Πλήρωσε την επιθετική του αδυναμία ο ΠΑΣ Λαμία, 2-0 ο ΟΦΗ

Παρά το γεγονός ότι στάθηκε αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο του «Θ. Βαρδινογιάννης», ο ΠΑΣ Λαμία ηττήθηκε από τον ΟΦΗ με 2-0 και δεν μπόρεσε να μειώσει εκ νέου τη διαφορά με τις υπόλοιπες ομάδες των τελευταίων θέσεων.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλοί και σταθεροί στο α’ ημίχρονο, προηγήθηκαν, δημιούργησαν καλές στιγμές και στην επανάληψη εκεί που πίεζε η Λαμία για την ισοφάριση, πέτυχαν δεύτερο τέρμα και πήραν  το τρίποντο που βάσει του ματς το άξιζαν.
Σκόρερς για τον ΟΦΗ, ο οποίος δεν είχε στον πάγκο του τον τεχνικό Γιώργο Σίμου λόγω οικογενειακού ζητήματος, οι Στάικος με πέναλτι (34′) και Βαφέας (85′).

Ακολουθεί για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου το Δευτεριάτικο μάτς με την ΑΕΚ στο ΔΑΚΛ (19.30).

Ο αγώνας

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων. Ο ΟΦΗ ήλεγξε τον ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας σε κάποιο σημείο μέχρι και το 61% της κατοχής, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά στο να παράξει ευκαιρίες. Οσο περνούσε η ώρα, η Λαμία ανέβαζε «στροφές», απειλώντας πρώτη στο 14′ με αδύναμο σουτ του Προβυδάκη. Στο 32′, ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, στην πρώτη του ουσιαστικά καλή στιγμή στο παιχνίδι, όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Μπαλογιάννης από το ημικύκλιο της περιοχής σταμάτησε στο προτεταμένο χέρι του Αντέτζο.
Ενα λεπτό αργότερα ο Στάικος κέρδισε από τα έντεκα βήματα των Επασί, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 39′ μάλιστα, λίγο έλειψε να πάρει «αέρα» δύο τερμάτων, καθώς μετά από καλοεκτελεσμένο χτύπημα κόρνερ, ο Βούρος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι των Λαμιωτών.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε ο ΟΦΗ στο β’ ημίχρονο. Στο 48′ και μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα στην «καρδιά» της περιοχής, με τον Στάικο να πιάνει το σουτ, το οποίο όμως βρήκε πάνω στον Σκόδρα. Στο επόμενο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, καθώς υπήρχαν πολλές διακοπές λόγω κάποιων μικροτραυματισμών από τα σκληρά μαρκαρίσματα που γινόντουσαν. Η Λαμία πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς να βρει όμως τη μεγάλη φάση.

Αντίθετα όσο η Λαμία δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ, ο ΟΦΗ με τον Βαφέα στο 84’, κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του μ’ ένα υπέροχο μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Επασί.

3′  Σέντρα του Ουές, παραχώρησε κόρνερ ο Σκόνδρας.

4′  Γέμισμα του Κοροβέση, απομάκρυνε με κεφαλιά ο Αντέτζο.

15′  Αδύναμο σουτ του Προβυδάκη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε πολύ εύκολα ο Βάτερμαν.

22′  Εκτέλεση φάουλ από τον Προβυδάκη, από αριστερά, μπλόκαρε σταθερά ο Βάτερμαν.

24′  Ο Π. Στάικος έσπρωξε τον Ρόμανιτς, φάουλ για τη Λαμία.

25′  Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε φάουλ, στα χέρια του Βάτερμαν η μπάλα.

29′  Σέντρα σουτ του Μπαλογιάννη από αριστερά, η μπάλα άουτ. Θα μπορούσε να δώσει δίπλα του στον Κοροβέση.

30′  Χαμηλή σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, έδιωξε με κεφαλιά ο Αντέτζο.

34′  Σουτ του Μπαλογιάννη, η μπάλα στο απλωμένο χέρι του Αντέτζο. Ο Πασχαλάκης Στάικος σκόραρε από την άσπρη βούλα. Ο Επασί έπεσε σωστά, βρήκε τη μπάλα, αλλά η εκτέλεση ήταν δυνατή και πήγε στα δίχτυα…1-0

36′  Σουτ του Τιρόνε έξω από την περιοχή, κόντραρε η μπάλα. Νέο σουτ του Μπεχαράνο, ξανά κόντρα. Για πέναλτι φωνάζουν οι παίκτες της Λαμίας, για χέρι του Βούρου.

39′  Δοκάρι για τον ΟΦΗ με κεφαλιά του Βούρου ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

44′  Ο Σαρδινέρο έδωσε στον Μπαλογιάννη, αυτός πλάσαρε από εξαιρετική θέση αλλά αστόχησε.

45′  Το πλασέ του Στούρτζεον μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

48′  Γύρισμα του Κοροβέση από αριστερά, ο Στάικος έκανε το πλασέ από θέση βολής και η μπάλα πήγε πάνω στο σώμα του Σκόνδρα.

59′  Εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, η μπάλα στα χέρια του Βάτερμαν.

60′  Ο Ντέλετιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά με το αριστερό, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βάτερμαν.

62′  Απειλεί και πάλι η Λαμία, το σουτ του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή στην αγκαλιά του Βάτερμαν.

63′  Ο Στούρτζεον βρέθηκε απέναντι στον Επασί, τσίμπησε ίσα ίσα τη μπάλα, μπλόκαρε ο Επασί.

65′  Ο Προβυδάκης εκτέλεσε φάουλ, μπλόκαρε ο Βάτερμαν.

71′  Πλασέ του Ντέλετιτς στην κίνηση από γύρισμα του Ρόμανιτς, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

77′  Εκτέλεση φάουλ του Κοροβέση, κεφαλιά του Βαφέα, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

84′  Ο Βαφέας έκανε πολύ καλό γυριστό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

85′  Ο Βαφέας με καταπληκτικό αριστερό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Επασί…2-0

92′  Ο Τσιλιανίδης βρέθηκε απέναντι στον Επασί, σούταρε, έδιωξε ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Βούρος 22’, Ουές 42’, Βάτερμαν 64’,  – Αντέτζο 32’

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Κοροβέσης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Βούρος, Μεγιάδο, Π. Στάικος (75’ Στάικος), Μπαλογιάννης (66’ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (87’ Τσιλιανίδης), Σαρδινέρο (74’ Γρίβας)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχ. Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας(72’ Βλάχος), Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς, Τζανδάρης (72’ Μπιάρνασον), Αραμπούλι (86’ Βασιλακάκης), Ταϊρόν (46’ Καραμάνος), Ρόμανιτς,

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κατσίκας, Ζιούλης, Παλαβαντισβίλι, Κωστίκα, Σαραμαντάς.

***  Στον πάγκο του ΟΦΗ ήταν  σήμερα ο Περικλής Παπαπαναγής, καθώς η σύζυγος του Γιώργου Σίμου είναι έτοιμη να γεννήσει.