάριστο Τζόλη, που με πλασέ στην κίνηση κατάφερε να ανοίξει το σκορ, βγάζοντας το όποιο άγχος υπήρχε στους φιλοξενούμενους.
Μετά το γκολ όλοι πίστευαν ότι η Λαμία θα έπαιζε πιο τολμηρά, αλλά μάταια. Εκτός από μια κεφαλιά  του Τσούκαλου στο 25’ (μπλόκαρε ο Πασχαλάκης), δεν έδειξε ότι μπορέι. Μάλιστα λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα, με τον Αντέτζο να αποτυγχάνει να απομακρύνει, αλλά ο Μουργκ… νικήθηκε από τον Επασί που τον ανάγκασε να φύγει πολύ πλάγια και να χάσει μεγάλη ευκαιρία..
Στόχος του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος ήταν πρώτα από όλα να κρατήσει τη Λαμία μακριά από την περιοχή του και παράλληλα να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα «τελείωνε» το παιχνίδι.

Η πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ για να πετύχει τον στόχο του ήρθε στο 54’, όταν ο Μουργκ από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Τζόλης δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να τη στείλει στα δίχτυα.
Δύο λεπτά αργότερα έγινε η φάση για την οποία η Λαμία φωνάζει, καθώς ο Σκόνδρας έκανε το φάουλ στον Τζόλη και εκνευρισμένος αυτός κλώτσησε εκτός φάσης τον αμυντικό των γηπεδούχων. Μανούχος (ρέφερι) και Κουμπαράκης (VAR) άφησαν την παράβαση να περάσει με μια κίτρινη και για τους δύο παίκτες, με τον Πάμπλο Γκαρσία να αποσύρει τον παίκτη του από το γήπεδο πέντε λεπτά αργότερα για να αποφύγει τα χειρότερα.
Οι τίτλοι τέλους στο ματς έπεσαν με ένα θαυμάσιο γκολ στο 64’. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια «φώναξε» ότι είναι εδώ και με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Επασί διαμορφώνοντας το τελικό  2-0 στο ΔΑΚΛ.

Το μόνο που… πρόσφεραν οι γηπεδούχοι για να… θυμίσουν την επιθετική παρουσία τους ήταν η τεράστια ευκαιρία με τον Βασιλόγιαννη στο 75’ με την μπάλα να περνά άουτ.

12′  Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ κόντρα στη Λαμία. Ο Ουαγκέ πάτησε περιοχή, έπειτα από την πάσα του Καντουρί, γύρισε στον Τζόλη, ο οποίος έγραψε το 0-1.

15′  Σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, από τον Μπεχαράνο, η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

20′  Ο Μπεχαράνο γέμισε στην περιοχή, ο Πασχαλάκης μάζεψε έστω και με λίγη δυσκολία.

23′  Ο Ντέλετιτς πραγματοποίησε ένα σουτ από τη γωνία της περιοχής, άουτ η μπάλα.

25′  Εκτέλεση φάουλ από την Λαμία, ο Τσούκαλος πήρε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

29′  Ο Μούργκ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί λάθος στην άμυνα της Λαμίας, έδιωξε ο Επασί πριν σουτάρει ο Αυστριακός.

32′   Μπαλιά προς τον Καντουρί που είχε κάνει την κίνηση στην περιοχή. Πρόλαβε και μάζεψε ο Επασί.

33′  Σουτ του Αουγκούστο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, ο Επασί δεν πρόλαβε να μπλοκάρει και κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

49′  Σβιντέρσκι κέρδισε ένα φάουλ από τον Σκόνδρα. Ο Νινούα εκτέλεσε, η Λαμία δεν έδιωξε, ο Περέιρα αιφνιδιάστηκε, η μπάλα ακούμπησε πάνω του και κατέληξε στον

51′  Προσπάθεια του ΠΑΟΚ από τα αριστερά, έγινε το γύρισμα από τον Σφιντέρσκι, έδιωξε ο Σαραμαντάς.

54′  Ο Μούργκ γύρισε από τα δεξιά στον Τζόλη, ο οποίος έκανε κίνηση στην περιοχή, ωστόσο πλάσαρε από κοντά άουτ.

60′  Σουτ του Αουγκούστο στα όρια της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

64′   Ο ΠΑΟΚ κάνει το 0-2 με τον Βιεϊρίνια να σκοράρει ένα καταπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Σβιντέρσκι κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Λαμίας.

75′  Ο Βασιλόγιαννης βρέθηκε μόνος του στα δεξιά, έκανε όμως ένα κακό σουτ με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

78′  Κούρσα του Αουγκούστο, σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να απειλήσει τον Επασί.

80′  Ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του γκολκίπερ της Λαμίας.

83′  Σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι από τον Ζίβκοβιτς, ο Μπουλούλης έδιωξε σε κόρνερ.

85′  Σέντρα του Ζίβκοβιτς, ο Ουαγκέ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στα χέρια του Επασί.

89′  Προσπάθεια του Βασιλόγιαννη μπροστά από τον Περέιρα, άουτ η μπάλα.

93′ Σουτ του Τσόλακ, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Μπεχαράνο 50’, Σκόνδρας 55’ – Ίνγκασον 38’, Τζόλης 55’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας (62’ Βασιλακάκης), Ασίγκμπα (46’ Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Μπαχανάκ (46’ Σαραμαντάς), Μπουλούλης, Ντέλετιτς, Μπεχαράνο, Καραμάνος, Ρόμανιτς (53’ Βασιλόγιαννης), Τσούκαλος (62’ Αραμπούλι)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (71’ Σβαμπ), Νινούα (71’ Τσιγγάρας), Μουργκ (59’ Ζίβκοβιτς), Τζόλης (59’ Βιεϊρίνια), Σβιντέρσκι (81’ Τσόλακ)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Βλαχομήτρος, Κωστίκα, Νικολόπουλος.