Εθνικά Ποδόσφαιρο

Προβάδισμα Πανιώνιου μετά το 1-0 επί του ΠΑΣ Λαμία που ελπίζει…

Το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε σήμερα ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 1-0 του ΠΑΣ Λαμία στη Νέα Σμύρνη, στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του θεσμού, αλλά όλα θα κριθούν το βράδυ (21.45) της 7ης Φλεβάρη στο ΔΑΚΛ.

Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά ήταν αναγνωριστικό. Η Λαμία έκανε από την αρχή… ξεκάθαρη την πρόθεσή της να «περιμένει» τον Πανιώνιο στο δικό της μισό και να «χτυπήσει», όποτε μπορέσει, στην αντεπίθεση.

Ετσι οι «κυανέρυθροι» κρατούσαν μπάλα, αλλά δεν έβρισκαν διαδρόμους.

Μέχρι το 25′ η αναμέτρηση είχε μόνο μία σχετικά καλή στιγμή (το  «χλιαρό» σουτ του Μασούρα στο 13′) και δεν υπήρχε ρυθμός.

Κάπου εκεί οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου… πάτησαν γκάζι και στο επόμενο δεκάλεπτο, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Ο Μασούρας σε 2 περιπτώσεις (27. 31′) και οι Σπριντόνοβιτς (28′), Σταυρόπουλος (29′) σε μία, βρέθηκαν σε θέση βολής αλλά δεν σκόραραν.
Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό έμεινε το ίδιο, αφού ο Πανιώνιος πίεζε και οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν. Στο 70΄ η πίεση των Νεοσμυρνιωτών απέδωσε καρπούς με ένα εξαίσιο γκολ. Ο Σιώπης «τροφοδότησε» τον Βλάχο κι αυτός με τη μία σέντραρε στον Μασούρα, ο οποίος με πλασέ χωρίς να πέσει η μπάλα κάτω έκανε το 1-0!
Πέντε λεπτά αργότερα καταγράφηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ακόστα έκανε το σουτ, αλλά μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Κότνικ. Στην τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα οι παίκτες του Πανιωνίου «έκρυψαν» την μπάλα, αλλά το σουτ του Σαββίδη πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

1′ Μακρινό σουτ από τον Σιώπη χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Μελίσσα.

13′ Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Σπιριντόνοβιτς εκείνος έδωσε στον Μασούρα που έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή χωρίς όμως να απειλήσει τον Μελίσσα.

27′ Από το φάουλ που εκτέλεσε ο Μπραχίμι ο Μασούρας στο ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

28′ Ο Μασούρας συνέκλινε στον άξονα και άνοιξε στα δεξιά στον Σπιριντόνοβιτς. Εκείνος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ.

31′ Από τα δεξιά ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή και με ένα σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Μελίσσα ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.

34′ Φανταστική ενέργεια από τον Ντουρμισάι ο οποίος “χόρεψε” τον Αναστασιάδη και στη συνέχεια έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής χωρίς να βρει στόχο.

40′  Σέντρα του Βλάχου από τα δεξιά η μπάλα περνά από όλους όμως ο Σπιριντόνοβιτς την τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε να τη γυρίσει προς την εστία του Μελίσσα.

46′  Ο Βλάχος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά με τον Μελίσσα να μπλοκάρει εύκολα.

47′ Ο Καραγιάννης έστρωσε την μπάλα στον Μπλάζιτς, εκείνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής και λίγο αριστερά έκανε το σουτ αστοχώντας για λίγο.

54′ Φάουλ του Όμο στον Σπιριντόνοβιτς σε καλό σημείο στον άξονα περίπου 10 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Κόρμπος πάτησε την μπάλα στον Μασούρα ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

61′ Σέντρα του Σαραμαντά ο Ασίγκμπα πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια προ του Μασούρα παραχωρώντας το κόρνερ.

70′  Ο Σιώπης από τον άξονα προς τα δεξιά στο Βλάχο εκείνος πριν σκάσει η μπάλα κάτω με τη μία έκανε τη σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Μασούρας με πλασέ έκανε το 1-0!

75′  Μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Ακόστα κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε όμως κακό πλασέ με τον Κοτνίκ να μπλοκάρει.

87′  Ο Ντουρμισάι άνοιξε ωραία δεξιά στον Κόρμπο εκείνος με τη μία πάσαρε στον Σαββίδη που τσίμπησε την μπάλα προ του Μελισσά, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Κίτρινες: 66′ Σαραμαντάς – 45′ Μπλάζιτς, 54′ Όμο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (92′ Παπαγεωργίου), Μπραχίμι (46′ Λάμπρου), Σπιριντόνοβιτς (71′ Σαββίδης), Ντουρμισάι.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Μελίσσας, Κουτρομάνος (36′ λ. τρ. Καραγιάννης), Παντελιάδης, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Όμο,  Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα (80′ Μπουλούλης), Μπούντνικ, Μπλάζιτς, Τσούκαλος (51′ Βάντερσον).

*** Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι Παπαδόπουλος, Κουκόλης, Μανιάς, Πατσαρούχας

***  Η ρεβάνς θα γίνει στις 7 Φλεβάρη στο ΔΑΚ Λαμίας (21.45)

Λευκή ισοπαλία στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Παρά την ανωτερότητα του Ολυμπιακού στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η ΑΕΚ πήρε ισοπαλία 0-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έχει μικρό προβάδισμα για πρόκριση στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.
Η Ενωση έμεινε για τρίτη φορά αήττητη στο γήπεδο του Ολυμπιακού σε ισάριθμες αναμετρήσεις κυπέλλου την τελευταία τετραετία, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να κάνουν ότι και το 2015, όταν πήραν την πρόκριση με νίκη στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.
Νικητής στη σκακιέρα των δύο Ισπανών προπονητών αναδείχτηκε ο Οσκαρ Γκαρθία, αιφνιδιάζοντας με τις επιλογές του τον Χιμένεθ. Οι Ρομαό, Ζιλέ κέρδισαν κατά κράτος τους Γαλανόπουλο, Κονέ στο κέντρο και ο Μάρκο Μάριν με ελεύθερο ρόλο στο γήπεδο έκανε… πάρτι στο πρώτο δεκάλεπτο.
Εκεί δημιουργήθηκαν και δύο μεγάλες ευκαιρίες του Ολυμπιακού, με τρόπο πανομοιότυπο: μπαλιές στην «πλάτη» της άμυνας της ΑΕΚ, που παρουσίαζε εμφανές πρόβλημα στα ατομικά μαρκαρίσματα. Ομως, στις προβολές των Τζούρτζεβιτς (6΄), Ζιλέ (7΄) ο Μπάρκας δήλωσε «παρών» με δύσκολες αποκρούσεις.
Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς μετά το πρώτο ημίωρο. Δεν δημιούργησαν ευκαιρία, αλλά σίγουρα ένοιωσαν ανακούφιση που πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να υπάρχει σκορ στο ματς…
Λίγο πριν από τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, μπήκε στο ματς ο Κέβιν Μιραλάς και στην πρώτη του προσπάθεια (57΄) πέρασε «μαγική» πάσα στον Φορτούνη, ο οποίος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία σουτάροντας άουτ.
Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού δεν μετουσιώθηκε σε γκολ κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να καλύψει τους χώρους, να διορθώσει τα κακώς κείμενα και να διαφυλάξει πρωτίστως το «μηδέν».

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Σισέ, Κούτρης (85΄ λ.τρ. Νικολάου), Ζιλέ, Ρομαό, Μάριν (76΄ Ανδρούτσος), Σεμ

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Γαλανόπουλος (90΄ λ.τρ. Σιμόες), Κονέ, Λόπες, Λιβάγια (76΄ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (83΄ Μασούντ), Αραούχο.

Η νίκη του ΠΑΟΚ και το οφσάιντ

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη με 2-0 απέναντι στον Ατρόμητο, στην Τούμπα.
Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα ήταν για τον Ατρόμητο στο 8΄, όπου από σέντρα του Ντιγκινί στον Βασιλακάκη και σουτ του τελευταίου, απέκρουσε σωτήρια ο Μάτος λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας του Πασχαλάκη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ “ισοφάρισε” τις ευκαιρίες, με το σουτ του Μακ από καλή θέση να φεύγει ψηλά.
Στο 19΄ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Βιεϊρίνια έκανε σέντρα από πλάγια, ο Σάκχοφ με τακουνάκι “σέρβιρε” στον αμαρκάριστο Πέλκα που από κοντά με προβολή παραβίασε την εστία του Μίρκοβιτς για να γράψει το 1-0, με δικαιολογημένες τις διαμαρτυρίες των Αθηναίων, αφού ο σκόρερ ήταν ακάλυπτος πριν γίνει κάτοχος της μπάλας.
Ο ΠΑΟΚ διατήρησε στην εξέλιξη του αγώνα την υπεροχή, με τον Ατρόμητο όμως να είναι απειλητικός παρά τις ελλείψεις του και παίζοντας παιχνίδι με καλή κυκλοφορία μπάλας. Στο 33΄ ο ΠΑΟΚ έχασε από το παιχνίδι τον σκόρερ του, Δημήτρη Πέλκα, καθώς τραυματίστηκε στο πρόσωπο σε εναέρια μονομαχία με τον Ντάουντα και αποχώρησε με φορείο, για να πάρει τη θέση του ο Ελ Καντουρί.
Δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο Ατρόμητος πλησίασε στην ισοφάριση αλλά από το κόρνερ του Ντάουντα η κεφαλιά του Βασιλακάκη από καλή θέση έφυγε ελάχιστα άουτ πάνω από την ασπρόμαυρη εστία. Όμως και ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε στο υπέρ αυτού προβάδισμα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ένα γυριστό σουτ του Κουλούρη έφυγε επίσης ελάχιστα άουτ, για να λήξει έτσι το πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη οι δυο αντίπαλοι προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο επιθετικός και ο Ατρόμητος με τακτική σωστών και οργανωμένων αντεπιθέσεων. Στο 59΄ είχαμε μια καλή στιγμή για τον Ατρόμητο.
Ο Βασιλακάκης μετά από αντεπίθεση βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ στα δεξιά, έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και το σουτ του Ντιγκινί κατέληξε άουτ. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε μορφή με την προσθήκη του Πρίγιοβιτς στην επίθεση, αλλά ο Ατρόμητος ήταν αυτός που απείλησε πάλι στο 66΄, με νέα κεφαλιά του Βασιλακάκη και νέα εξαιρετική επέμβαση του Πασχαλάκη.

Το παιχνίδι “άναψε”, παρότι η θερμοκρασία ήταν στους 3C και ήταν η σειρά του Μάτος να χάσει μοναδική ευκαιρία στο 68΄, στέλνοντας την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε το γκολ με κάθε τρόπο, ακόμα και με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Λημνιού στο 75΄ που δεν ανησύχησε τον Μίρκοβιτς.
Ο Ατρόμητος δεν περιορίστηκε, αφού έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης και το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, συνδυασμένη με πάθος και καλό εκατέρωθεν παιχνίδι αλλά και λάθη, που προέρχονταν από το άγχος και την πίεση των πρωταγωνιστών.
Ο ΠΑΟΚ πίεσε και η πίεση αυτή καρποφόρησε στο 85΄. Ο Σάκχοφ με ωραία στριφτή κεφαλιά έκανε το 2-0 σε μια φάση διαρκείας, που ξεκίνησε με ωραία κεφαλιά του Πρίγιοβιτς που απέκρουσε ο Μίρκοβιτς, στη συνέχεια ο Κάμπος διεκδίκησε την μπαλιά και πάσαρε στον Ελ Καντουρί, που έστειλε σέντρα ακριβείας στο κεφάλι του Ουκρανού χαφ, που σκόραρε το δεύτερο και υπερπολύτιμο γκολ της ομάδας του.
Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Πέλκας (35′ λ.τρ. Ελ Καντουρί), Μακ (78′ Κάμπος), Λημνιός, Κουλούρης (64′ Πρίγιοβιτς).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μίρκοβιτς, Ρισβάνης, Νάτσος (84′ Ούμπιδες), Καρασαλίδης, Σάκιτς, Βασιλακάκης, Μάντσον, Ντιγκινί, Ντάουντα (72′ Βασιλείου), Μπουσούλατζιτς (84′ Κυριακίδης), Κιβρακίδης.